10 liraya kıyamayanlar kuyruğu

Kuyruğun en önünde bir Porsche Panamera var. Sonra bir BMW 320, Mercedes E, Range Rover Evoque…

Liste çok uzun. Bunlar görebildiklerim…

Aralarda mütevazı olanlar da var. Fiat Doblo, Renault Fluence, Toyota Corolla vs…

Araç kuyruğu Atatürk Havalimanı ana girişine yakın bir yerlerden başlıyor, Basın Ekspres Yolu’nun Sefaköy ayrımına kadar devam ediyor.

Maaşlı şoförler veya yolcu yakınları… Hepsinin, yolcu beklerken otopark parası ödememek için orada olduğunu sanıyorum. Başka ne için olabilir ki?

Muhasebenin ekstra fatura ödemesi yapmamak için ayak dirediği şirketlerin maaşlı şoförlerini konu dışı bırakıyorum. Çünkü vardır öyle şirketler ve şirket yöneticileri. Kendi işleri de olsa ‘Git nerede beklersen bekle bizi ilgilendirmez yaklaşımındadır’ bazıları. Şoför de ne yapsın, cebinden otopark parası ödeyeceğine, bulabildiği yerde bekler başlamaya.

Ama diğerlerini anlamakta gerçekten büyük güçlük çekiyorum. Anlayabilen varsa bana da anlatsın lütfen.

Yolcunun ‘gel beni al’ dediği şoförü veya yakını, otoparka aracını bırakıp, içeride beklese daha medeni olmaz mı?

‘Mesele otopark parası değil’ diyenler için, hemen çıkar çıkmaz otoparka yürüme zahmetine katlanmayıp o keşmekeş içinde hemen arabanın içine atlamak mıdır bütün mesele? Öyleyse eğer ‘Sebastian koş’ deme potansiyeli taşıyan ne kadar çok insan varmış…

‘Mesela para’ diyenler içinse sorulabilecek tek bir soru var: Bu otomobilleri alabilecek kadar parası olanların 1-2 saatlik park ücretini ödeyecek kadar parası yok mudur?

Ya da kendilerini almaya gelen şoförlerine –şirket ya da şahıs şoförü farketmez- muhabesinden ödeteceği parası yok mudur?

İstanbul’un herhangi bir kalburüstü semtinde lüks bir restoran çıkışında valeye verilen bahşiş bile 40-50 lirayı bulurken, Atatürk Havalimanı’nda kapalı bölümde bir saatlik park ücreti 11.5 TL, 2 saat 15 TL. Hadi beklediğiniz kişinin uçağı rötar yaptı diyelim, süre 3 saati buldu yine 15 TL, 4 saati 23 TL. O kadar saat yolcu beklenmez ya ,yine de yazayım 24 saatlik parkın bedeli 37 TL…

Hadi parayı geçtim, o kadar zaman nasıl geçer aracın içinde.

Peki yanlış yere parketmenin cezası: 88 TL ve 20 ceza puanı.

Yaşanan onca ölüm arasında bu da dert mi?

Değil tabii ki! Ama o küçük dertçiklere de sarılmasak uyuşup kalacağız olduğumuz yerde…

Leave A Reply

Your email address will not be published.