2. el oto avucumuzun içinde

Günümüzde her şey avucumuzun içinde. Akıllı telefonlar sayesinde çok hızlı ve güvenilir şekilde dünyanın öbür ucundan alışveriş yapabiliyoruz. İngilizce temel alındığında her tür ürünün detaylarını, fiyatlarını, alım satım hızını, aranma alınma oranlarını öğrenebiliyoruz. Bu sayede artık iğneden ipliğe, otomobilden apartmana öncelikle avucumuzun içinde herşey. 2. el oto da öyle.
Hemen belirtelim, avucumuzun içinde gördüğümüzü hemen almamak lazım. İşin içinde dolandırılmaktan kandırılmaya kadar geniş bir yelpazede zarar görmek de var. İnternette bulduğunuzu gerçek hayatta mutlaka onaylayın, bilmiyorsanız güvenilir ilgilisine onaylatın. Söylemedi demeyin.
2. el otomobil aramalarında son trendler
Bu alışverişler veya arayışlarımız içinde en büyük yeri 2. el otomobiller oluşturuyor. Sahibindencom alım satım sitesi tarafından 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında internet üzerinden satışa çıkarılan ve araştırılan araçların verileri açıklandı.

 

Türkiye’nin en çok kullanılan alım satım sitesinde en çok hangi taşıtlar aranmış, hangi renkler ve hangi modeller sorgulanmış veya hangi fiyat aralıklarındaki araçlar ön plana çıkmış?
Sahibinden.com üzerinde 2. el ilanlarında en çok aranan ve verilen satış ilanları şöyle sıralandı:
En çok arananlar listesinde ilk sırayı yüzde 72 ile otomobiller alıyor. Hafif ticarilere, kamyonlara, traktör ve motosikletlere ilgi, otomobillerden daha düşük. BU da normal çünkü piyasada en çok otomobil alınıp-satılıyor.

 

 

En çok ilan verilen fiyat aralığı 20.000 TL ile 40.000 TL arası.

 

En çok ilan verilen kilometre aralığı 50.000 km ile 100.000 km arasında.
Model yılı olaraksa en çok 2012 model araçlar internet üzerinde araştırılmış.
En çok aranan renk beyaz.
 En çok aranan yakıt türü dizel.
En çok aranan kasa tipi ise sedan oldu…
Yukarıda yer alan detaylar Türkiye’nin otomobil eğilimleri ile ilgili realiteyi bize bir kez daha gösteriyor. Bu sıralamalara etkisi olan diğer bir önemli faktör ise filoların yapısı olduğunu da unutmamak gerekiyor.
Otomobillerin 2. el piyasasının çok önemli olduğu ülkemizde, alacağımız otomobilin ne olacağını esas olarak ihtiyaçlarımız değil pazara çıkınca ne kadar kolay satabileceğimiz belirliyor.
Aile yapımızın kalabalık olması ile en çok tercih edilmesi gereken otomobillerden biri wagon modelleri olması gerekirken sıralamaların en altlarında yer alıyorlar.2. el de renklerin bile satış hızını etkilediği ülkemizin genel profili uzun süre değişmeyecek gibi görünüyor. Üreticiler de bu çok tercih edilen modeller yada teknik özelliklere göre üretimlerine yön veriyorlar.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.