160 tonluk kaya kamyonları dizel motordan elektriğe geçiyor

Dünya çapında teknoloji çözümleri ve elektrikli araç altyapısı sağlayıcısı olan ABB, Türkiye’de ilk tam elektrikli ağır iş kamyonu dönüşümüne öncülük ediyor. Nuh Çimento, şantiyelerinde kullandığı 160 ton taşıma kapasitesine sahip kaya kamyonlarının tam elektrikliye dönüştürülmesi projesini başlattı. Proje ile bir yandan yüksek petrol tüketimi olan kamyonlar sıfır emisyonlu hale getirilirken bir yandan da madencilik faaliyetlerinin ilk yatırım ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Projenin imza töreni Nuh Çimento ve ABB yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşti. 2030 yılına kadar çimento faaliyetlerinde dizel yakıtlı araç ve iş makinelerinin tamamını elektrikliye dönüştürecek olan Nuh Çimento, 2018 yılında dizel ekskavatörlerini elektrikliye çevirmeye başladı. Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, daha önce kablolu olarak elektrikli iş makinası kullanımı gerçekleştirdiklerini belirterek, bundan sonraki süreçte ise batarya kullanan bağımsız araçlara geçiş yapılacağını kaydetti.

Nuh Çimento Grubu CEO’su Gökhan Bozkurt, “Yılda 4,5 milyon ton hammadde taşıyan kaya kamyonlarımızın dizel yakıttan elektrikliye dönüşüm projesi hem madencilik hem de çimento sektörü için örnek teşkil edecek. Kullanılmayan motorinin ekonomik katkısı yanı sıra daha temiz bir enerji kaynağı olan elektriğin tercih edilmesi karbon emisyonlarımızı azaltarak, nakliye kaynaklı karbon ayak izimizi silecek. ABB Türkiye ve ABB Global’in teknoloji ve deneyimleri ile gerçekleşecek olan projenin hem şirketlerimize hem de dünyamıza değer katacağına inanıyorum ” dedi.

Dünyada bu alanda bir ilk

Projenin heyecan verici olduğunu belirten ABB Türkiye Traction Divizyonu Müdürü Saim Baran, “Yüksek teknoloji içeren E-Mobility ve Raylı Sistem Traction Konverterleri, Enerji Depolama Sistemleri ve Elektrikli Araç Şarj çözümlerinde dünya lideri tedarikçilerinden biri. ABB tamamen elektrikli operasyonlara geçişi hızlandırmaya yardımcı olan
uzmanlığa ve verimli teknolojilere sahip. Dünyada ve ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu sıfır emisyon projesinde, Nuh Çimento’nun ABB’yi tercih etmesinden dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

ABB bu proje kapsamında, mevcut dizel motorlu kaya kamyonlarının elektrikliye çevrilmesi için ihtiyaç olan tüm ekipmanların; traction sistemi, batarya paketi, elektrik motoru, araç kontrol sistemi, elektrikli araç şarj istasyonunun tedariki ve sistem mühendisliğinden sorumlu olacak.

Bu projedeki tüm Kaya Kamyonlarının tamamen elektrikli araçlara dönüştürülmesi ile yıllık 2450 Ton CO2 salınımı engellenmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz