Yeni Passat payını yüzde 51’e çıkardı

Yeni Passat hakkında Volkswagen'in merkezinin bulunduğu Wolfsburg'ta gazetecilere bilgi veren Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, "Passat, tasarımı ve teknolojik özellikleri sayesinde kullanıcılara sınıfının beklentilerinin üzerinde faydalar sunuyor. Artan donanım seviyesi, sürüş destek sistemleri ve yüksek fayda/maliyet oranı sebebiyle kolay tercih ediliyor." dedi. İlk kez 1973 yılında pazara giren Passat'ın yenilenen hali, eskisine kıyasla 85 kg hafiflemiş. Ortalaması yakıt tüketimi yüzde 20 iyileşmiş. Bugüne kadar dünya genelinde 22 milyon adet satılan VW Passat sadece geçtiğimiz yıl 1.1 milyon adetlik satış rakamına erişmişti. Passat'ın dünya genelinde önemli bir başarı yakaladığını söyleyen Volkswagen Ürün İletişim Yöneticisi Christoph Peine ise, "Türkiye, özellikle Passat'ın sedan versiyonu bakımından en önemli pazar. Sedan özelinde Avrupa ülkelerinde liderliği Türkiye alırken, variant karoseride ise Almanya lider konumda" dedi.

Öte yandan Yeni Passat'a önümüzdeki günlerde birçok opsiyonel teknolojik yeniliğin de ekleneceği öğrenildi: 'Traffic Jam Assist' (Trafikte sürüş asistanı) ile özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde dur-kalk sürüş esnasında aracın önündeki radar ve kamera sistemi sayesinde otomobilin gaz ve fren kontrolünü otomatik olarak sağlayarak sürücülerin yaşadığı yorgunluk ve stresi azaltması sağlanıyor. 'Area view' (Çevresel görüş sistemi) ile otomobilin önünde, arkasında ve yan aynalarının altında bulunan 4 adet kamera ile park manevrası veya dar alanlarda yapılan yavaş sürüşlerde bilgi eğlence ekranı üzerinden çeşitli engellerin görüntülenmesi ve olası risklerin fark edilmesi sağlanıyor. 'Trailer Assist' (Römork ile park asistanı)  ise önceki kasa Passat'ta sunulan 'Paralel Park Asistanı'nın daha geliştirilmiş bir versiyonu ve otomobile takılı olan bir römork ile yapılan geri manevralarda bir düğmeye basılarak direksiyon kontrolünü ele alıyor. Sürücü römork'ün yönlendirilmesini istediği yönü ayna ayna ayar düğmesi üzerinden ayarlıyor ve otomobil römork'ün istenilen noktaya düzgün bir şekilde geri manevra yapabilmesi için direksiyona komutlar gönderiyor.

'İstanbul' Passat'la dünyaya yayılacak

Yeni Passat'ın önümüzdeki dönemde Türkiye'de satışa sunulacak modellerinde birçok yeniliğin olacağını belirten Vedat Uygun, "Mayıs ayında düzenlenecek İstanbul Autoshow'la birlikte lansmanını yapacağımız yeni bir jant seçeneğimiz olacak. 17 inç boyuta sahip bu jant, Comfortline donanım seviyesinde standart olarak sunulmaya başlanacak ve ismi de İstanbul olacak." dedi. Yeni Passat, bu sene Cenevre Fuarı'nda 'Car of the Year' ödülünü almıştı. Geçtiğimiz günlerde de modelin 'iF Tasarım Ödülleri'nde en iyi tasarım  ödülünü kazandığını hatırlatan Uygun, "Yeni Passat modelimizde şimdi İstanbul markalı bir parça yer alacak. VW AG ile yürütülen ortak çalışmalarımız neticesinde, mevcut jantların arasına, 'İstanbul' adıyla yeni bir jant seçeneğinin eklenmesi sağlandı. Bu jant, tüm dünyada, bu isim etiketiyle Passat müşterilerinin beğenisine sunulacak." dedi.

İŞTE YENİ VW PASSAT

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.