Yerli otomobilin tasarımı günler içinde bitecek

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada otomobilin geleceğini çizdi.

Karakaş, otomobillerin akıllı ev, akıllı şehirler gibi kavramlarla entegre olacağını söyledi. Konuşmasında 2022 yılında yola çıkacak Türkiye’nin otomobilinin Avrupa’da geleneksel markalar hariç satışa çıkacak ilk elektrikli otomobil olacağını iddia etti. Karakaş, yerli otomobilin tasarım aşamasının günler içinde tamamlanacağını da açıkladı.

Tasarım kısmı önümüzdeki günler içinde bitecek

TOGG CEO’su Karakaş, yerli otomobil projesinde gelinen nokta ile ilgili son bilgileri paylaştı. Aracın tasarım aşamasında son yaklaşıldığını söyleyen Gürcan Karakaş, “Tasarım önümüzdeki günlerde bitmiş olacak. Aracın teknik özelliklerini belirliyoruz. Otomobilde kullanılsın ya da kullanılmasın 900’ün üstünde özelliği gözden geçirip belirledik. Bu aracı takip edecek diğer modellerimizde de kullanılacak elektrik elektronik mimarisinin tasarımını da şimdiden yapıyoruz. 2022 yılında yola çıkaracağımız bu ürün ya da hukuki anlamdaki eserin fikri ve endüstriyel mülkiyet hakkı tamamen TOGG’a yani Türkiye’ye ait olacak” açıklaması yaptı.

2021 sonu, 2022 ilk çeyreği gibi homologasyon çalışmalarının tamamlanacağı aktaran Karakaş, 2022 yılının ortasında da aracın satışına başlanacağının altını çizdi. 

’20 bin ikişiye iş imkanı sağlayacak

Yerli otomobil projesinin, Türkiye’nin akıllı araçlar ve buna bağlı ekosistemler üreten sayılı gelişmiş ülkeler arasına katılmasına liderlik edebilecek bir stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydeden Karakaş, “Bu projeye sadece bir otomobil projesi olarak bakmıyoruz. Başından beri hep “otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık” dedik.  Çünkü projemizin harekete geçireceği ekosistemin 15 yıl içinde GSMH’ya katkısı 50 milyar euro, cari açığa olumlu katkısı 7 milyar euro ve istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacaktır” dedi.

“Elektrikli araçlar içten yanmalıları kısa sürede silecek.”

İçten yanmalılar kısa sürede bitecek

Türkiye’nin otomobili projesinin başına transfer edilen ve Sanayi Bakanı Varank ile en çok görüyen yönetici gibi ünvanları nedeniyle “Milli CEO” lakabını da hakediyor. Milli CEO Karakaş, batarya teknolojilerindeki gelişmeler sonucu elektrikli araçların satın alınabilir hale geldiğine değinerek, “İçten yanmalı motorları olan otomobiller sandığımızdan daha kısa bir süre içinde, tamamıyla elektrikli araca dönüşecek. Elektrikli araç trendi otomobildeki dönüşümü hızlandırırken, otonom araç, ‘connected’ yani bağlanabilirlik ve paylaşım gibi diğer mega trendler mobilitedeki dönüşümü hızlandırıyor. Bunların hepsini kesen teknoloji ise dijitalleşme sayesinde internete bağlanabilir olmak” şeklinde konuştu.

Otomobili etkileyen tüm teknolojik değişimlerin otomobili (1. evimiz ve 2. işyerimizden sonra) üçüncü yaşam alanına dönüştürdüğünü de aktaran Gürcan Karakaş, sektördeki dönüşümün neden olduğu rekabetin temelinde de bu üçüncü yaşam alanının paylaşılması olduğunu ve Google, Apple ve Amazon gibi şirketlerin bu konulara ilgisinin nedenin de söz konusu alan olduğunu kaydetti.

Otomobil dünyası 5.7 trilyon doları bölüşecek

TOGG CEO’su, globol ölçekti otomotiv piyasasının büyümesini sürdürdüğünü hatırlatarak, şunları dile getirdi:

“2017’de ciro 3.7 trilyon dolarken, 2035’de 5.7 trilyon dolar ciro öngörülüyor. Ciro büyüyecek ama 2035 yılında klasik otomobil üreticilerinin toplam kârdan aldığı pay yüzde 60’lara gerileyecek. 2035 yılı otomobil üreticileri için bir sonrakinden sonraki model yılı, yani “yarından sonra” demek. 
Bugün kârdan sadece yüzde 1 pay alan yeni mobilitenin payının ise yüzde 40’a yükselmesi bekleniyor. Bu yüzde 40 henüz ortaya çıkmamış ürünler veya iş modellerinden yani ekosistemden kaynaklanacak. Sadece beklenen kârlılık 2035 yılında 155 milyar dolar. Cirosunu da 10 katı varsayabiliriz”.

İçten yanmalıların payı yüzde 60’a inecek, elektrikliler yüzde 40’a çıkacak !

Bu dönüşüm sürecinden bilinen üreticilerin de farkında olduğunu iddia eden Karakaş, bu yüzden önümüzdeki 10 yılda, 29 klasik üreticinin yeni alanlara 300 milyar euro yatırım planladığını bildirdi.

“Otomobil sektörü el değiştiriyor”

Karakaş, otomotivde el değiştirme dönemi başladığını ifade ederek, “Akıllı şehirlerle beraber şehircilik mevzuatında da ciddi değişiklikler var. Benim eski şirketimde bizim son dönemlerde yaptığımız stratejik projeleri Londra, Monaco veya Madrid’le yaptık. Dünyanın en büyük otomotiv tedarik şirketlerinde bile artık müşteri sadece geleneksel otomobil üreticileri değil. Bu nedenle mobilite ekosistemi dönüşümü ile Otomotiv Sektörü “el değiştiriyor” diyoruz” şeklinde konuştu.

Elektrikli oto yarıyı yeni başlıyor, rakip Çinli start up’lar

Milli CEO Karakaş, “Bizim otomobilimiz 2022 yılında piyasaya çıktığında Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk elektrikli SUV olacak. Bu alandaki yarış henüz başlıyor. Başlangıç çizgisine gelen şirketler hemen hemen aynı hizadalar. Rakiplerimiz 100 yıllık otomobil markaları değil. Ama Çin’de dörtte üçü otomobilin kendisinden çok yaratacağı ekosistemden pay almak üzere çalışan 500 tane bizim gibi startup var. Rakibimiz Çin’dekiler gibi hızlı, yalın ve çevik, elektrik- elektronikten, bağlantılı cihazlardan ve akıllı uygulamalardan anlayan şirketler” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.