1975’den beri onun adı Polo: 6. nesliyle Türkiye’de

Volkswagen ilk kez 1975 yılında yollara çıkardığı bir zamanlar “küçük” otomobil sayılan Polo’yu 16 milyon adetlik satışı sonrasında yeniledi. Yeni Polo artık daha büyük ve daha eğlenceli. Volkswagen Binek Araç, 17 ekim tarihinden itibaren satışa çıkan yeni Polo modelinin tanıtımını Göcek’te gerçekleştirdi.

Polo artık yeni nesil benzinli ve dizel motorları, yaya algılamadan, kör nokta uyarı sistemine kadar yeni teknolojileri, yeni Highline donanım paketi, opsiyonel dijital gösterge paneliyle satın alınabilecek.

Polo, 1975 yılından günümüze 16 milyon sattı

Burada hemen kısa bir hatırlatma yapalım: Vw Polo yola ilk kez 42 yıl önce çıkmıştı. Bu süre içerisinde 16 milyon adetlik global satış rakamına ulaşan Polo, Alman markanın Golf modelinden sonraki en çok satan otomobili ünvanına sahip.

Yeni Polo bu iddiayı daha yukarıya taşımak üzere takviye edilmiş. BU küçük Volkswagen de Alman şirketin otomotiv dünyasındaki yeniliklerinden biri olan ortak platform teknolojisi MQB’den çıkıyor. Bu platform artık öyle bir hal aldı ki Golf ve Passat da orada üretiliyor. Sadece boyutlarız değişen bu otomobillerde bu sayede aynı teknolojiler, aynı sistemler kullanılabiliyor.

Altıncı nesil Polo, MQB (Modüler Platform Yönetimi) temel alınarak tasarlanmış. Bu platform sayesinde ilk bakışta bile fark edilen daha uzun, daha geniş gövdesi ve uzayan aks mesafesi gözden kaçmıyor.

Yeni Polo, bir önceki nesline göre 81 mm daha uzun, 69 mm daha geniş olmasına ve artırılmış gövde sağlamlığına rağmen aynı ağırlığa sahip.

Bu görüntüsüyle Polo, artık daha güçlü daha maskülen bir görünüm veriyor.

Polo’nun en önemli teknolojik eksiği navigasyon diyebiliriz.

Yeni Polo’nun içi

Aracın 94 mm artırılan aks mesafesi, arka koltukta seyahat eden yolcular için daha geniş diz mesafesi vaat ediyor ama o kadar da değil. Eninde sonunda B HB bir otomobildesiniz. Bagaj hacmi ise 71 litre artarak 351 litreye ulaşmasını sağlamış. Bu segmenti için iyi bir rakam sayılır.

Yeni Polo’da tamamen yenilenen sürücü odaklı kokpit tasarımı ve yüksek kalitede malzeme ve işçilik iç mekanda ilk göze çarpan detaylar arasında.

Yeni kokpite göz atıldığında, sunulan 8 inç boyutunda ekran yeni nesil bilgi eğlence sistemleri ve opsiyonel dijital gösterge paneli otomobilin 150 bin adetlerdeki Türkiye B-HB pazarında Clio’nun ardından ikinci olmasına güç verecek kadar iyi.

Polo, yeni nesil dijital gösterge panelinin kullanıldığı ilk Volkswagen modeli.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa çıkan yeni nesil Fiesta ile de karşımıza çıkan kompakt ve üst segment güvenlik ve konfor teknolojileri, Polo ile de artık satın alınabilir hale geldi.

Yeni Polo sürüş destek sistemleriyle Golf ve Passat gibi büyüklerinden geri kalmıyor.

MQB platformunun avantajları sayesinde artık Yeni Polo modelinde, Golf ve Passat’ta sunulan üst sınıf sürüş destek sistemleri de tercih edilebiliyor. Volkswagen, otonom sürüş teknolojilerinin öncüsü sayılan yarı otonom sistemler sayesinde yeni Polo’yu çok daha güvenli, kullanımı kolay ve konforlu bir otomobil haline getirmiş.

Yeni Polo’da yorgunluk tespit sistemi ve ikincil çarpışma freni gibi destek sistemleri standart olarak yer alıyor. İkincil çarpışma freni çok önemli çünkü kazalarda yaşamsal risklerin en büyük kısmı ilk çarpmanın ardından gerçekleşen ikinci çarpmalarda yaşanıyor. Bu sistem bunun önüne geçerek, kaza sonrası aracın en kısa sürede kendiliğinden durmasını kolaylaştırıyor.

Comfortline paketiyle ise ön ve arka park sensörleri ile beraber park esnasında yaşanabilecek çarpmaları engelleyen manevra frenleme fonksiyonu standart oluyor.

Ayrıca,

  • şehir içi acil fren ve yaya algılama özelliğine sahip “Ön Bölge Asistanı”,
  • saatte 210 kilometreye varan hızlarda dahi devreye girebilen “Adaptif Hız Sabitleyici”,
  • şerit değiştirme sırasında oluşabilecek tehlikelere karşı uyaran “Kör Nokta Uyarı Sistemi”,
  • otomatik park işlemini gerçekleştiren “Park Asistanı”,
  • parktan geri çıkış manevrası sırasında trafikte seyreden araçlara karşı uyaran “Arka Trafik Uyarı Sistemi” gibi son teknoloji asistan sistemleri, yeni Polo’da opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca opsiyonel olarak alınabilen “Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi” de unutulmamalı.

Polo paketlerine Highline eklendi

Trendline, Comfortline ve Polo’da ilk kez sunulan Highline olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde alınabilecek.

Yeni Polo’da LED gündüz sürüş farları ve Yorgunluk Tespit Sistemi her üç donanım seviyesinde standart oldu.

Trendline seçeneğinde bunlara ek olarak, 15 inç çelik jantlar, çok fonksiyonlu direksiyon, ön kol desteği de standart olarak yer alıyor.

Modelin Comfortline seçeneğinde ise Trendline donanıma ek olarak, 15 inç alüminyum alaşım jantlar, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, ön ve arka park sensörleri, otomatik kararan dikiz aynası bulunuyor.

Modelin en üst donanımı olan Highline’da, Comfortline’da sunulan standart özelliklerin haricinde, LED stop lambaları, 16”alüminyum alaşımlı jantlar, ön sis farları, 2 bölgeli dijital klima, ambiyans aydınlatması ve hız sınırlayıcı gibi konfor ve güvenlik özellikleri yer alıyor.

Yeni Polo’nun Trendline ve Comfortline seçeneklerinde standart olarak yer alan 6,5 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Composition Colour bilgi ve eğlence sistemi ise Highline donanımda yerini 8 inçlik Composition Media bilgi ve eğlence sistemine bırakmış.

Bu paketlerin dışındaki Discover Medya Bilgi ekranı navigasyon içeriğiyle opsiyonel olarak alınabiliyor.

Kişiselleştirilebilir Polo

Yeni Polo’da otomobilini farklı göstermek isteyenler için çok sayıda kişiselleştirme seçeneği olacak. Yeni Polo, 7’si yeni olmak üzere 14 farklı gövde rengi, 17 inç boyutlarına varan 7 farklı jant seçeneği, 6 farklı renkte dekor seçeneği ve 8 farklı koltuk döşemesiyle birçok kişiselleştirme seçeneğine sahip. Fakat henüz Polo’da gövde ve tavan renkleri ayrı kombinasyon yapılamıyor.

Kişiselleştirme seçenekleri arasında opsiyonel olarak sunulan, R-Line dış paket, LED farlar, akıllı telefonlar için kablosuz şarj, Adaptif Hız sabitleyici, yaya algılama özelliğine sahip “Ön Bölge Asistanı”, önceki nesle oranla boyutları büyüyen panoramik açılır cam tavan gibi ek özellikler de sunuluyor.

Yeni Polo motor seçenekleri: 2 benzin 2 dizel

Altıncı nesil Polo, Türkiye’de ikisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere toplam 4 farklı motor seçeneğiyle alınabiliyor.

Benzinli motorlar 3 silindirli ve 1 lt. hacme sahip.

İlk seçenek, Stop&Start özelliğine sahip, manuel şanzımanlı ve 75 PS güç üreten 1.0lt MPI, diğer seçenek ise DSG şanzımanlı, 95 PS güç üreten 1.0lt TSI.

Yeni Polo’nun SCR teknolojisine sahip dizel versiyonları ise manuel şanzımanlı 1,6 TDI SCR 80 PS ile hem manuel, hem de DSG şanzımanla alınabilen ve 250Nm tork değerine sahip 1,6 TDI SCR 95 PS.

Yeni Polo’daki ekstra donanım paketleri

Yeni Polo’nun Comfortline ve Highline donanım seviyeleri için geçerli olmak üzere Aralık ayından itibaren, R-Line, Dekor, Dizayn ve Teknoloji isimleriyle olmak üzere 4 farklı özel paketi almak da mümkün olacak.

R-Line paketi:

Ortalama 4-5 bin TL ektra ödemeyle satın alınabilecek bu özelliklerden ‘R-Line, Comfortline ve Highline için R-Line dış paket, 16 inç Sebring jantlar ve dijital gösterge paneli ortak içeriyor.

Teknoloji Paketi:

Her iki donanım seviyesi için sunulan, ‘Teknoloji paketinde, kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası ve Adaptif hız sabitleyici yer alıyor,

Dekor Paketi:

‘Dekor paketi’nde ise, farklı renkte dekor seçenekleri, geri görüş kamerası, dijital gösterge paneli ve karartılmış arka camlar yer alıyor.

VW, yeni Polo Sedan’a Virtus adını verdi

İşte karşınızda yeni Polo!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.