Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

28 bin siparişi hibrit araçlar için aldı, satılan iki Corolla’dan biri hibrit oldu

Dizel satışlarının yüzde 28’in altına düştüğü Türkiye otomotiv satışlarında, hibrit araç satışları yükseliyor. Pazarın en önemli hibrit araçlar temin eden şirketi Toyota, 2021 yılı içinde teslim etmek üzere 28 bin hibrit ön siparişi topladığını açıkladı. Bugüne kadar 17 milyon hibrit araç satışına imza atan Japon otomotiv devinin ocak ayında satışını yaptığı 7.442 adet Corolla’nın 3.526 adeti hibrit motorlu seçenekten oluştu.

Hibrit motorlu araçların satışı yüzde 9’a yaklaştı. Bu araçların yüzde 90’ının Toyota logosu taşıdığı iddia ediliyor.

Toyota’nın 2021 yılında Türkiye’de ne kadar araç üreteceğini öğrenmek için linke bakabilirsiniz.

Toyota hibrit otomobiller kullanım süresinin yüzde 50’sini elektrikli motor ile kat ederek yakıt tasarrufu sağlıyor. Hibrit araçlar ayrıca, hafif hibritlere göre daha güçlü elektrik motoru ve aküsü sayesinde anında güç ve hızlanma da sağlıyor.

Dizel araç filolarının yerini hibrit araç filosu alıyor

Ali Haydar Bozkurt Toyota hibrit Araç filosunu büyütüyor
Ali Haydar Bozkurt: Toyota Türkiye CEO’su

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Kişisel çevreci hibrit araç talebi özel kurumlara, kamu kurumlarına ve filo taleplerine yoğun olarak yansımış durumda” dedi.

Bozkurt, son 2 yıldır katlanarak artan yoğun taleple birlikte; filolarda hibrit araçlar ın dizelin yerini almaya başladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kurumsal yapıların, karbon ayak izini takip etmek ve düşürmek amacıyla; şirket araçlarının hibritler başta olmak üzere daha çevreci modellere evrilmesi konusunda; düğmeye bastıklarını görüyoruz. Teşvikler ve teknolojinin gelişimiyle elde edilen maliyet avantajları sayesinde; hibrit modeller ile dizel ya da benzinli otomobiller arasında bir fiyat uçurumu da artık yok.

Hem perakende hem de filo kullanıcıları bu durumu çok iyi değerlendiriyorlar.

2020 yılında toplam hibrit satışımız 16 bin 55 adet olarak gerçekleşmişti. Yoğun filo talebiyle 2021 yılında bir rekora imza atarak hibrit araç satışımızın önemli bir seviyeye gelmesini bekliyorum. Toyota hibrit otomobil kullancısı 750 kişiyle yaptırdığımız anket de bunu doğrular nitelikte.

Toyota Yaris hibrit
Toyota Yaris hibrit modeliyle B segmentinde benzinlilere kafa tutmak istiyor.

Hibrit alanlar araçlarından memnun mu:

Ankette memnuniyet ve tavsiye oranı yüzde 90’ı aşarken, tekrar hibrit otomobil alırım diyenlerin oranı yüzde 85 seviyesinde.

Ayrıca kullanıcılar yakıt tüketimi, çevresel faktörler, sessiz ve konforlu bir sürüş için hibritleri tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Bunun yanında; hibrit  teknolojisini tercih edenler geçmişte otomatik vitesli araçlara geçtikten sonra tekrar düz vitese dönmeyenler gibi; bundan sonra da hibrit dışında araç kullanmayacaklarını da ifade ediyorlar.”

İki Corolla'dan biri hibrit oldu
Corolla satışlarının yarısı hibrit motorlu seçenekten oluştu.

Hibrit araçlar avantajlı mı:

  • Uzun vadeli stratejisiyle hibrit elektrikli güç ünitelerine odaklanan Toyota, sürekli olarak geliştirdiği hibrit teknolojisi ile de kullanıcısına önemli avantajlar vaat ediyor
  • Hibrit araçlar yapılan ölçümlerde dizele göre yüzde 15, benzinliye göre yüzde 36 oranında daha az yakıt tüketim maliyetine sahip.
  • Hibrit araçlar, benzinli ve dizel otomobillere göre bir çok ülke ve bölgedeki düşük emisyon koşullarını da karşılayacak standartları sağlayabiliyorlar.
  • Ayrıca ikinci el değerlerine bakıldığında da hibrit araçlar benzinli araçlara nazaran yüzde 4, dizel araçlara göre ise yüzde 6 daha avantajlı fiyatlanıyorlar.
Leave A Reply

Your email address will not be published.