Son 4 ay zor geçecek

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, otomotiv pazarının Ağustos ayına kadar beklentilerin bir miktar üzerinde geldiğini ancak yılın kalan kısmının çok kolay olmayacağını söyledi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Erce, bu yılın ilk 7 ayında yaklaşık yüzde 50 büyüyen otomotiv pazarı için senenin geri kalan kısmının biraz daha belirsiz göründüğünü ifade etti. Bu belirsizliğe neden olan iç ve dış nedenler bulunduğuna işaret eden Erce, dışarıdaki en büyük gelişmenin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül veya Aralık ayındaki faiz artırımı olduğunu, bunun gelişmekte olan pazarları ister istemez olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. Bölgede devam eden jeopolitik sıkıntıların ve ülke içindeki koalisyon ve yeni seçim sürecinin de bir belirsizlik oluşturduğunu ifade eden Erce, “Bundan sonra Ağustos ayının da geçtiğini düşünürsek, ‘Eylülün başından itibaren daha zorlu bir süreç bekliyor’ düşüncesiyle şu ana kadar, özellikle de senenin ilk 6 ayı daha öngörülebilir değerlendirildi herkes tarafından. İstanbul Autoshow fuarımızın da olumlu etkisini yaşadık. Dolayısıyla bu sene beklentilerin bir miktar üzerinde pazarla Ağustos ayına kadar geldik. Ama bundan sonra yılın kalan kısmının çok kolay olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Pazar ne olacak?

Şu anda 2015 yılı için otomotiv pazarı tahminlerinin 900-950 bin arasında olduğunu aktaran Erce, eğer bir erken genel seçim söz konusu olursa pazarın 900 bin civarına, hatta bunun bir miktar altına kayabileceğinin altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.