12 milyon otomobil hergün yakıta ne kadar para harcıyor?

Türkiye’de trafiğe çıkan otomobiller, her gün ortalama 37,7 milyon litre yakıt tüketiyor. Yani araç sahipleri benzine bugünün rakamları ile her gün 173 milyon TL harcıyor. Son bir yılda benzin ve motorin fiyatlarındaki artışın yüzde 26’ya ulaşmasıyla, sürücüler için 15 milyar TL ek maliyet oluştu. Artan akaryakıt fiyatları araç sahiplerini yeni nesil yakıt tasarruf ürünlerini kullanmaya itiyor.

T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan ”2017 Petrol Piyasası Raporu”ndaki verileri derleyen; Dyno Tab yakıt performans ürünleri Türkiye Distribütörü Aydın Kimyasal Ürünler;, Türkiye’deki 12.3 milyon otomobilin her gün yaklaşık 37,7 milyon litre akaryakıt tükettiğini açıkladı. Araştırmalara göre, otomobillerin yıllık akaryakıt tüketimi 63 milyar TL’yi buluyor.

Son bir yılda benzin ve motorinin litre fiyatında gerçekleşen ortalama %26’lık fiyat artışının sürücüleri yakıt tasarrufu sağlayan çözümlere yönlendirdiğini belirten; Dyno Tab yakıt performans ürünleri Türkiye Distribütörü Aydın Kimyasal Ürünler Genel Müdürü Faruk Ekşioğlu, “Ülkemizde her bin kişiye yaklaşık 154 otomobil düşüyor ve 2030 yılına kadar ciddi bir artış olması bekleniyor. Tükettiği petrolün yaklaşık %92’sini ithal eden Türkiye için dışa bağımlılık önemli bir sorun teşkil ediyor. Bu noktada yakıt sistemi ve enjektör temizleyici Dyno Tab ile araçlarımızda %15’e varan yakıt tasarrufu sağlamak mümkün. Dizel ve benzinli motorlara uygun olan Dyno Tab, yakıt alımından önce depoya bir adet tablet koyularak kullanılabiliyor. Yakıt içinde %100 çözünebilen konsantre tablet, enjektörleri temizleyip daha verimli yakıt püskürtülmesini sağlayarak yakıtın daha verimli yanmasını sağlıyor. Bu sayede yakıttan tam performans alınarak tasarruf sağlanıyor. Aktif bileşenleriyle oldukça kullanışlı ve verimli olan bu yöntem, hem araç sahiplerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor”dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından tescillenen Dyno Tab, en son Automechanika Dubai Fuarı’nda sergilendi.

Motorin taşımacılık nedeniyle açık ara önde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de trafikte seyir halinde bulunan 22,7 milyon aracın 12,3 milyonu otomobillerden oluşuyor. Otomobillerin %38’i LPG, %36’sı dizel, %25,5’i benzin yakıt kullanıyor. 2017 yılında Türkiye’de 28,4 milyon ton akaryakıt tüketilirken, bunun %85’ini motorin, %8’ini benzin ve %4,5’ini ise havacılık yakıtları oluşturuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.