2022’de bütün Honda modelleri elektrikli olacak

Honda Jazz and Honda Jazz Crosstar Exterior

Honda, ‘Elektrik Vizyon’ stratejisi için çevrimi artırıyor. 2022 yılında tüm modellerinin elektrikli veya hibrit olması için hareketlenen Honda; 3 yıl içinde 6 yeni modellik yeni bir seri hazırlıyor. Bu strateji kapsamında oluşturulan ‘e:Technology’ markası altında e:HEV logosunu taşıyan ilk model Jazz olacak.  Yeni nesil Jazz 2020 yılında Avrupa ve Türkiye pazarında satışa çıkacak.

Honda e:Technology

Honda Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Gardner tarafından ‘Elektrik Vizyon’ toplantısında yapılan açıklama kapsamında, tüm modellerin hibrit versiyonunun olması için 2025 yılı olarak belirlenen hedef, 2022 yılına çekildi. Japon marka bu hedef kapsamında 36 ay içinde 6 yeni elektrikli veya hibrit motora sahip otomobili yollara çıkaracak.

Honda elektrikli veya hibrit araçlarını aynı küresel isim altında birleştirecek olan yeni “e:Teknoloji” markasını hayata geçirdi. “e:Technology” markası altında üretilen ve e:HEV logosu taşıyan ilk model ise yeni nesil Jazz oldu.

Honda elektrikli Jazz bir ilke imza atarak gelişmiş iki motorlu hibrit teknolojisini standart olarak kullanıma sunuyor. B Hatchback segmentinde Honda Jazz’ın yeni nesli küçük sınıfın en iyi kabin genişliğini ve konfor seviyesi sunuyor.

Yeni Honda Jazz  iki motorlu hibrit güç ve aktarma sistemi ile satışa çıkacak. Honda Jazz için geliştirilen yeni hibrit sistem yumuşak, akıcı ve gaz emirlerine çabuk cevap veren canlı ve atak bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

Honda Jazz “Crosstar” tanıtıldı

Honda, yeni nesil Jazz ile birlikte daha çok crossover sevenlere hitap eden yeni ‘Crosstar’ versiyonunuyla standart versiyon ile aynı hibrit güç ve aktarma sistemi ve iç mekan tasarım özelliklerine sahip olan yeni Crosstar daha fazla yerden yükseklik, daha özgün bir ön ızgara tasarımı, su geçirmeyen döşemeler ve entegre tavan barları gibi donanım farklılıklarıyla standart versiyonlardan ayrılıyor.

Yenilikçi araç içi bağlantı ve internet erişim noktası (WiFi hotspot) olan yeni araç içi bilgi-eğlence teknolojisi sürücü ve beraberindeki yolcuların sürüş esnasında da günlük yaşamla bağlantıda kalmalarını sağlıyor.

Akıllı telefonlarda olduğu gibi sürükleme ve tıklama tarzı bir kullanım tipine sahip olan yeni LED dokunmatik ekran ara yüzü son olarak kullanılan uygulamalara ve medya listelerine göz atma imkânı sunuyor.

Yeni Jazz ile ilk kez sunulan kablosuz bağlantı imkânı ve Android Auto ve Apple CarPlay destekli akıllı telefon ekran yansıtma özelliği ile sistem bünyesindeki kapsamlı uygulamalar geliştirilebiliyor.

Honda elektrikli atağının yeni oyuncusu Jazz Hibrit 2020 yazında Türkiye’ye de gelecek.

Honda Jazz bu sınıfta benzersiz olan gelişmiş güvenlik özellikleri ve sürüş destek sistemleriyle tamamlıyor. Yeni nesil Jazz,  kamera ve radar sisteminin yerine kullandığı daha geniş ve daha yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip. Böylece bordür veya yol kenarı çizgilerinin bulunmadığı yol şartlarında yol sınırının belirlenmesi de dahil olmak üzere araç çevresi daha iyi belirlenebiliyor.

Çarpışma Önleme Fren Sistemi (CMBS) cadde aydınlatması olmayan sürüş koşullarında yayaları ve bisikletlileri algılamak için gece kullanım özelliği ile geliştirildi. Sistem ayrıca kavşaklarda karşıdan gelen aracın aniden dönüş yaparak yolu enlemesine kesmesi halinde de frenleri etkinleştiriyor.

Yeni kamera sistemi aynı zamanda Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi (ACC) ile yoğun ve yoğun-akıcı trafikteki sürüşlerde öndeki aracı takip etme imkânı sunuyor. Sistem ayrıca sürüş güvenliğini daha da arttırmak için şehir içinde, kara yollarında ve hatta otoyollarda Şerit Takip Yardımcısını devreye sokuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz