Bir Almodavar filmi gibi: Yeni Honda Type R hakkındaki her şey

Honda 9. neslini 2 yıl önce Türkiye’ye getirdiği Civic Type R’ın yeni neslini Türkiye’ye getirdi.

Japon sporcu önden çekişli yüksek performanslı kompakt hatchback segmetine tamamen yeni bir sürüş deneyimi için baştan aşağı yeniden tasarlanan modelini 260 bin TL’den Türkiye’de satılmaya başlandı. Yeni Type R hakkında en detaylı yazılardan birini sabırla okumak isteyenler için işte her yönüyle 320 PS’lik gücü 400 nm torkla yere aktaran yol canavarı hakkında her şey 

Böyle bir sporcu için geniş ön görüş açısı güvenlik açısından avantaj yaratıyor.

Yeni ype R modelinde öne çıkan özellikler :

  • Güç aktarımını ve yüksek sürat stabilitesini en üst seviyeye çıkartmak için özel olarak geliştirilen şasi, süspansiyon ve direksiyon sistemi aracın en güçlü yanlarından bazıları olarak öne çıkıyor.
  • Kaslı ve yüksek performans odaklı aerodinamik tasarım
  • Esnek kullanım ve heyecan uyandıran performans için optimize edilen 2.0 litre VTEC TURBO motor ve manuel şanzıman
  • Kullanım kolaylığını destekleyen yeni ve elden geçirilmiş sürüş modları

Önden çekişli, yüksek performans otomobili

Yeni Honda Civic Type R, gerek yolda ve gerekse pistte önden çekişli yüksek performanslı kompakt hatchback segmentine tamamen yeni bir sürüş deneyimi sunmak üzere baştan aşağı yeniden tasarlandı.

Yumuşak vites geçişlerine sahip vites yolları belirgin 6 ileri manuel şanzımanın yeni tek kütleli volanı, debriyaj atalet ağırlığını yüzde 25 azaltırken daha etkin bir hızlanma sağlamak üzere yüzde 7 daha düşük son dişli oranı ile yetiniyor. Şanzımanın devir eşitleme özelliği vites geçişlerini yumuşatırken yüksek veya düşük devirlerdeki vites değişimlerinde ortaya çıkan istenmeyen sarsıntıları dengeleyerek akıcı bir sürüşe yardımcı oluyor.

Yüksek rijitlik seviyesine sahip hafif gövde ağırlık merkezini düşürürken yeni süspansiyon sistemi üstün sürüş dinamiklerini destekliyor. Yeni çift bağlantılı ön süspansiyon ön tekerleklerdeki tork etkisini azaltırken viraj alma performansını geliştiriyor. Arka akstaki yeni çok kollu süspansiyon ise yol konforunu daha da iyileştirirken aynı zamanda yüksek sürat stabilitesini arttırmaya yardımcı oluyor.

Type R’da ilk kez sunulan yeni çift pinyonlu değişken oranlı elektrikli direksiyon sistemi (EPS) standart Civic ile benzer bir yapıya sahip, ancak yüksek hızlarda direksiyon oranını değiştirerek daha güvenli bir sürüş hissi sunuyor.

 

Optimize edilen ve elden geçirilen 2,0 litre hacimli TURBO VTEC motor 6.500 d/d’da 320 PS güç ve 2.500-4.500 d/d aralığında 400 Nm tork kullanıma sunuyor. Söz konusu değerler Civic Type R’ı 5,7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor ve 272 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Bu, Civic Type R’ı sınıfının en çabuk hızlanan ve en hızlı otomobili yapıyor. Yeni Honda Civic Type R satışa sunulmadan önce 7 dakika ve 43,8 saniye ile Nürburgring Nordschleife’de tur rekoru kırdı ve rüştünü ispatladı.

Yeni Type R ile birlikte ‘Sport’ ve pist odaklı ‘+R’ sürüş modlarına bir de ‘Comfort’ adında üçüncü bir sürüş modu daha eklendi. Sürüş modları süspansiyon sertliği, direksiyon geometrisi ve gaz tepkilerini ayarlarken seçilen sürüş moduna bağlı olarak kompitteki aydınlatmaların vurgusu da değişiyor.

Agresif silüet Civic Type R’ın dinamik karakterinin altını çiziyor. Öncülerine göre daha geniş, daha uzun ve daha alçak olan yeni Civic Type R kısa ön ve arka aks uzantıları ve kaslı, gergin hatlarıyla görsel bir şölen sunuyor. Keskin ve agresif ifadeli yüz, vurgulu çamurluk kemerleri ve keskin hatlara sahip ön ve arka hava girişleri Civic’in sportif ve dinamik karakterine vurgu yapıyor.

 

Düz bir alt gövde, ön hava akışı, ince bir arka spoyler ve tavan hattının arkasında oluşturulan hava türbülans jeneratörleri olmak üzere kapsamlı aerodinamik mimari sayesinde yeni Civic Type R sınıfının en iyi rüzgar kaldırma ve yere basma dengesini ve buna bağlı olarak yüksek sürat stabilitesi sunuyor.

Yüksek kalite algısıyla dikkat çeken yeni iç mekan daha fazla konfor, ön ve arka koltuk yolcularına daha fazla görüş açısı ve daha fazla yaşam alanı sunuyor. Geniş bagaj kadar yenilikçi yana doğru katlanan bagaj örtüsü de günlük kullanım kolaylığını desteklerken yeni Civic Type R yüksek performanslı kompakt hatchback sınıfının en fonksiyonel araçlarından biri olarak öne çıkıyor.

 

Honda tarihinin en geniş kapsamlı tek model programının bir parçası olan yeni Honda Civic Type R, 10. nesil Civic ailesi ile birlikte geliştirildi ve tasarlandı.

Yeni Honda Civic Type R, 10. nesil Honda Civic Hatchback ile birlikte Swindon’da bulunan Honda İngiltere Tesislerinde (HUM) üretilecek. 2017 yılının yaz aylarında üretimine başlanacak olan yeni Civic Type R Japonya ve ABD de dahil Avrupa ve diğer pazarlara ihraç edilecek. Yeni Civic Type R aynı zamanda Kuzey Amerika pazarında resmi olarak satışa sunulan ilk Honda logolu Type R modeli olmasıyla da önem kazanıyor.

  

Güç aktarımını ve yüksek sürat stabilitesini en üst seviyeye çıkartmak için özel olarak geliştirilen şasi, süspansiyon ve direksiyon sistemi

Yeni Honda Civic Type R’da kullanılan gelişmiş platform, şasi dinamiği mimarisinin temelini oluşturuyor. Tamamen yeni bir süspansiyon, daha düşük ağırlık merkezi ve arttırılmış gövde rijitliği gibi özellikler sayesinde yeni nesil Honda Civic Type R önden çekişli yüksek performanslı kompakt hatchback sınıfının en iyi sürüş deneyimlerinden birini sunuyor.

Fotoğraflarla Honda Type R 2017

Ön aksta görev yapan MacPherson tipi süspansiyon üstün yol tutuş için yüksek yanal rijitliğine sahipken, üstün sürüş uyumluluğu içinse düşük uzunlamasına rijitlik sunuyor. Yeni Civic Type R’da çift bağlantılı bir yapı kullanılıyor. Standart Civic ile kıyaslandığında merkez ofseti 19 mm ve başlangıç kamber açısı 1,0 derece azaltılan revize edilmiş geometrin de katkısıyla yeni Civic Type R’da güç ve torkun ön tekerleklere etkisi azalırken sportif sürüş dinamikleri artıyor. Ayrıca rijitliği arttırmak ve ağırlığı azaltmak adında desteklerin alt kolları ve eklemler yüksek dayanımlı alüminyumdan üretiliyor.

Arka aksta tamamen yeni birçok kollu süspansiyon görev yapıyor. Sadece yüksek sürat stabilitesini arttırmakla kalmayan yeni arka süspansiyon, aynı zamanda öncüsü ile kıyaslandığında çok daha fazla yol konforu ve yeni elektrikli direksiyon sisteminin de katkısıyla daha fazla düz gidiş sadakati sunuyor.

Gövde salınımlarını azaltan çok kollu arka aks aynı zamanda fren anında yüksek stabilite sunuyor. Düşük ağırlık merkezi ve artan iz genişliğinin de katkısıyla yeni Honda Civic Type R çok daha geç fren yapma ve daha yüksek viraj hızına imkanı tanıyor. Gerek üst, gerekse alt bağlantı kolları Civic Type R için özel olarak üretildi ve yüksek rijitlik seviyesiyle Civic Type R’ın üstün sürüş dinamiklerine katkı sağlıyor.

Yakıt deposu da dahil bazı temel elemanlarının yerlerinin değiştirilmesi sayesinde akslar arası ağırlık dağılımı daha da dengelendi. Optimize edilen ağırlık dağılımı sayesinde önceki Civic Type R ile kıyasla ön aks ağırlığının yüzde 3 oranında azalmasını sağlarken, bu da üstün yol tutuş ve sürüş dinamiklerini destekliyor.

Adaptif Amortisör Sistemi

Yeni Civic Type R için özel olarak geliştirilen dört tekerlekte Adaptif Amortisör Sistemi özellikle hızlanma veya yavaşlama gibi ani ağırlık transferlerinde gövdenin dengede kalmasına yardımcı olarak hızlanma ve fren performansını arttırıyor. Yeni üç odacıklı yapısıyla sistem sönümleme kuvveti açısından daha geniş bir değişkenlik aralığı sunuyor. Amortisöre uygulanan kuvvetleri sürekli olarak denetleyen sistem aracın farklı noktalarına konumlandırılan üç adet G-sensöründen aldığı verileri kullanarak her bir amortisör içerisinde bulunan elektromanyetik bobinleri harekete geçiriyor ve duruma göre milisaniyeler içerisinde ayarlama yapıyor. Aracın sağ ve sol tarafındaki A sütunlarında birer adet ve ön aksta bir adet olmak üzere üç adet G-sensörü dışında yine her bir tekerleğin süspansiyonuna entegre sensörler aracın ve tekerleklerin hareketini sürekli olarak denetliyor.

Fotoğraflarla Honda Type R 2017

Yenilenen Adaptif Amortisör Sisteminin üç odacıklı yapısı sadece itme ve sönümleme hareketinde daha fazla esneklik sunmakla kalmıyor aynı zamanda var olan ‘Sport’ ve ‘+R’ sürüş modlarına ek çok daha yumuşak olan ‘Comfort’ sürüş modunun yeni Civic Type R’a eklenmesine imkan tanıyor.

Çift pinyonlu değişken oranlı EPS

Yeni Civic Type R’da kullanılan çift pinyonlu değişken oranlı elektrikli direksiyon sistemi (EPS) prensip olarak standart Civic ile aynı, ancak optimize edilen değişken oran sayesinde çok daha hassas çalışıyor ve daha güvenli bir sürüş deneyimi hissi yaşatıyor. Çift pinyonlu yapı direksiyon döndürme ve elektrik desteği fonksiyonlarının birbirinden bağımsız yapılmasına imkan tanırken bunların oranı aracın hızına bağlı olarak değiştirilebiliyor ve böylece düz gidiş kararlılığı desteklenerek sürücünün güven duygusu arttırılıyor.

EPS’nin direksiyon hissi Comfort, Sport ve +R olmak üzere üç sürüş moduna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Direksiyon hassasiyeti Comfort modundan başlayarak artıyor ve +R modunda en hassas noktaya ulaşıyor.

 

 

Agile Handling Assist

Honda’nın Agile Handling Assist (AHA) adını verdiği elektronik stabilite sistemi otomobilin pist kullanımına yönelik +R modu için özel olarak ayarlanan parametreler de dahil yeni Civic Type R için yeniden ayarlandı. Sistem hızlı ve keskin dönüşlerde tutunmayı arttırmak üzere sürücünün hissetmeyeceği dozda viraj içindeki lastiğe fren müdahalesinde bulunuyor. Agile Handling Assist ile birlikte çalışan Araç Denge Kontrol Sistemi ise kaygan yüzeylerdeki virajlarda veya viraj çıkışındaki hızlanma anında oluşan tutunma kaybını önlemek üzere kilitli diferansiyel gibi çalışarak aracın kontrolden çıkmasını önlüyor.

Yüksek performanslı fren sistemi

Yeni Honda Civic Type R’ın gücünü dizginlemek ve daha rahat kontrol atına almak üzere ön aksa bu otomobil için özel olarak geliştirilmiş olan Brembo marka fren sistemi devreye giriyor. Önde dört piston kaliperli hava kanallı 350 mm çapında diskler görev yaparken fren sistemini soğutmak üzere ön tampondaki hava girişinden özel bir soğutma kanalı fren sistemine yönlendirildi. Arka aksın disklerinin boyutu ise önceki nesil ile kıyaslandığında 9 mm arttırıldı ve 305 mm’lik dizklere yer verildi.

Yüksek rijitlik seviyesine sahip hafif gövde

10’uncu nesil Civic Hatchback’in yüksek rijitlik seviyesine sahip hafif şasinin getirisi olarak yeni Civic Type R önceki nesil ile kıyaslandığında 16 kg daha hafif bir gövdeye sahip. Sadece daha hafif olmakla kalmayan gövdenin burulma sertliği %37 ve statik rijitliği %45 oranında arttırılmış durumda. Platform ve gövde rijitliğinin artması sadece daha etkin bir direksiyon tepkimesi ve daha yüksek viraj hızlarını beraberinde getirmekle kalmıyor, aynı zamanda otomobilin pasif güvenlik seviyesini arttırıyor ve gürültü ve titreşim (NVH) seviyesini de geliştiriyor.

Yakıt deposunun konumu değiştirilirken yeni Civic Type R’ın zemini önceki nesil ile kıyaslandığında daha alçak tutuldu. Şasi ve süspansiyonda yapılan optimizasyonların da katkısıyla yeni Civic Type R’ın ağırlık merkezi 10 mm aşağı çekilirken 25 mm daha alçak oturma pozisyonu daha sportif bir sürüş hissini beraberinde getiriyor.

Kaslı ve yüksek performans odaklı aerodinamik tasarım

Yeni Civic Hatchback’in alçak ve geniş gövde orantılarını taşıyan yeni Civic Type R kaslı çizgileri ve agresif tasarım detaylarıyla etkileyici bir aerodinamik ortaya koyuyor.

Yeni Civic Type R önceki nesil ile kıyaslandığında 165 mm daha uzun, 36 mm daha alçak ve 2 mm daha geniş. Alçak ve geniş gövde orantıları sadece etkileyici ve dinamik bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda daha geniş ayak izinin de katkısıyla daha ferah bir yaşam alanını beraberinde getiriyor.

Yeni Civic Type R; düz bir alt gövde, ön hava akışı, ince bir arka spoyler ve tavan hattının arkasında oluşturulan hava türbülans jeneratörleri de dahil olmak üzere önceki nesil ile kıyaslandığında çok daha kapsamlı bir aerodinamik mimariye sahip. Bu sayede yeni Civic Type R mükemmel bir rüzgar kaldırma ve yere basma kuvveti dengesi ve buna bağlı olarak mükemmel bir yüksek sürat stabilitesi sunuyor.

Fotoğraflarla Honda Type R 2017

Agresif tasarımlı ön tamponu kırmızı kontürlü karbon fiber efektine sahip bir tampon altı eklentisi tamamlıyor. Ön tamponda başlayan kırmızı kontürlü karbon fiber efektine sahip eklenti aracın dört bir yanını dolaşırken devasa hava girişlerini elmas formlu ızgaralar dolduruyor. Agresif tasarımlı far ve ön ızgara tasarımıyla marka aidiyetine vurgu yaparken bütün Type R modelleri gibi yeni Civic Type R’ın ön ızgarasında kırmızı renkli ‘H’ logosu kullanım buluyor. Standart Civic Hatchback’e oranla 5,3 kg daha hafif olan alüminyum motor kaputu ağırlık tasarrufuna gösterilen özeni gözler önüne seriyor.

Ön ile arka çamurlukların arasını dolduran karbon fiber efektli marşpiye eklentileri önceki nesil ile kıyaslandığında daha geniş tutulurken arka iz genişliği 65 mm artışla 1.593 mm’ye ulaşmış durumda. Daha büyük jantlarla donatılan yeni Civic Type R 245/30 R20 ebatlarında lastiklerle yere basıyor.

Ön tamponda başlayan ve yan marşpiyeler boyunca devam eden kırmızı kontürlü karbon fiber efektli eklenti arka tampon boyunca devam ediyor ve yine karbon fiber efektli arka difüzör ve üç adet egzoz çıkışını içine alıyor. Yine ön tamponda olduğu gibi elmas formlu devasa havalandırma ızgaraları arka tamponu da domine ederken keskin hatlara sahip devasa arka spoyler görünümü tamamlıyor.

Kısa ön çıkıntı ile birlikte düz alt gövde ve yeni motor alt kaplamasıyla gövde altı kaplamaları aracın altındaki hava akışını optimize ederek arkaya iletiyor. Aerodinamik açıdan optimize edilen arka difüzör ile birlikte önceki nesil ile kıyaslandığında sürüklenme katsayısı %3 iyileştirilmiş durumda.

Yeni ön hava kemeri ve geniş tampon altı eklentisi ile birlikte ön tampon havanın ön tekerleklerin çevresinde türbülans yapmadan arkaya iletilmesini sağlarken aynı zamanda hava akımını kullanarak ön akstaki yere basma kuvvetini destekliyor. Lastiklerin gerisinde oluşturulan minik hava yönlendiricileriyle kaldırma katsayısı %1 iyileştirilmiş durumda.

Hava türbülans jeneratörleri ile işbirliği içerisinde çalışan devasa arka spoyler hava akımını kullanarak aracın arka aksında ilave yere basma kuvveti oluşturuyor. Mükemmeliyetçi tasarım ve mühendislik yaklaşımı sonucu devasa arka spoyler standart Civic Hatchback’in arka spoylerine oranla 0,7 kg daha hafif.

Esnek kullanım ve heyecan uyandıran performans için optimize edilen 2.0 litre VTEC TURBO motor ve manuel şanzıman

Ödülden ödüle koşan önceki nesil Civic Type R’ın kalbini oluşturan 2.0 litre VTEC TURBO motor önden çekişli yüksek performanslı kompakt harchback segmentinin en iyi performansı sunmak üzere elden geçirilerek güç ve tork üretimi optimize edildi. Elektronik motor kontrol ünitesinde yapılan optimizasyonlarla gaz tepkileri de hassaslaştırılan sıralı dört silindirli direkt enjeksiyonlu turbo beslemeli benzinli motor 6.500 d/d’da 320 PS güç ve 2.500 ile 4.500 d/d aralığında 400 Nm tork kullanıma sunuyor.

Söz konusu değerler Civic Type R’ı 5,7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıp 272 km/s maksimum hıza imkan tanırken, aynı zamanda yeni Civic Type R’ı sınıfının en çabuk hızlanan ve en hızlı otomobili yapıyor.

Honda’nın VTEC (Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi) ve Dual-VTC (Çift Değişken Zamanlama Kontrolü) teknolojileri motoru besleyen turboya önemli kazanımlar sağlıyor. VTEC, yüksek devirlerde güç üretimi arttırmak ve alt devirlerde egzoz basıncını arttırarak turbo boşluğunu minimize etmek üzere egzoz supaplarının açılma derecesini ayarlıyor. Dual-VTC geniş bir devir bandı aralığı boyunca gaz tepkilerini ve eşzamanlı olarak yakıt verimliliğini optimize etmek üzere supap açılma derecelerini ayarlıyor. Alışagelmiş bir turbo beslemeyle kıyaslandığında Type R’daki elektronik kontrollü waste-gate basınç altında daha fazla boşaltma sağlıyor.

9,8:1’lik sıkıştırma oranı ve turbo besleme gelişmiş bir termal yönetim teknolojisini gerektiriyor. Mühendisler; silindir kafası ve piston soğutması, sodyum dolgulu egzoz supapları ve yüksek kapasiteli intercooler gibi birçok soğutma teknolojisini bir arada kullanarak çözüm ürettiler. Egzoz gazı ısısını ve özellikle yanma odası ısısını düşürmek üzere silindir kafalarında çift su kanalı kullanılırken, termal verimliliği arttırmak üzere her bir pistonda bağımsız soğutma kanallarına yer verildi.

Geleneksel gaz telinin yerini alan drive-by-wire elektronik sistem gaz tepkilerini hassaslaştırırken, aynı zamanda sistem ağırlığını düşürmeye yardımcı oluyor. Özel olarak programlanan ve doğrusal olmayan oranlama sayesinde sakin sürüşlerde gaz tepkileri yumuşuyor ve daha konforlu bir sürüş elde ediliyor.

Motorun gücünü ön aksa aktaran altı ileri manuel şanzıman belirgin vites yolları ve yumuşak vites geçişleriyle sürüş keyfini destekliyor. Yeni tek kütleli volan, debriyaj atalet ağırlıklarını %25 azaltırken daha etkin bir hızlanma sağlamak üzere %7 daha düşük son dişli oranı ile yetiniyor. Şanzımanın devir eşitleme özelliği vites geçişlerini yumuşatırken yüksek veya düşük devirlerdeki vites değişimlerinde ortaya çıkan istenmeyen sarsıntıları dengeleyerek akıcı bir sürüşe yardımcı oluyor. Devir eşitleme özelliği seçilen sürüş moduna da bağlı olarak araç ayarları menüsü üzerinden devreden çıkartılabiliyor veya devreye sokulabiliyor.

Özellikle sportif sürüşlerde hızlı ve keskin virajlar da dahil gücün zemine her zaman kayıpsız bir şekilde optimum seviyede aktarılabilmesi için sınırlı kaydırmalı kilitli diferansiyel (LSD) devreye giriyor. Geleneksel bir diferansiyel ile kıyaslandığında LSD örneğin Nürburgring gibi pist kullanımlarında tur zamanını önemli oranda düşürmeye yardımcı oluyor.

Civic Type R için geliştirilen üç çıkışlı egzoz sistemi

Arka difüzörün ortasında her biri aktif üç adet egzoz çıkışı bulunuyor. Bunlardan yan tarafta bulunan iki adet egzoz çıkışı ana egzoz sistemi olarak görev yaparken ortada bulunan ve çapı biraz daha dar olan egzoz çıkışı motor sesini kontrol ediyor. Bir önceki Civic Type R ile kıyaslandığında egzoz akışı %10 oranında iyileştirilirken böylece sistem içerisindeki geri basınç azaltılıyor. Tam gaz kullanımlarda motor yüke bindiğinde daha agresif bir ses üretmek üzere ortadaki egzoz çıkışı da egzoz gazı akışına yardımcı oluyor. Böylece önceki model ile kıyaslandığında aynı hızlarda 2 dB daha fazla ses üretiliyor. Motor orta yüklerde çalıştığında ortadaki egzoz çıkışı negatif basınç ile ortamdaki havayı içeriye çekiyor. Böylece sürücü ve beraberindeki yolcuları rahatsız edebilecek egzoz patlamaları ortadan kaldırılırken NHV karakteristiği iyileştiriliyor.

Yeni ve elden geçirilmiş sürüş modları

Yenilenen ve üç odacıklı yapıyla daha da geliştirilen adaptif amortisörlerle birlikte mühendisler Civic Type R’ın sürüş modlarını da elden geçirdi ve yeniledi. Gelişmiş sürüş modları seçimi, önceki modelle kıyaslandığında yeni Civic Type R’a daha fazla kullanılabilirlik kazandırıyor. Daha önce kullanıma sunulan ‘Sport’ ve pist odaklı ‘+R’ modları dışında ‘Comfort’ adında yeni bir sürüş modu daha sisteme dahil edildi. Sürüş modlarının her biri adaptif amortisörler, direksiyon sertliği, vites değiştirme hissi ve gaz tepkisini ayarlıyor.

Süspansiyon tepkilerini ve direksiyon sistemini yumuşatan ‘Comfort’ modu önceki Civic Type R’a oranla çok daha fazla günlük kullanıma uygun bir yapı sergiliyor.

Sadece bozuk zeminde çok daha konforlu bir yapı sunmakla kalmayan yeni ‘Comfort’ sürüş modu yüksek hızlarda dalgalı ve tamamen düz olmayan otoyol yüzeylerinde daha güvenli bir yapı ve sürüş karakteristiği sunuyor.

Araç çalıştırıldığında varsayılan mod olarak devreye giren ‘Sport’ modu konfor ile dinamizm arasında ideal bir denge tesis ederken, önceki nesil Civic Type R’daki ‘standart ve ‘+R’ modlarının arasında bir karakteristik sunuyor.

Daha önce de olduğu gibi +R sürüş modu tamamen pist kullanımı göz önünde bulundurularak programlanmış durumda. Motor tepkileri hassaslaşırken tork eğrisi çok daha agresif ve performans odaklı bir karakteristik sergiliyor. Yeni adaptif amortisör sisteminin sönümleme kuvveti Sport modu ile kıyaslandığında +R modunda %15 artıyor. Böylece daha keskin, zemine daha paralel ve daha atak bir sürüş karakteristiği elde ediliyor. Eşzamanlı olarak değişken oranlı EPS de daha hassas ve sert bir yapıyla sportif sürüş karakterini destekliyor.

Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA®) +R modunda daha geç devreye giriyor ve böylece sürücüye sportif sürüşleri desteklemek üzere alan kazandırıyor. Buna ek olarak, Type R, + R modundayken VSA düğmesine beş saniye süreyle basıldığında hem Traction Control hem de VSA fonksiyonu tamamen kapatılabiliyor.

Seçilen sürüş moduna bağlı olarak gösterge paneli aydınlatmalar ve sanal göstergelerin etrafındaki kırmızı rengin yoğunluğu değişiyor.

Sportif, dinamik, şık, kaliteli ve sınıfının en geniş yaşam alanı

Her zaman benzersiz olan Type R modellerinin iç tasarımı, ilk kırmızı logolu Honda modelinden bu yana 25 yıllık geleneği sürdürüyor.

Kaliteli malzemelerle bezenen ve dış tasarımdaki dinamizmi iç mekanda da devam ettiren kokpit yeni Civic Type R’ın sportif ruhunu ve dinamizmini tamamlıyor. Standart modelin yüksek kalite algısını sportif dokunuşlarla bir üst seviyeye taşıyan iç mekan kırmızı süet ve siyah kumaş karışımı yeni spor koltuklara ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar ki en hafif Type R koltukları olan spor koltuklar güçlendirilen yan destekleriyle sürücü ve beraberindeki yolcunun vücudunu kavrıyor.

İç mekanda ise sürücüyü günlük kullanım konforu ile pist performansını aynı potada eriten ve yeni Type R için geliştirilen estetik ve fonksiyonel aksesuarlar karşılıyor. Kırmızı dikişli siyah deri direksiyon simidi kırmızı süslemelerle otomobilin sportif dinamizmini desteklerken ön konsol boyunca uzanan ve kapı panellerinde de devam eden karbon yüzeyler zarif kırmızı bir şeritle vurgulanıyor. Mat alüminyum malzemeden üretilen yuvarlak vites topuzu iç mekandaki sportif ruhu tamamlıyor.

Kompakt sınıfın en konforlu ve en çekici yaşam alanlarından birini sunan yeni Civic Type R’ın kokpiti yatay tasarımlı mimarisiyle ferahlık hissini arttırırken keskin ve dinamik çizgiler dış tasarımdaki sportifliği tamamlıyor. Daha uzun, daha geniş platformun getirisi olan dingil mesafesindeki artış ön ve arka koltuk yolcularına daha fazla yaşam alanı olarak yansıyor. Daha alçak tasarlanan ön konsol sürücünün önceki nesil ile kıyaslandığında 65 mm daha alçak oturmasına imkan tanırken önceki nesil ile kıyaslandığında 12 mm daha ince olan A sütunları sürücünün çapraz görüş açsını arttırıyor. Yeni Civic Type R 84,3 derece ile sınıfının en iyi ön görüş açısını sunuyor.

Standart kullanımda 414 litre hacim sunan bagaj ve yenilikçi yana doğru katlanan bagaj örtüsü gibi çözümler yeni Civic Type R’ı yüksek performanslı hatchback sınıfının en pratik ve kullanışlı otomobili yapıyor. 60:40 oranında katlanan arka koltuklar kadar alçak yükleme eşiği (680 mm), geniş yükleme ağzı (1.120 mm) ve tamamen düz yükleme zemini de fonksiyonelliği destekliyor.

Orta konsol piyano siyah yüzeyiyle modern bir görünüm sunuyor. Orta konsolun alt noktasında vites kolunun hemen arkasında iki katlı bir göz yer alıyor. Bunlardan ilki akıllı telefonlar için kablosuz şarj pedi ile donatılırken ikinci bölme HDMI, USB ve 12 volt soketlerine erişim sağlıyor. İki bölme arasındaki kablo geçiş boşluğu olası kablo karmaşasının önüne geçmeye yardımcı oluyor.

Orta konsolun en üst noktasında 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip Honda CONNECT yer alıyor. Sadece bilgi ve eğlence sistemi olarak görev yapmayan ünite aynı zamanda dokunmatik ortamda iklimlendirme sistemini de kumanda etme olasılığı sunuyor ve geri görüş kamerasının görüntüsünü de gösteriyor. Zengin bir akıllı telefon entegrasyonuna sahip olan Honda CONNECT Apple CarPlay® ve Android Auto olmak üzere piyasada yaygın olarak kullanılan protokolleri destekliyor.

Direksiyon tarafından perdelenmeyen okunaklı gösterge paneli sürücünün gözünü yoldan ayırmadan ihtiyacı olan temel bilgilere rahatlıkla ulaşmasını sağlıyor. Gösterge paneline entegre 7 inç büyüklüğündeki renkli TFT-LCD Sürücü Bilgi Arayüzü (DII) sürücüye sanal göstergeler de tercih ettiği bilgiyi seçerek kişiselleştirme imkanı sunuyor. LED vites değiştirme göstergesi, turbo basınç göstergesi, G-Metre ve tur zamanı kaydedicisi de dahil sürüş moduna özgü aydınlatma yeni Civic Type R’a has bir özellik olarak öne çıkıyor.

DII fonksiyonları sürükleme ve seçme prensibiyle kumanda edilen ve direksiyonun sol tarafında bulunan thumbpad üzerinden kontrol ediliyor. Yine direksiyonun sol tarafında Bluetooth® HandsFreeLink® telefon kontrol düğmeleri yer alırken, sağ tarafta ise adaptif hız sabitleme ve şerit takip sistemlerini kumanda eden ikinci bir thumbpad yer alıyor.

Üst donanım paketi olan Type R GT ile birlikte Çapraz Trafik Monitörü de dahil Kör Nokta Uyarı Sistemi, çift bölgeli dijital iklimlendirme sistemi, kablosuz şarj pedi, 12 hoparlörlü 542 watt gücünde ses sistemi ve LED ön sis farları devreye giriyor.

 

Type R’ın tarihi

Type R ismi ilk olarak 1992 yılında ilk nesil NSX Type R’ın tanıtılmasıyla gün yüzüne çıktı. Honda, bir yarış otomobili kadar hızlı bir otomobil ve benzersiz bir sürüş keyfi sunmayı hedefliyordu. 3.0 litrelik V6 silindirli motor 280 PS güç üretiyordu. Elektrikli kontrollü deri koltukların yerini alan yeni hafif yapılı kompozit Recaro koltuklar da dahil standart NSX’e kapsamlı bir diyet programı uygulandı.

İlk kez kırmızı Honda logosu, kırmızı iç döşemeler ve şampiyona beyazı gövde rengi seri üretim bir otomobilde kullanıma sunulmuştu. Söz konusu renk kombinasyonu Honda RA271 ve RA272 yarış otomobillerinin rengiydi ve Honda’nın Formula 1 geçmişine gönderme yapıyordu. Bunlardan ilki Formula 1’de yarışan ilk Japon yarış otomobiliyken, ikincisi ise 1965 yılında damalı bayrağı ilk görerek şampiyon olan dünyanın ilk Japon Formula 1 yarış otomobiliydi. Her iki araç da Japonya milli bayrağından esinlenerek beyaz üzerine kırmızı güneş sembolü renklerine sahipti. Bu renkler aynı zamanda Type R versiyonlarını geleceğe taşıyacaktı.

Honda, 1995 yılında ilk nesil Integra Type R’ı lanse etti. Resmi olarak sadece Japonya pazarında sunulacaktı. 8.000 d/d çevirebilen 1,8 litrelik dört silindirli VTEC motor 200 PS güç üretiyordu. Modifiye edilen versiyon standart Integra’ya göre daha hafifti ve daha kısa oranlı beş ileri manuel bir şanzımanla donatılmıştı. Ayrıca süspansiyon ve frenleri de güçlendirilmişti.

1997 yılında Japonya pazarı için özel olarak sunulan Honda Civic Type R’da kullanılan 1,6 litre hacimli B16 motor bir ilke imza attı ve standart seri üretim bir motordan litre başına 100 PS üreterek tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Type R daha rijit bir şasi, gelişmiş bir süspansiyon, güçlendirilmiş frenler ve sınırlı kaydırmalı bir kilitli diferansiyel gibi özel donanımlara sahipti.

Type R Avrupa’ya ilk olarak Intergra Type R olarak 1998 yılında ulaştı. 8.000 d/d dakika çevirebilen 1,8 litrelik dört silindirli VTEC motor 190 PS güç üretiyordu. Avrupa versiyonlarında ağırlıktan tasarruf etmek için daha ince ön cam gibi ağırlık tasarrufu önlemleri söz konusuydu.

İlk beş kapılı Type R 1999 yılında tanıtıldı. Accord Type R daha rijit bir şasi, gelişmiş bir süspansiyon, güçlendirilmiş frenler ve sınırlı kaydırmalı bir kilitli diferansiyel gibi özel donanımlara sahipti. Çift egzoz sistemiyle yollara çıkan Accord Type R isteğe bağlı olarak arka spoyler ile donatılabiliyordu.

2001 yılında ikinci nesil Integra Type R Japonya pazarında sunulurken aynı yıl ikinci nesil Civic Type R lanse edildi. Böylece Type R’ın Swindon’da bulunan Honda İngiltere Tesisinin (HUM) Type R üretim macerası da başlamış oldu.

2002 yılında Japonya’da tanıtılan ikinci nesil NSX Type R ağırlık avantajından dolayı karbon fiber gövde parçalarına sahipti.

Takvimler Mart 2007’yi gösterirken üçünü nesil Type R tanıtıldı. İki farklı versiyon halinde üretildi. Japonya pazarı için üretilen sedan versiyondaki 2,0 litre hacimli dört silindirli VTEC 225 PS güç üretiyordu. Avrupa pazarında ise aynı motor 201 PS güç üretiyordu ve sadece 5 kapılı hatchback gövde tipiyle sunuluyordu.

2015 yılında tanıtılan 4. nesil Civic Type R başta TURBO VTEC olmak üzere birçok ilk ile donatılmıştı. 2,0 litre hacimli Turbo VTEC motor 310 PS güç ve 400 Nm tork üretiyordu. Dört tekerlekte adaptif amortisör sistemi, çift bağlantılı ön süspansiyon ve +R sürüş modu gibi ilklerle yollara çıkan 4. nesil Civic Type R, Nürburgring Nordschleife’nin en hızlı önden çekişli seri üretim otomobili olarak tarihe geçti.

 

Yeni Type R’ın üretim üssü Honda İngiltere Tesisi (HUM) 

Honda’nın Şekerpınar dışında Avrupa’daki ikinci üretim tesisi olan Honda İngiltere Tesisi (HUM) 10. nesil Honda Civic Hatchback’in global üretim merkezi olmakla kalmıyor, aynı zamanda Civic Type R’ın tek üretim üssü olmasıyla da öne çıkıyor. Honda, yeni Civic Hatchback ve Civic Type R’ın üretimi için yeni üretim teknolojileri ve yeni üretim süreçlerine 270 milyon Euro yatırım yaptı. Söz konusu yatırım aynı zamanda Honda’nın küresel operasyonlarında Avrupa tesisine yönelik uzun vadeli bir vizyonun parçasını oluşturuyor.

2017 yılının yaz aylarında üretime girecek olan yeni Civic Type R Japonya ve ABD de dahil Avrupa ve diğer pazarlara ihraç ediliyor. Yeni Civic Type R aynı zamanda Kuzey Amerika pazarında resmi olarak satışa sunulan ilk Honda logolu Type R modeli olmasıyla da önem kazanıyor.

İlk motorunu 1989 ve ilk otomobilini 1992 yılında üretmeye başlayan HUM bugün gelinen noktada iki otomobil ve bir motor fabrikasıyla üretimine devam ediyor.

2017 Honda Civic Type R – Orijinal aksesuarlar

Karbon ayna kapakları: Özel olarak tasarlanan el üretimi kırmızı kontürlü karbon ayna kapakları yeni Civic Type R’ın heyecan uyandıran dış tasarımını daha da çekici kılıyor.

Karbon Spoyler: Kırmızı kontürlü, yan rüzgarlıkları gövde renginde karbon spoyler yeni Civic Type R’ın sportif karakterini daha da vurguluyor.

Karbon iç mekan süslemeleri: El üretimi karbon kaplamalar ve kapı süslemeleri yeni Civic Type R’ın iç mekan kalite ve sportiflik algısını daha da artırıyor.

Aydınlatmalı kapı eşikleri: Siyah elokse alüminyumdan üretilen ve kırmızı Type R logosu ile aydınlatılan kapı eşikleri şık bir görünüm sunarken eşikleri koruyor. Ön kapı eşiklerinde aydınlatma sunulurken, arka kapı eşikleri aydınlatılmıyor.

 

Honda Type R Teknik Özellikler

 

Motor

2.0 litre VTEC TURBO

Sıralı 4 silindirli benzinli

Tip                                                                       Silindir başına dört supap

Çap x strok                                                         86,0mm x 85,9mm

Sıkıştırma oranı                                                    9,8:1

Maksimum güç                                                    320 PS (235 kW), 6.500 d/d

Maksimum tork                                                    400 Nm, 2.500-4.500 d/d

 

Şanzıman

Manual                                                                6 ileri manuel şanzıman

 

Şanzıman oranları

  1. 3.625
  2. 2.115
  3. 1.529
  4. 1.125
  5. 0.911
  6. 0.734

Geri vites                                                            3.757

Son dişli                                                              4.111

 

Yürüyen aksam

Ön                                                                       Çift kollu MacPherson, adaptif amortisörler

Arka                                                                    Çok kollu bağımsız, adaptif amortisörler

 

Frenler

Ön                                                                       Hava kanallı, 4 piston kaliperli 350 mm disk

Arka                                                                    305 mm çapında disk

 

Lastikler

Ön/arka                                                               245/30 R20 Continental SportContact6

 

Direksiyon

Tipi                                                                      Değişken oranlı EPS

Direksiyon turu                                                    2,11

Dönüş çapı (tekerlek)                         11,78 m

Dönüş çapı (gövde)                           12,56 m

 

Boyutlar (mm)

Uzunluk                                                               4.557

Genişlik                                                               1.877

Genişlik (aynalar dahil)                                       2.076

Yükseklik                                                             1.427

Dingil mesafesi                                                    2.699

İz genişliği ön                                                      1.584

İz genişliği arka                                                   1.602

 

Kapasite (litre)

Bagaj hacmi                                                        420

(VDA, koltuklar dik cama kadar)

Bagaj hacmi                                                        492

(VDA, koltuklar dik tavana kadar)

Bagaj hacmi                                                        786

(VDA, koltuklar yatık cama kadar)

Bagaj hacmi                                                        1.209

(VDA, koltuklar yatık tavana kadar)

Yakıt deposu                                                       46,9

 

Ağırlık (kg)

Boş ağırlık                                                           1.380

Yüklü ağırlık                                                         1.760

 

Performans

Hızlanma 0-100 km/s (sn)                                   272

Maksimum hız (km/s)                                           5,7

 

Yakıt tüketimi (lt/100 km)

Şehir içi                                                               9,8

Şehir dışı                                                             6,5

Şehir karma                                                         7,7

C02 emisyonu                                                      176

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.