100 milyona çok az kaldı

Otomotiv sektörünün global düzeyde üretimi 100 milyona dayandı. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) raporuna göre, dünyada toplam otomotiv üretimi yüzde 3.57 artışla 91 milyon 242 bin adet olarak gerçekleşti. Böylece ilk kez 90 milyonluk üretim barajı aşıldı.

Sektör 2014 yılında yaralarını sararken, dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından ABD’de ekonomiden gelen olumlu sinyallerle satışlar eski günlere döndü.

Çin’de biraz yavaşlama olmasına rağmen Asya’da da hareketlilik sürdü. Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı Avrupa Birliği’nde de toparlanma yaşandı ve Avrupa da yılı artıda kapadı.

Bu durum, dünya otomotiv üretimine de olumlu yansıdı. AB'de üretim yüzde 5.8 büyüyerek 11 milyon 698 bine çıkarken, global anlamda en hızlı bölge AB çıktı.

AB'de üretim yüzde 11.5 artarak 17 milyon 71 bin adet oldu.

Çin ve Japonya'nın dahil olduğu BRIC ülkelerinde üretim yüzde 1.38 artışla 31 milyon 478 bin adede yükseldi. 2015 yılında da dünya otomotiv üretiminin 2014'e benzer bir tempoyla yüzde 4 civarında büyümesi bekleniyor. 

Önceki İçerikKilosu 10.9 dolar
Sonraki İçerikHyundai İzmit’te spor yapacak
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz