Yeni Lada Niva ortaya çıktı! Yüzü gerçekten RAV4’e mi benziyor?

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Renault Grubu bünyesinde bulunan Lada, yeni nesil Niva modelinin bekleyişini sona erdiriyor. Rus otomobil üreticisi, yeni Niva Travel’in ilk fotoğraflarını gösterdi. Modern tasarımlara ayak uydurmayı başaran aracın Toyota RAV4 benzerliği dikkatleri üzerine topladı.

Niva Travel, geleneksel üç kapılı şekillerini terk ederek; kaslı görünen çamurluklar, LED farlar ve geniş bir ön ızgara ile genel SUV modellerin tasarımına yetişmiş.

Özgün tasarımına rağmen otomobilin tamamen yeni bir proje olmadığını söyleyebiliriz. Aslında kendisi Avtovaz’ın GM’den devraldığı ve daha sonra nihai modele ulaşmak için geliştirdiği ve güncellediği bir proje olan; 1998 Chevrolet Niva‘nın yeniden yorumlanmış hali.

Yeni Lada Niva; Eski teknolojiye yeni tasarım

Yayınlanan fotoğraflarda yeni Niva modelinin ön kısmının tamamen değiştirildiği apaçık ortada. Aracın yeni halinde radyatör ızgarasının yenilendiği, kaputun daha kabartmalı hale geldiği ve farların daraldığı görülüyor. Fakat bu dikkat çekici görünen yeni modelin “Toyota RAV4‘den kopya” olduğunu savunanlar var.

Ruslar geleneksel olarak yenilikleriyle ilgili verilerin yayınlanmasıyla aşırıya kaçmıyorlar. Yeni Lada Niva Travel’in genel vücut tasarımı ortaya çıkmış olsa da detaylı fotoğrafları yayınlanmadı.

Yenilenen gövdenin 4.099 x 1.804 x 1653 mm (uzunluk x genişlik x yükseklik), dingil mesafesinin de 2.450 mm olduğu açıklandı. Mevcut modelle karşılaştırıldığında ise önceki nesline göre 43 mm daha uzun ve 4 mm daha geniş.

Gövde çok daha modern olsa da Lada eski motorlarını kullanmaya devam edecek. Ön kaputun altında; 1.7 litre hacimli, 59 kW (80 hp) güç ve 127 Nm tork üretebilen dört silindirli benzinli motor oturmaya devam ediyor. Motor, beş ileri manuel şanzımanla birlikte eşleştirilmiş, tabii ki 4×4 sürüşün yanı sıra bir de arazi modu yer alıyor.

Geçtiğimiz ayın sonunda basına “Rus otomotiv üreticisi Avtovaz’ın Niva modelini yenilemek niyetinde olduğu bilgisi” yansımıştı. Yeni Lada Niva modelinin seri üretimine ne zaman başlayacağı ise henüz belli değil.

Önceki İçerikOtomotivde 2020’nin en büyük anlaşmasına AB onayı
Sonraki İçerikDünyadaki tüm elektriklileri de satsa bu değere ulaşmıyor
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz