Yeni Hyundai i30 ne zaman, hangi motorlarla satışa çıkıyor?

Hyundai, 2017 yılında yüzde 10 küçülme öngördüğü Türkiye otomotiv pazarında geçen yılki satış performansını koruyacak.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, 3. jenerasyon yeni i30 modelinin İzmir’de yapılan lansmanında 2017 yılı beklentilerini, getirecekleri yeni modelleri ve hedeflerini anlattı.

Yeni i30 3 motor seçeneğiyle Türkiye yollarına çıkacak.

Bu yıl geçen yılki kadar satış gerçekleştirmeyi yani 52 bin adet Hyundai marka otomobil satmayı planladıklarını dile getiren Göker, yeni model planlarını şöyle özetledi:

“Bunu 3 yeni modelle sağlayacağız. Yeni i30 modelimizi nisan ayı sonunda İstanbul Autoshow ile birlikte bayilerimize vereceğiz. 5 bin adetlik yıllık satış hedefi var.

Yine yaz başında hibrit aracımız Ionic satışa çıkacak. Yılın son çeyreğinde ise yeni B SUV modelimiz gelecek. Bu yeni üç modelin ikisi volum hedeflerimizi tutturmamızda etkili olacak”

Yeni Hyundai i30’un kokpiti

Bu yıl Türkiye otomobil pazarında yüzde 10 civarında bir küçülme öngördüklerini söyleyen Göker, nisan sonunda satılmaya başlanacak yeni i30 modelinin TÜrkiye versiyonları için bayilerini İzmir’de toplayıp onlarla spectleri belirlediklerini dile getirdi.

Hyundai bayileri İzmir’de toplandı

Hyundai’nin 15 bayisi mart ayı başında İzmir’de buluştklarını söyleyen Genel Müdür Göker, öncelikle yeni modeli onlara tınıtmış.
Ardından Türkiye’de hangi i30 donanımlarının satılmaya uygun olduğunu onlarla konuşmuşlar. Tamamen bayilerin oluşturduğu spectlere sahip i30 modelleri Çekya’daki fabrikaya sipariş geçilmiş.

Peki Hyundai Türkiye bayilerinin belirlediği donanım paketlerinde neler yer alıyor?

Style adı verilen başlangıç paketinde 15 inç alüminyum jantlar, Otomatik yanan projeksiyon tip farlar, manuel klima, hız sabitleme sistemi, USB ve bluetooth bağlantılar bulunuyor.
Bunun üzerine konumlandırılan Elite paketin ise jantlar 17 inçe büyürken, yan aynalar elektrikli katlanır özelliğe kavuşuyor. Led gündüz sürüş farları, panoramik cam tavan, anahtarsız iriş ve çalıştırma, elektrikli park freni, elektrokrom dikiz aynası, 5 inç ekranlı dokunmatik bilgi eğlence sistemi ile geri görüş kamerası gibi özellikleri içeriyor.

Elite donanım paketinin üzerine de iki tür opsiyon paketi eklenmiş. Bunlardan biri aracında daha çok teknoloji isteyenlere yönelik Plus ve diğeri de akıllı güvenlik sistemlerini satın almak isteyenlere yönelik Smart donanımlar.

Plus paketinde Elite donanımlara ek olarak 8 inçlik navigasyon ekranı ki bu arada harita 10 yıl ücretsiz yenilenme garantisiyle sunuluyor. Uygun telefonlara kablosuz şarj ve full led farlar.

Yeni Hyundai i30

Smart paketinde ie öndeki araçla mesafeyi de koruyan Aktif hız sabitleme sistemi ki bu donanım ilk kez bir Hyundai modelinde sunuluyor. Otomatik acil fren Sistemi, Kör nokta uyarı sistemi, Şeritten ayrılma uyarı sistemi, Yorgunluk Tespit Sistemi ki bu da ilk kez bir Hyundai modelinde satın alınabilir olacak.

Uzun far asistanı ile direksiyondan kumandalı vitesler de bu pakette yer alacak.

Yeni i30 motor seçenekleri

Yeni i30 Türkiye’de üç motor seçeneğiyle satışa çıkacak. Bunlardan ikisi benzinli biri dizel olacak. Baz modelde 1.4 L 100 hp benzinli motor. Diğer benzinli motor ise markanın yeni nesil T-GDI motoru.

140 hp gücündeki bu motor 1500-3000 devir arasında 242 nm tork üretebiliyor. Resmi verilerde yakıt tüketimi 100 km’de 4.8 litre civarında.

Bizim kısa kullanımızda bu tüketim 7 litre olarak gerçekleşti. Şehir içi kullanım gerçekleştirmedik.

Hyundai’nin dizel motoru ise 136 hp gücündeki 1.6 litre hacimli güç ünitesi. Yeni i30 modelini yakıt tasarruflu ve güçlü tork üreten dizel üniteyle satın alanlar, 1500-3000 devir aralığında 280 nm tork üreten bir araca sahip olacaklar. ORtalama yakıt tüketimi 4 litrenin altında olan bu aracın fiyatı henüz belli değil.

Yeni Hyundai i30’un ölçüleri

Yeni i30 2007 yılında Hyundai için ilk kompakt HB olarak yola çıktığından bu yana üçüncü nesline kavuştu. Yeni i30 kendine önceki 2012 yılındaki 2. nesil i30 a göre ölçülerinde değişiklikler yaşadı.
Örneğin boyu 40 mm uzadı. Araç 2. jenerasyon i30’a göre 15 mm genişledi ve 15 mm alçaldı.

Bu sayede iç mekanda biraz daha geniş alan sunarken, alçalmasıyla yol tutuşunda iyileştirmeler yaşadı.

Bagaj alanı da 17 litre artırıldı ve toplamda 395 litreye yükseldi. Koltuklar yatırıldığında bu rakam 1301 litreye kadar çıkabiliyor.
Eskisine göre daha hafif ama daha mukavemetli çelik kullanımıyla aracın ağırlığı 28 kg azaltılmış.

12 farklı renkle satışa çıkacak yeni İ30 lansman rengi olarak mavi ile satılacak.

Yeni Hyundai i30 artık 15 mm daha alçak

ÜÇ motor ve dört donanım seçeneğiyle yola çıkacak yeni i30 modelinin fiyatları nisan sonunda belli olacak. Bu yıl sonuna kadar 5 bin adetlik satış hedefine sahip olan yeni i30 düz ve 7 ileri DCT otomatik şanzımanla satın alınabilecek.

5 yıl standart garanti verilecek yeni i30 istenirse 3 yıl sınırsız km veya 70 bin km ile sınırlı 7 yıl garanti ile de satın alınabilecek.

Yeni i30 nisanda Türkiye’de satışa çıkacak HB gövde seçeneğinin haricinde halen testleri süren N adlı sportif versiyonla da satılacak.
Ayrıca bir de Wagon gövde seçeneği de bulunacak. Fastback adlı gövde seçeneği ise ailenin 2018 yılının ilk çeyreğindeki yeni üyesi olacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.