Nissan, yeni Qashqai’nin ipuçlarını veriyor-Onun adı Xmotion

Nissan kısa süre önce Nissan Kicks ve ardından Rogue Sport da (Avrupa’da X-Trail) modellerini tanıtmıştı. Büyümesini adeta SUV’lar üzerine oturtan Japon dev, son olarak yeni Nissan Xmotion Konsepti Detroit’te gözler önüne çıkardı.

 

Qashqai ile yakaladığı kompakt crossover sınıfındaki büyümesini ve başarısını, önümüzdeki yıllarda daha yükseğe taşımaya hazır olduğunu da gösteriyor. Bu araç ile belki de önümüzdeki yıllarda yola çıkacak yeni Qashqai’nin ipuçlarını veriyor.

 

Potansiyel olarak çığır açmaya aday bu yeni konsept ile Nissan acaba önümüzdeki dönemde geliştireceği yeni bir SUV için bir tasarım araştırmasını mı ifade ediyor?

 

2018 Detroit Otomobil Fuarı’nda sergilenen Nissan Xmotion Konsepti, geleneksel SUV stilinin güçlü ipuçlarına sahip. Ancak adından da anlaşılacağı üzere, Xmotion (çapraz hareket) kavramı Japon kültürü ve geleneksel işçiliğini Amerikan tarzı hizmet programı ve yeni nesil Nissan Intelligent Mobility teknolojisi ile birleştiriyor.

 

Nissan Motor Co. Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Alfonso Albaisa, yeni konsept ile ilgili yaklaşımlarını “Nissan Xmotion Konsepti, Japon estetiğinden ve tekniklerinden ilham alıyor. Görünüşte farklı unsurların bir arada yaşama yoluyla güç  kazandırabilmesine yönelik bir araştırmadır” şeklinde açıkladı.

 

SUV’lar, sıradan sedanların hitap etmediği aileleri çekmek için yaratılan bir Amerikan icadıdır. Biraz “Western” etkisine de sahip olan SUV’lar, görünümün yanı sıra yararlılık yanıyla da giderek büyüyen bir alıcı kitlesini kendine çekiyor.
Amaç, karşıt fikirlerin ve özelliklerin bir arada yaşanmasına izin vermekti. Sakin ve dinamik, duygusal ve sofistike ama sağlam bir araç ortaya çıkarmaktı.
Nissan tasarımcıları araca entegre edilecek geleneksel el sanatlarını, ruhları, teknikleri ve malzemeleri daha iyi kavramak için zanaat müzelerinde ve tapınaklarda konusunda uzmanlaşmış marangozlarla vakit geçirdiler.
Ortaya Xmotion konsepti çıktı. Aracın dış görünüşü sert ama sofistike yani çok özel olmuştu.
Konsept otomobiller geleceğe bakışın, üç boyutlu hayal kurmanın bir yoludur. Nissan SUV’ların yeni kuşağına bir pencere açan Nissan Xmotion konseptinin dış tasarımı cesur bir çok boyutluluk taşıyor.
Araç adeta zırhlı bir görünüm veriyor. Köşeli hatlar, güçlü duruş bunu hissettiriyor. Bu da aracın içindeki yolcuları gayet başarılı koruyacağı imajına katkıda bulunuyor.
Yeni model ön ızgarası, bumerang stili farları ile klasik Nissan tasarım çizgilerini belli ediyor. Nissan Murano ile başlayan önde V-motion ön ızgara, yeni dönemde de devam edeceğini bu konsept ile gösteriyor.
Nissan, yeni dönemi için tasarladığı bu konsept aracı, bu yılın diğer otomobil şovlarında da sergileyeceğinin işaretini veriyor. Bu da mart ayındaki Cenevre otomobil Fuarı’nda bu aracın Avrupalıların beğenisine açılacağının işareti olarak kabul edilebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.