Yeni Passat, Avrupa’ya mayısta geliyor

Volkswagen’in en çok satan üç otomobilinden biri olan Passat, yeni haliyle yola çıkmaya hazır. Alman markanın efsanevi Bettle (21,5 milyon adet sattı) modelinden daha çok satan orta ölçekli Passat, bahar aylarında 30 milyonuncu otomobili banttan 8. nesil olarak indirecek.

Aslında Passat, dünyada en başarılı D sınıfı otomobil. İşte bu başarılı otomobil, dışına fazla el atmadan; ama teknik olarak büyük yeniliklerle baharda bazı Avrupa ülkelerinde ön satışa çıkmaya başlıyor.

Sürüş yardım sistemleri için VW yeni bir marka geliştirdi. IQ Drive adı verilen sürüş yardım sistemleri Volkswagen’in bundan sonraki tüm modellerinde jenerik isim olarak kullanılacak.

Yeni Passat bu sistemin ilk örneğini üzerinde barındıracak. 8. nesil Passat tüm hızlarda (0-210 km/s) otonom sürüş yapabilen ilk Volkswagen olacak.

IQ.Drive, sistemi ile yeni Passat, bugüne kadarki en gelişmiş Passat olacak.

Yeni Passat’a dair ilk detaylı bilgiler, aracın bir çok özelliğinin otomatik olacağını ve sezgisel çalışacağına işaret ediyor.

Seyahat yardımcısı gibi sistemlere etkileşimli bir arayüz sağlamak için sürücünün dokunuşlarını direksiyon üzerinden algılayacak.

Yeni otomobilde gelişmiş bir direksiyon sistemi görev yapacak. Kapasitif Dierksiyon-Aktif Direksiyon Yardımı adı verilen sistem, kaçış manevralarında frenlemenin yanı sıra direksiyona da müdahale edecek

Şerit takip sisteminin kamerası da çok fonksiyonlu yeni bir kamera sistemiyle iyileştirilmiş.

Aydınlatma grubu yeni I:-Light led matris farlarla oldukça geliştirilmiş.

3. nesil Bilgi ve Eğlence Sistemi yeni Passat’la birlikte ilk kez sunuluyor. Mobil bağlantı arayüzü App Connect, Volkswagen’de ilk kez Apple CarPlay™ ara yüzünü destekleyen telefonlar aracılığıyla Bluetooth üzerinden kablosuz entegrasyon imkânı sunuyor.

Sürekli internet bağlantısı içeren sistem Türkiye’de yasalar gereği sorun yaratabiliyor; BMW ve Mercedes gibi markalar yeni nesil araçlarında bunu yaşıyor. Oysa sürekli çevrimiçi internet bağlantısı ile anlık navigasyon bilgileri, internet radyosu, müzik gibi hayatı kolaylaştıran uygulamalara sahip olunabiliyor.

Yeni Passat sadece tek versiyon olmayacak tabii ki. Passat GLE versiyonu 70 km’ye kadar 0 emisyon sunacak. Bunu yeni nesil WLTP standartlarında da yapabilecek. Yani tamamen elektrikli bir motorla yol alacak. Bu sayede Londra ve bazı Alman şehirlerinde yasak olan şehir içine alınma sorunu yaşamayacak.

Baz versiyon Passat olarak kalırken, Business ve Elegance donanım paketleri olacak. Bir de R-Line ile sportif duygulara hitap edecek. Bir de dört çeker Alltrack adı verlen arazi ile daha uyumlu bir versiyonu bulunacak. Bunların Türkiye’de nasıl konumlanacağı henüz açıklanmadı. Passat’ın Türkiye pazarına girişi yılın 3. çeyreğinde olacak.

Avrupa Passat için genelde 2.0 motoru konuşuyor. Türkiye’de yüksek vergi duvarları nedeniyle bu motor az satar. Ama 1.4 TSI 156 hp benzinli motor da seçenekler arasında. Ayrıca VW, yeni Passat’ta dizel motor seçeneklerine yer verecek. Şimdilik 2.0 lt TDI 190 ve 240 hp’lik dizellerin adı kondu.

IQ.Drive adı verilen sistem kendi kendine gidebilen bir Passat sistemi olacak. Aktif Cruise Control (ACC) sistemi aracı 210 km hıza kadar tamamen kendi başına kontrol edebiliyor. Kavşaklara, şehir içine girdiğinde hızını hız sınırlarına göre ayarlayabiliyor.

Sistem, sürücünün ellerini direksiyondan 10 saniye çekmesi üzerine sesli-görsel-hareketli uyarılar vererek, kontrol için elleri direksiyona istiyor. Tıpkı Tesla’da, Volvo’da, Hyundai’de, Ford’da olduğu gibi.

Burada akla otonom araçlar şehir trafiğini düzeltir mi, yoksa daha da içinden çıkılmaz hale mi getirir sorusu geliyor. Ki bu soru tüm dünyada tartışılıyor.

Yeni Bilgi ve Eğlence Sistemi, yenilenen Dijital Gösterge Paneli Active Info Display, ile entegre çalışıyor. Yeni Passat’ta, Dijital Gösterge Panelinin fonksiyonu ve görselliği üst seviyeye taşınmış durumda.

Şarj Edilebilir Hibrit (GTE)
TSI 1.4 litre: 115 kW / 156 hp 
Elektrik motoru: 85 kW / 115 hp 
TSI + elec. : 160 kW / 218 hp (sistem çıkışı) 
Emisyon standardı: Euro 6d 

TSI benzinli motor (TSI)
1.5 l: 110 kW / 150 hp 
Emisyon standardı: Euro 6d-TEMP (Görsel ABD versiyonu).

TSI 2,0 l: 140 kW / 190 hp 
Emisyon Sınıf: Avrupa 6d-Temp

TSİ 2,0 l: 200 kW / 272 hp 
Emisyon Sınıf: Avrupa 6d-TEMP

Dizel (TDI)
TDI 1.6 litre 88 kW / 120 BG 
Emisyon Sınıf: Avrupa 6d-TEMP

TDI 2,0 l Evo: 110 kW / 150 hp 
Emisyon standardı: Euro 6d-TEMP 

TDI 2,0 l: 140 kW / 190 hp 
Emisyon standardı: Euro 6d-TEMP

TDI 2.0 l: 176 kW / 240 hp 
Emisyon standardı: Euro 6d-TEMP

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.