3 yıl sonra Kanuni geri dönüyor, Pulsar yerli oluyor

Güne dünden kalan Honda Avrupa’da otomobil üretiminden çekiliyor haberiyle uyandık. Önce İngiltere fabrikası ardından Türkiye’deki üretimin sonunun göründüğü doğrulandı. Ama bir başka haber motosikletten geldi. 1980’li yıllarda MEZ ile Türkiye’ye gelen Kuralkan, yeniden üretime döneceğini açıkladı.

Hintli Bajaj markasının Türkiye’deki temsilciliğini de yürüten Kuralkan Motorlu Araçlar, mart ayından itibaren Türkiye’de yeniden Kanuni ve Bajaj markalarıyla üretime başlayacağını açıkladı.

8 model birden üretecek

Kuralkan Motorlu Araçlar adına konuşan şirketin Satış Direktörü Ekrem Ata, 3 yıl önce durdurdukları motosiklet üretimi için geri dönme kararı aldıklarını belirterek, “60 bin metrekarelik İstanbul Tuzla tesislerimizde tek vardiyada 60 bin adetlik yıllık kapasitemiz var. Bütün tesis hazırdı. Yeni bir yatırım yapmadık ama mayıs ayına doğru ciddi bir istihdam yaratabiliriz. Nisan ayında ilk araçlar inecek. 8 yeni model üreteceğiz. Bunlar 50 cc ile 200 cc arasında değişiyor.

Türkiye’de üretilecek 8 farklı Kanuni ve Bajaj motosikleti görmek için bu linkteki haberimize bakabilirsiniz.

Kuralkan, bayiliği kaldırdı

Kuralkan, Türkiye’deki 102 bayisinin ilerliğini de değiştirdi. Türkiye’de Bajaj bayileri artık lağvedildi ve satış noktası ile servise dönüşüyor. Artık Bajaj motosikletlerini ve önümüzdeki dönemde üretilecek Kanuni scooterlerini firma doğrudan kendisi internet üzerinden satacak. Satın almayı müşteriler internetten yapacak. 102 Bajaj – Kuralkan bayisi sadece satış noktası teslim noktası test noktası ve servis olarak hizmet verecek.

Bayilerinin mali yükünü hafifletmek için bu yönteme başvurduklarını söyleyen Ekrem Ata, *Bayiler sıkıntıda. onların finansal yükünü biz distribütör olarak üstleniyoruz. Bu onlara nefes aldıracak. Yüzde 10 kâr ediyorlarsa, şimdi yüzde 5 kar edecekler. Kalan yüzde 5’i ise fiyatlara yansıtacağız.” şeklinde konuştu.

Böylelikle bayi riskinin sıfırlanacağını dile getiren Ata, sistemi şöyle anlattı:

“Sektörde bir ilk olan bu yeni iş modeli ile bayilerimiz ana sermayelerini ürün için kullanmayacaklar. Kuralkan ve yetkili satıcılar arasındaki para ile iş yapış şeklini ortadan kaldırıyoruz. Artık tüketiciler satın almak istedikleri motosiklet siparişini on-line olarak e-Kuralkan’a verecekler. Teslimatlar ve test talepleri bayiler kanalı ile gerçekleşecek Yeni iş modelimiz ile bayilerimiz birer çözüm ortağımız olacak ve işlerine devam edecekler ve finans ile uğraşmayacaklar, sadece satışa yoğunlaşacaklar. Bu sistemle daha önce yüzde 8-10 olan kar marjları zor dönemlerde yüzde 1’e hatta 0’a iniyordu. Şimdi yeni sistemimizle bu kar marjı yüzde 4-5 oranında olacak. Ayrıca kalan yüzde 4-5 oranı da tüketiciye yansıtacağız. Bu sistemi “satış sizden, finans yönetimi bizden” olarak adlandırıyoruz”

Bajaj’lar tek fiyatla satılacak

Ata, Kuralkan tarafından devreye alınan yeni iş modeli ile ilgili sözlerine şöyle devam etti;

“Durgunluğun yaşandığı dönemlerde bayilerin yaşadığı finansal zorluk, kar marjlarını ortadan kaldırmakta ve onları risk altına sokmaktaydı. Bu sistemi hayata geçirerek, bayilerimizin yaşaması muhtemel riskleri sıfırlamış olacağız. Artık bayilerimiz yatırım yapmadan tüm riskin ana firmada olacağı bir sisteme geçecekler. Kuralkan, uygun ve tek fiyat uygulamasına geçecek ve tüketici için ödeme olanakları çeşitlendirilecek. Önümüzdeki 2 yıl içinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerde yeni showroomlarımız da açılacak. İstanbul merkez showroom uygulamamız başladı. Ayrıca 7/24 hizmet hattımız devreye girecek ve satış sonrası servis hizmeti noktalarımıza yeni yatırımlar yapacağız.”  

Önceki İçerikHonda Türkiye’de Civic üretimini 2021’de bitiriyor
Sonraki İçerikBMW ve MINI serviste erken hafta sonu indirimi
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz