Yeni Nissan Qashqai, Honda CR-V’nin karşısına çıkıyor

 

Nissan'ın harika çocuğu Qashqai, yola çıkmaya hazır. Bir kaç ay önce İnlgitere'de yapılan statik lansmanının ardından artık Avrupa yolları 2014 model QQ'lerle tanışmaya başladı.

Türkiye'de önümüzdeki ay lansmanı yapılması planlanan yeni nesil Qashqai artık daha güçlü gövde hatları, dizel otomatik vites seçeneği, led farları, MEgane'dan alınma arka stopları gibi detaylara sahip.

 

İlk kez üretildiği 2007 yılından bu yana 2 milyon adetlik satış adetine ulaşan Qashqai, bu rakamla crossover segmentinin liderliğini ele almıştı.

 

Yeni Qashqai da, bir kaç ay önce piyasaya çıkan yeni Note modelinden tanıdığımız güvenlik kalkanı teknolojisine sahip. Çevresel kameralı, etraftaki canlıları algılayan ve sürücünün önündeki ekrandan görsel olarak da izleyebildiği güvenlik kalkanı, yeni nesil Qashqai'de de yer alıyor. 

 

Yeni Qashqai’de ilk bakışta daha sivri hale getirilen ön kısım, LED farlar, dolgunlaşan ve kıvrım kazanan ön kaput, arka yan kısımda kavislenen ve daralarak sportif olmaya çalışılmış dar camlar ve sportif izlenime katkıda bulunan spoyler gibi detaylar dikkat çekiyor.

 

Yeni nesil Qashqai eskisine göre 20 litre daha büyük bagaj hacmi sunuyor.

Önceki nesline göre 49 milimetre daha uzun, 20 milimetre daha geniş olan Qashqai’nin yüksekliği ise iç hacminin daha geniş olması adına 15 mm düşürülmüş.

Nissan Güvenlik Kalkanı’yla donatılan yeni Qashqai’de 360 derece görüş açısına sahip geri görüş kamerası kullanılmış.

Tüm donanım seviyelerinde akıllı telefon bağlantısına olanak sağlayan NissanConnect’in bulunduğu Qashqai’de mevcut motorlara ek olarak yeni nesil benzinli motorlar da sunulacak.

Bunlardan biri 1.2 litrelik DIG-T Renault-Nissan ittifakının 115 beygirgüç üreten motoru. 6 ileri şanzımanla kombine edilen bu motorun tork değeri ise 190 nmt. Bu motorun ortalama yakıt tüketim değeri 1.6 litrelik benzinli motordan daha düyük, 5.6 lt / 100 km.

 

1.6 DIG-T 150 beygir gücündeki diğer benzinli motor, yeni nesil Qashqai için önümüzdeki yaz aylarnıda devreye girecek. Gelişmiş turboşarj ünitesinin bulunacağı bu motor, yüksek yakıt tasarrufu ve performansıyla dikkat çekecek.

240 nm torka sahip olacak bu yeni motorun yakıt tüketim verisi de 100 km ortalamada 5.6 lt olarak açıklandı.

 

1.5 dCi 110 beygirlik tanıdığımız dizel motor da yeni QQ için geçerli seçenkelerden biri olmaya devam ediyor. Yeni bir mühendislik çalışamsıyla tork değeri 20 nm artırılan bu motor iç yapısındaki değişikliklerle daha sessiz ve sarsıntısız bir sürüş vaat ediyor. Bu motor seçeneğinde yeni nesil QQ için yakıt tüketim değeri 100 km'de 3.8 litre gibi oldukça iddialı olarak açıklandı. 

Yeni modelin en güçlü motorlarından biri ise 1.6 dCi 130 beygir olacak. Eski QQ ile de sunulan bu motor, henüz fiyat açısından rekabetçi olamadı. Bu fiyatla otomatik vitesle kombine olmayan iyi bir motora yüksek bedel ödemek rasyonel bulunmadı. 2 ve dört çeker seçenekleriyle sunulan bu yeni nesil etkileyici motor, alanındaki en ileri teknolojilere sahip güç ünetilerinden birini temsil ediyor. Motorda soğuk döngü, düşyük basınçlı egzost gaz devriaim sistemi gibi yeni nesil teknolojiler görev yapıyor. Bu sayede atık miktarı azaltılıyor. Bu motordaki ısı yönetimi sürtünmeleri azaltarak, yakıt tüketimine de olumlu katkıda bulunuyor. 

2 çekerli verisyonda bu motorun yakıt tüketim değeri 4.4 litre. 4 çekerde ise tüketim bir miktar artıor ve 4.9 litreye yükseliyor. 

Yeni QQ için en önemli yenilik ise 1.6 dCi motora kombine X-tronic şanzıman kombinasyonu oldu.

 

X-Tronic Şanzıman

İkinci nesil Nssan QQ'nun en önemli yanlarından biri de 1.6 litrlik motorla kombine yX-Tronic otomatik şanzımanı. BU son derece gelişmiş şanzıman, sürekli değişkenlik ilkesine dayanıyor. Vites geçiş aralıklarının yumuşak geçiş hissi için iyi ayarlandığı söyleniyor. 1.6 dCi şanzımanla sunulması da bu sınıftaki gücünü artıracaktır. Tabii fiyat performans da önemli. Bunu sunduğunda önemli rakibi Honda CR-V'nin 1.6 dizel versiyonunun önüne geçebilir.

Herşey şubatta belli olacak.

 

 

Önceki İçerikAudi Q3 sahneye çıkıyor
Sonraki İçerikRenault’dan ocak teklifi
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz