2.5 TL’ye 80 kilometre

 

'Tanımlanamayan bir cisim' 26 Haziran'da yollara çıkıyor

BELMA TOPRAK

 

Bu nasıl bir şey ki! Otomobil desen değil, motosiklet desen değil… 

Zaten üreticisi Renault da öyle demiyor. UDO diyor… Yani unidentified driving object… Türkçesi 'tanımlanamayan ulaşım cismi.' Öz Türkçesi 'yok böyle bir şey…'  Bir de uçabilse UFO diyeceklerdi herhalde… Kendi segmentini yaratmaya aday bir tasarım. Bu ilginç aracın henüz sınıfı yok ama özel adı var: Twizy… 

Tasarımı fazlasıyla futuristik duran otomobil ile motosiklet karışımı bu araç aslında geleceğe değil, tamamen bugünün dünyasına ait. İlk olarak 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda 'avangard bir konsept' olarak tanıtılan Twizy, geçen sürede bu sıfatını kaybetmiş değil. Hatta ticarileşme sürecinde birçok otomobil 'makul ve mantıklı' bir görünüme dönmesine rağmen, Twizy hala konsept bir model gibi duruyor.

Martı kanadını andıran kapılarıyla da dikkat çeken Twizy, adını en büyük iki özelliğinden alıyor: Kolay kullanım (easy-kolay) ve iki kişilik bir ultramobil (twin-ikiz). Yüzde 100 elektrikli bu araç Avrupa'da bir yıldan fazla bir süredir satılıyor ve satış adedi 10 bini geçmiş bile. Bu sınıf için 'büyük başarı' diyebiliriz. Türkiye'de ise bir süredir ön lansman dönemi geçiriyor. Bu dönemde sipariş de alınırken, İstanbul'un göbeğinde tek tük de olsa örneklerine rastlanabiliyor. 26 Haziran'dan itibaren de resmen satışa çıkıyor.

Herkes size bakacak

Yeni otomobil alacak ya da otomobilini değiştirmeyi planlayan bir hanenin ilk ve tek seneçeği olması biraz zor. Zira fiyatı, elektrikli araçlarda yüzde 3 oranındaki ÖTV dikkate alındığında biraz yüksek duruyor: 13 bin 700 Euro. Renault'nun Türkiye pazarında Megane RS ve Clio RS'ten sonra Euro ile satılan üçüncü aracı olma unvanını almış oldu böylece. Aslında biraz da farklı görünmek, farklı olduğunu da farkettirmek isteyenler için ideal. Direksiyonundayken tek bir bakışın bile size dönmemesi mümkün değil. Fiyatın biraz yüksek olmasında bataryanın da fiyata dahil olması etken. Yani batarya kiralanmıyor, araçla birlikte alınıyor. Elektrikli bir aracın üretim maliyetlerinde bataryanın aldığı pay hala çok yüksek. 

3.5 saatlik şarj ile 55-100 km

En önemli konulardan biri tabii ki menzili. Fabrika değerlerine göre 100 kilometre menzili bulunuyor. Ancak gerçekçi olan şu: 3.5 saatlik bir şarj sonrası ortalama 80 kilometre katedilebiliyor. En zor yol koşullarında ise 55 km menzile ulaşılabiliyor. 6.1 kw/s lityum-iyon bataryası 220V’luk herhangi bir elektrik prizinden şarj olabiliyor. Yani özel bir priz uygulamasına gerek yok. Şarj süresi 3.5 saat. Maliyeti de 2.5-3 lira civarında. Twizy, 220V ev prizi uyumlu entegre üç metre uzunluğunda batarya şarj kablosu ile satılıyor.

Renault Genel Müdürü İbrahim Aybar, bu cesur tasarımlı araca ilginin çok yüksek olduğunu belirtiyor, ancak alınan siparişlerle ilgili de satış hedefi konusunda da bilgi vermiyor. En fazla talep tatil yörelerinden geliyormuş. Aybar 'çok yönlü' olarak tanımladığı Twizy'nin tatil beldelerinde hatta plajda bile kullanılabildiğini, aynı zamanda da şehirde kullanılabilecek bir araç olduğunu dile getiriyor. 

Şimdilik motosiklet ehliyeti gerekiyor

Burgazada'nın trafiğe kapalı yollarında özel izinle denediğimiz Twizy, Türkiye'de 'şimdilik' motosikler olarak kabul görüyor. Avrupa'da B tipi, yani otomobil ehliyetiyle kullanılabiliyor. Türkiye'de ise aracı kullanmak için şimdilik A2, yani motosiklet ehliyeti olması gerekiyor. Ama B tipi ehliyetle kullanılabilmesi için yönetmelik hazır. Yönetmeliğin İçişleri Bakanı'nın masasında olduğu, imzadan çıkmasının da an meselesi olduğu ifade ediliyor.

Maksimum hızı 80 km/s

* Doğuşundaki en büyük itici güç büyük şehirlerde trafik sorununa alternatif olabilmek. Yükseklik 1.461 mm, uzunluk 2.337 mm, genişlik 1.240 mm. Kapladığı alan sadece 2.2 metrekare.  Bir araçlık park alanına 3 Twizy sığabiliyor.

* Elektrikli motoru 13 kw (17 bg) gücünde. Maksimum tork değeri 57 Nm. Sıfırdan 45 km/s’e çıkmak 6 saniye sürüyor. 50 metrelik bir mesafede 125 cc bir scooter’ın performansına eşit. Maksimum hızı ise 80 km/s

* Bir otomobil gibi kullanılıyor. Yani 4 tekerleği, direksiyonu, pedalları var. İkili koltuk tasarımına sahip. Ancak iki kişinin pek de konforlu seyahat ettiğini söylemek zor. Aksesuar olarak fermuarlı koruma camları mevcut. Life adında tek bir versiyonla satılıyor. Farklı renklerle tercih edilebiliyor.

* Güvenlige yönelik özellikleri arasında sürücü ön hava yastığı, dört noktalı ön emniyet kemeri, üç noktalı arka emniyet kemeri, 4 disk fren bulunuyor. 3 yıl 50 km garantili satılıyor.

* 31 litrelik bagaj hacmi, ön panelde de iki torpido gözü bulunuyor.  

Önceki İçerikOtomotivci ihracatla ayakta..
Sonraki İçerikPorsche Cayenne’in opsiyonları standart oldu
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz