Yolda kalırsa helipkopter gönderecek

Dar alanda kısa paslaşmalar

ya da Türkiye yeni bir markayla tanışıyor.

Ford, Daimler, VW gibi markalarla karşılaştırıldığında Lexus gerçekten yeni bir marka. Türkiye ile önceki yıllarda yapılan otomobil fuarlarında tanışan Lexus, artık Türkiye’de de satın alınabilecek. Hem de 6 showroom ve Toyota servislerine rağmen, Acil durumlarda helikopter ile teknisyen gönderme iddiasıyla yola çıkıyor.

İşte Lexus RX 2016

Önce ABD’de 1990’lı yıllarda premium segmentteki araç pazarı için Toyota tarafından yaratılan Lexus, Türkiye’deki lüks araç pazarının cazibesine dayanamadı. 5 yıl içinde yıllık 1000 adetlik satış hedefiyle İstanbul Maslak’tan yola çıkacak Japon markanın Türkiye’de satılacak ilk model lansmanı için Lizbon’daydık.

Markanın en çok satan modellerinden büyük SUV oyuncusu RX’in 2016 model olarak yollara çıkacak 4. jenerasyonunun ilk sürüşlerini Lizbon ve civarında gerçekleştirdik.

Bugüne kadar Türkiye’de çok az bulunduğu ve resmen satılmamasının da etkisiyle sürüş dinamiklerini, model isimlerini ve diğer detaylarını yakından izlemediğimiz Türkiye otomotiv azarının yeni misafiri Lexus, Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk sowroomunu İstanbul Maslak’ta açıyor.

Ürettiği 7 modelinin hepsini Maslak Showroom’da sergilemeye başlayacak olan premium sınıfın yeni markası, ön siparişleri de açıyor.

İlk ürün teslimatlarını bu aralık ayından önümüzdeki şubat ayına 2016 model olarak ertelediklerini dile getiren Lexus Türkiye distribütörlüğünü yürütecek olan Toyota Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2016 planları ve markanın Türkiye yol haritası hakkında son gelişmeleri Lizbon’da gazetecilerle paylaştı.


250 ADET SATACAK

Bozkurt, “Yeni marka Türkiye’de özellikle Amerika görmüş bir kesim tarafından merakla bekleniyor. Showroom için yer bulma nedeniyle yaşadığımız bir aylık gecikmeyi saymazsak, yeni markayı Türkiye’de satmaya başlıyoruz. 2016 yılı için 250 adetlik bir satış hedefledik. Bunların 70’i RX, 70’i ise onun bir küçüğü olan NX olacak. En hesaplı Lexus için biraz beklemek gerekecek.”


FİYATI 80 BİN EURODAN BAŞLIYOR

Öncelikle belirtelim, Lexus marka araçların fiyatları Türkiye’de en baz model hariç 80 bin eurodan başlayacak. En alttaki Mercedes A, BMW 1 ve Audi A3 modellerinin rakibi olan CT ise 65 bin Euro civarında fiyatlanacak.

(Bu fiyata 2.0 lt turbo dizel 180 hp Jaguar XE baz versiyon satın alınabiliyor.)

Lexus’un BMW 7 ve Mercedes S Class modellerine rakip olacak LS modelinde fiyat 300 bin euroya kadar yani 1 milyon liraya kadar yükseliyor.

İŞTE LEXUS MODELLERİ VE RAKİPLERİ

Lexus ürün yelpazesinde premium segmentteki markaların “ana hatlardaki” modellerine birer rakibi bulunuyor.

Mercedes S Class ve BMW 7 Serisi gibi otomobil dünyasının en “baba” araçlarından Mercedes A ve CLA ile BMW 1 Serisi gibi kompakt sınıfa kadar tüm segmentlerde bir Lexus modeli rekabete katılacak.

TÜRKİYE LÜKS ARAÇ PAZARI DURUM TESPİTİ

Bu yıl premium araç satışlarının Türkiye’de 100 bin adetlere ulaşması bekleniyor. Bu satışlar da pazarın genel durumuna uygun olarak dizel ve 1.6 litre motor büyüklükleri yüzde 80 paya sahip. Kalan yüzde 20’lik kısım ise bir elin parmaklarını geçmeyen adetlerde satılan büyük motorlu özel ultra lüks araçlardan oluşuyor. Bu araçlar için yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ikinci el otomobil fiyatını buluyor.

Audi, BMW, Mercedes ve Volvo’nun 1.6 litrelik motorlarla konumlandığı bu segmentte Lexus yer alamayacak. Lexus’larda en küçük motor 2.0 lt ve benzinli. Dünyada dizel motoru olduğu belirtilse de Türkiye’de bu araçlar satılmayacak.

Bu nedenle yeni markanın rekabete katılacağı yer büyük hacimli, yüksek vergili, benzinli motor sessizliğinin yarattığı konforun egemenliğindeki toplam 20 bin adetlik dar alan.

Ali Haydar Bozkurt’un Süper Premium Model segmenti olarak tanımladığı bu alanda ilk sürüşlerini gerçekleştirdiğimiz büyük SUV sınıfındaki RX iise yıllık 3 bin adetlik dar alanda paslaşacak.

Yeni RX’in en yakın rakipleri olarak BMW X5, Land Rover, Audi Q7, Volvo XC90 ve Porsche Cayenne gösteriliyor. 3 bin adet lüks SUV’un satıldığı bu segmentte Lexus ilk yıl 70 adetlik satışa ulaşmayı planlıyor.

ÖNCE İSTANBUL SONRA 5 İLDE DAHA SHOWROOM AÇACAK

Bunun için ALJ Grubu şirketi Toyota Pazarlama AŞ bünyesinde ik showroom İstanbul Maslak’ta inşa ediliyor. Yıl içinde yeni markanın ilk 5 showroom’u ile anlaşma sağlanacak ve Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da ilk Lexus showroomları açılacak.

Türkiye’deki tüm Toyota servisleri Lexus eğitimlerinden geçirildi. Yolda kalma, servis ve satış sonrası hizmetleri ise Toyota servisleri tarafından verilecek. Olmazsa CEO Bozkurt’un dediği gibi Lexus sahiplerinin yolda kaldığı noktaya “Helikopterle teknisyen gönderilecek.” Tabii helikopterle hizmet verilecek “yolda kalmalara” “benzin bitmesi” gibi nedenler dahil değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.