2024’de Lexus satışları ikiye katlanacak

Geçtiğimiz hafta Lexus LM lansmanı için Toyota, Lexus ve BYD markalarını çatısı altında bulunduran ALJ Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt ile Selanik’te idim. Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle Selanik’te yapılan Lexus LM lansmanında hem aracı hem de kenti deneyimleme fırsatımız oldu. Doğuştan lüks minivan olarak geliştirilen aracın otomotiv sektöründe lüks anlayışını yeni bir çıtaya yükselttiğine vurgu yaptı.

Yeni Lexus LM koltukları size özel jet ortamı yaşatıyor.

Avrupa’ya gelen 220 LM’in 34’ü Türkiye’ye geldi

Bozkurt, yeni LM modelinin Türkiye satış süreci ile ilgili enteresan detaylar aktardı:

Bugün Lexus’un Türkiye pazarına sunduğu LM modeli, otomotiv sektöründeki lüks anlayışını farklı bir seviyeye taşıyor. Bu aracın bir ticari araç değil tamamen ‘doğuştan lüks’ bir araç olarak üretilmesiyle bir benzerinin olmaması, şimdiden müşterilerimiz tarafından takdir edildi. LM’in dünya lansmanını Nisan ayında gerçekleştirmiştik. Aracı son çeyrekte satışa sunacağımızı duyurarak ön talepler toplamaya başladık ve Eylül ayından itibaren de müşterilerle temasa geçtik. Sadece 5 gün içerisinde yıl sonuna kadar gelecek olan 34 LM modelinin tamamı satıldı. 34 adet LM modelinin 26’sı 4 koltuklu ve 8’i 7 koltuklu olarak sipariş edildi. Avrupa’da yıl sonuna kadar 220 adet LM satılması bekleniyor ve bunun yaklaşık yüzde 15’ini Türkiye pazarına tahsis ettiler. Biz de bu adetlerle LM’in en güçlü pazarlarından biri olacağız” dedi.

Yeni araçla Selanik’te bulunan Atatürk’ün doğduğu evi de ziyaret ettik.

Yolda kalan Lexus için helikopter bile gönderebilir

Lexus sahipleri için bazı özel hizmetler de bulunuyor. Bunlar arasında Lexus Türkiye olarak geri alım garantisi, yılda iki kez ücretsiz TIR ile araç transferi, kişiye özel danışmanlıktan randevu ile 7/24 showroom açma gibi çok özel hizmetler sayılabilir. Bir de eğer Lexus sahibi araç arızası nedeniyle 24 saate ulaşılamayan bir noktada kalmışsa, araç sahipleri için helikopter dahi kaldırılabiliyor. Bu henüz deneyimlenmemiş olsa da verilen hizmetler arasında yer alıyor. 60’ın üzerinde satış sonrası hizmet noktası olduğu için Lexus’lar Türkiye’nin neresinde kalırsa kalsın 24 saat içinde ulaşılabiliyor.

Bu yıl 500, 2024’de 100 Lexus satacak

Bozkurt, 2024 yılı projeksiyonu için şunları söyledi: “LM’in ardından bu yıl tam elektrikli RZ ve UX modellerini de getireceğiz. 2024’ün ilk çeyreğinde ise en küçük B segmenti LBX’i de getireceğiz. Bu yıl sonuna kadar 500 adet ve üzeri satış hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl ise LBX’in gelmesiyle en az 1000 adetlik satışa çıkacağımızı öngörüyoruz.”

Lexus LBX 2024
Lexus LBX ile B SUV segmentine girdi. Araç Türkiye’de 2024 yılı başında satışa çıkacak.

Lexus yeni bayiliklerle büyüyor: İzmir, Bursa..

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “Lexus şu anda atak döneminde ve bunu da sürekli olarak ürün gamına katılan yeni modellerle destekliyoruz. Artan bilinirlikle birlikte satış adetlerimiz artıyor ve ürün çeşitliğimiz de giderek genişliyor. Bu büyümeye paralel olarak yıl sonuna kadar İzmir bayimiz faaliyetlerine başlayacak. 2024’ün başında Bursa, yıl içerisinde Adana ve Antalya bayiliklerimiz açılacak. Böylece yaklaşık 12 aylık süreçte Lexus bayi adedimizi 6’ya çıkararak emin adımlarla büyümemizi sürdüreceğiz” dedi.

Lexus elektriklileri de bu yıl sonuna kadar gelecek.

LM’i sanatçılar, iş insanları, sporcular ve filolar istiyor

Yeni araca iş insanları, sanatçılar, sporcular ve lüks VIP taşımacılık yapan firmalardan büük ilgi geldiğine vurgu yapan Bozkurt, şu detayları verdi”

4 koltuklu versiyon, LM’in en üst düzey özelliklerini yansıtıyor ama aynı zamanda 7 koltuklu araç için de özellikle çocuklu aileler tarafından çok fazla ilgi olduğunu gözlemledik. 1500’ün üzerinde ön talep topladık ve şu anda araç olsa satın alacak onlarca müşterimiz var. 2024 yılı için sıra yazmaya başladık ve önümüzdeki yıl da yine LM’in güçlü pazarlarından biri olarak öne çıkacağız. LM için gelen talebe göre 2024 için 4 veya 7 koltuklunun siparişlerini şekillendireceğiz”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.