2018’in çok satanı “Japon” olacak

Japon otomotiv devi Nissan, kararlı büyüme stratejisi çerçevesinde, Türkiye’deki satış operasyonlarının kontrolünü tamamen kendi bünyesine aldı. Yeni Genel Müdür Sinan Özkök Türkiye’deki strateji ve hedeflerini aktardı.

Sumitomo Corporation ile varılan anlaşma ve yetkili kuruluşların onayı ile Nissan Otomotiv A.Ş (NOAS) hisseleri, Nissan Motor Co. Ltd’e devroldu. Bu birleşme sonrasında Sinan Özkök Nissan Türkiye’nin Genel Müdürü oldu. Sinan Özkök’ün otomotiv sektöründeki 22 yıllık deneyimi, 22 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Nissan Otomotiv A.Ş.’nin ülkemizde büyümesi için kilit rol oynayacak. Nissan Otomotiv A.Ş., dünyanın en büyük 20 otomobil pazarından biri olan Türkiye’de 2018’e kadar, lider Japon markası olmayı hedefliyor.

ÜRETİME DE BAKARIZ

Ekim 2015 itibarıyla göreve başlayan Nissan Otomotiv A.Ş Genel Müdürü Sinan Özkök şunları söyledi:

“Özellikle ittifakın sinerjisinden yararlanmayı ve dünyadaki modellerimizi Türkiye’ye taşıyarak bu hedefi gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda ilk olarak 2016’da segmentinde liderlik yapmış yeni Nissan Navara ile başlayacağız. Ardından C sınıfındaki Pulsar’ın Türkiye’ye gelmesi söz konusu. Nissan temmuz 2015’de Avrupa’da en çok satan Uzakdoğulu marka oldu. Biz de ana markamızın peşinden gideceğiz. Gerekirse üretim bile düşünülebilir. Çünkü Türkiye’de Oyak gibi güçlü bir fabrika var. Kapasite boşluğu olursa devreye girebilir. Türkiye’nin 1.2 milyon araç üretil kapasitesi var. Bunun 300 bini iç pazara gidiyor. İç pazarda oluşturulacak daha güçlü talep, otomotiv yatırımcılarının Türkiye pazarına yatırım anlamında ilgisini artıracaktır. Bu, hem yeni yatırımcının cezbedilmesi, hem de Türkiye’de var olan markaların yeni modellerini Türkiye’de üretmeleri anlamında, tetikleyici bir unsur olacaktır.”

FİLO ORANI 20-25’LERE GELECEK

Nissan’ın güçlü bir ikinci eli olduğuna da değinen Özkök 2015’te filo satışlarını 3 binden 6 bin adete çıkardıklarını vurguladı. Filo satış oranını yüzde 20-25’lere çıkaracaklarını belirten Özkök ,” Şu an Türkiye’de 39 bayii ve 1200 çalışanımız var. Yerli ürünümüz olsaydı minimum 20 bin adet daha fazla satardık. Nissan’ın yüzde 3’lik payını ise yüzde 5-6’lara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl ilk 9 ayda 15 binden fazla SUV araç sattık. Geçen yıl yaklaşık 19.7 bin olan satışımı 2015 sonunda yaklaşık 25 bin adete çıkaracağız.”

900-950 BİN ARASINDA BİTER

Bu yıl sonunda iç pazarın 900-950 bin adet aralığında bitmesini beklediklerini ifade eden Özkök “6 ayda yaklaşık yüzde 20 develüasyon oldu ancak araç fiyatları yüzde 7.5-10 araında arttı. Maliyet artışı er geç fiyatlara yansıyacak. Bence müşterinin ihtiyacı olduğu zaman alım için doğru zamandır. 2016’da ise pazarın nasıl bir seyir izleyeceğini seçim sonuçları da gösterecektir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.