1 koyup 3 alacak

Tarihinin en büyük yatırım hamlesine kalkan Tofaş, Aegea projesinde büyük risk alarak başarıya ulaştı. 1 milyar dolarlık Aegea projesiyle sedan, hatchback ve station wagon olmak üzere 3 yeni yerli otomobil üretmeye hazırlanan şirketin adeta 1 koyup 3 aldığı ortaya çıktı. Aegea projesinin bugüne kadar bilinmeyen perde arkasını aktaran Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “1 milyar dolarlık yatırım, 3 yeni proje, 2023’e kadar 1 milyondan fazla araç üretimi. Büyük riskin altına girdik” dedi.

Sedan otomobil projesini 2009 yılında Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Marchionne ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un yer aldığı Tofaş Yönetim Kurulu toplantısında konuşmaya başladıklarını söyleyen Eroldu, şunları kaydetti:

“1 milyar dolarlık 3 modelin çıkış noktası sedandır. Diğerleri sonradan eklendi. Sedan yatırımı planlarken aklımızda yeni ve farklı ne üretebiliriz vardı. Türkiye pazarına yönelik sadece sedan üretmek çok riskli. 520 milyon dolarlık kısmı sedana aitti. Aldığımız iki risk şu oldu: Bir tanesi modüler yepyeni bir platform kurduk. Modüler olması, bizim esnek olmamızı sağladı. İkinci yatırımımız gövde hatlarının flex line olması. Böylelikle yeni ürün devreye alma sürecinde hatları durdurmamıza gerek kalmıyor. Yola çıktığımız zaman bazı avantajlar yakaladık. Bravo’nun ömrünün sonuna gelmesi, sedan yatırımının yeni bir hatchback yatırımında maliyetleri düşürecek olması ve zaman tasarrufu avantajlarımızdı. Biz de Fiat’ı zorlamaya başladık yeni modeller için… Sergio Marchionne, sedan otomobili çok beğendi. Maliyet anlamında da daha avantajlı olması, Dünya Klasında Üretim Programı’nda Tofaş’ın ‘Altın Fabrika’ seviyesine yükselmesi ve bugüne kadar ürettiğimiz araçların kalitesi sayesinde hatchback ve station wagon projesini de almamızı sağladı. Sedandan 1 yıl sonra 2 yeni ürün de onaylandı. Tek bir araç üretiminin yatırım tutarı 750 milyon eurodur. Biz 3 otomobili 1 milyar dolara yani yarı fiyatına üretmiş olacağız. Ciddi bir risk aldık… Sedan potansiyeli hatchback’e göre daha az. 600 bin araçla yola çıktık, 1 milyon 280 bine ulaştık. 2023’e kadar sedandan 580 bin adet, HB ile SW’den 700 bin adet üreteceğiz. Kumar oynadık, kazandık. 1 koyup 3 aldık.”

1 milyon 280 bin adet üretecek

Cengiz Eroldu, Aegea projesiyle 2023 yılına kadar önlerini gördüklerini söyledi ve ekledi: ‘Al ya da öde’ anlaşmamız olduğu için ihracat gelirimiz garantide. Tofaş 2023’e kadar Aegea projesinde yer alan sedan, hatchback ve station wagon modellerden 1 milyon 280 bin adet üretecek. 1 milyon adedi ihraç edilecek. 10 milyar euroluk (11.5 milyar dolar) ihracat garanti.”

Üretim 2017’de 400 bine çıkıyor

Tofaş önümüzdeki yılın ilk yarısında devreye girecek hatchback ve station wagon projeleriyle 2017’de tam kapasiteye ulaşacak. Yani 2017’de yıllık üretimi 3 vardiyayla birlikte 400 bin adede ulaşacak. Tofaş 3 yeni modelin eklenmesiyle tek fabrikada 6 farklı modeli aynı anda üretecek. Doblo (RAM ProMaster City, Opel) Minicargo (Fiorino, Bipper, Nemo), Linea, Aegea ailesi.

Fiat, Türkiye’yle büyümeye geçecek

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Fiat’ın büyümeyi tekrar Türkiye ile yakalayacağını belirterek, “1999 yılında Doblo’nun piyasaya çıkmasıyla çok önemli bir ivme kazanmıştı. Şimdi Panda ile birlikte en çok satan otomobil ailesini Türkiye üretecek. Fonksiyonel ürün tedariğinde Panda’dan sonra Aegea gelecek. Fiat’ın bizsiz büyümesi mümkün değil. Bu, Fiat için Tofaş’la birlikte ikinci büyüme dönemi olacak” dedi.

Ailenin dünya lansmanı Cenevre’de

Cengiz Eroldu, Aegea sedanın dünya tanıtımını İstanbul Autoshow 2015’te yaptıklarını hatırlatarak, “Hatchback ve station wagon modellerinin tanıtımı önünüzdeki yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Sedanla birlikte tüm aileyi sergileyerek daha etkili olmak istiyoruz” dedi. Eroldu, projede kullanılan Aegea’nın çok güzel ve anlamlı bir isim olduğunu belirterek, “İsmin değişmesi konuşuluyor. Tam netlik kazanmadı, ürünün lansmanında belli olacak. Ama biz sedanda Aegea isminin kalmasını istiyoruz” dedi.

İlk kez Big 5’e girecek

Cengiz Eroldu, Aegea sedanın ‘Big 5’ olarak bilinen Almanya, İlgiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da da satılacağını kaydetti. Eroldu, Aegea ile Avrupa’nın 5 büyük ülkesine ilk kez ihracat yapacaklarını söyledi.

Türk izi taşıyacak

Aegea sedanın daha kaslı daha agresif bir yapısının olduğunun altını çizen Cengiz Eroldu, otomobilin Türk tüketicilerin beğenileri doğrultusunda tasarlandığını söyledi. Eroldu, “Türkiye’de klinik testler gerçekleştirildi. Bir otomobil ilk kez Türkler’in isteklerine göre geliştirildi. Aynı şekilde hatchback ve station wagon sedanın tasarımından etkilenecek. Tüm ürün ailesinde Türk izi olacak” diye konuştu.

Yerlilik oranı yüzde 70

Tofaş CEO’su, Aegea projesinin yüzde 70’inin Tofaş Ar-Ge’sinde ortaya çıktığını ifade ederek, “Biz bu şirketten bir fabrika daha çıkartırız. Özellikle Ar-Ge ve bilgi birikimimizle” dedi. Eroldu, Aegea’da yerlilik oranının yüzde 70 seviyesinde olacağını sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.