158 milyon dolarla ihracat şampiyonu

 

Türk otomotiv sektöründe kıyasıya yaşanan ihracat şampiyonluğu yarışını Ford Otosan kazandı.

Şirket ezeli rakibi Oyak Renault'yu 158 milyon dolar farkla geçerek, 2013'te otomotiv ihracatının birincisi oldu.

Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) 'İhracat Başarı Ödülleri'nin sahipleri ortaya çıktı. Ford Otosan, geçen yıl 3 milyar 681 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Son 3 yıldır büyük rekabete giriştiği Oyak Renault, 3 milyar 523 milyon dolarlık ihracatta kaldı.

Ford Otosan böylece 2011 ve 2012 yıllarından sonra 2013'te de liderliği kaptırmadı. Şirket, 2012'de Oyak Renault'nun sadece 48 milyon dolarla önünde yer alıp, birinci gelmişti.

Ford Otosan, Türkiye genelinde Tüpraş'ın ardından ikinci sırada yer alırken, Oyak Renault üçüncülüğü aldı.

PAHALI ÜRÜN SAYESİNDE

İşin ilginç tarafı, Oyak Renault adet bazında Ford Otosan'a fark attı ancak ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Bursalı üretici 330 bin araç üretip, 266 bin adedini ihraç etti ve 2013'ü rekorlarla kapattı.

Gölcüklü üretici Ford Otosan da 227 bin aracı 90 ülkeye gönderdi.

Aradaki 39 bin araçlık farka rağmen Ford Otosan'ın ihracat şampiyonu gelmesinde ürettiği modellerin 'yükte de pahada da ağır' olması etkiliydi.

Şirketin Gölcük fabrikasında ürettiği Tourneo Custom, Transit Tourneo ve Transit ile Eskişehir tesisindeki bantlardan inen Cargo kamyon, fiyat olarak Oyak Renault'nun ihraç ettiği binek otolardan daha yüksek fiyata sahip.

Ayrıca Ford Otosan'ın krizdeki Avrupa Birliği'nden olumsuz etkilenmemek için Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Meksika gibi alternatif pazarları keşfetmesi, koltuğu korumasını sağladı.

BAKAN IŞIK ÖDÜLLENDİRECEK

Otomotivde ihracat sıralamasında iki üreticiyi, 2 milyar 163 milyon dolarla Tofaş, 1 milyar 456 milyon dolarla Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye izledi. 1 milyar dolar barajını aşarak, en fazla ihracata imza atan 4 şirket 21 Mart tarihinde yapılacak OSD'nin 40'ıncı Olağan Genel Kurulu'nda Platin Plaket'le ödüllendirilecek. 

Otomotivin en büyük ihracatçılarına plaketlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve OSD Başkanı Kudret Önen takdim edecek. Genel kurulda yan sanayi şirketlerine de ödül dağıtılacak.

Hyundai kıl payıyla Platin'i kaçırdı

Yeni i10 modeliyle ihracat atağına kalkan Hyundai Assan 945 milyon dolarla, Mercedes-Benz Türk, 661.7 milyon dolarla Altın Plaket ödülünü alacak.

OSD'nin Altın Madalya ödüllerine; 363 milyon dolarla Türk Traktör, 220.6 milyon dolarla MAN Türkiye, 129.4 milyon dolarla Temsa ve 117.8 milyon dolarla Otokar layık görülecek. Karsan (85.6 milyon dolar), Anadolu Isuzu (54.4 milyon dolar) ve Honda Türkiye (47 milyon dolar) Gümüş Madalya kazanacak.

Önceki İçerikPeugeot 3008 yenilendi
Sonraki İçerik8+1 Mercedes Vito’m var, mağduriyetimiz görmezden geliniyor
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz