4 şirketten akaryakıta gizli zam

Benzine, motorine, LPG’ye zam son dönem en hassas olunan konuların başında geliyor. Otomobil kullanıcılarını doğrudan etkileyen akaryakıt zamları ile ilgili Rekabet Kurumu bir çalışma yaptı. Buna göre BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell&Turcas’ın Eylül sonunda birlikte hareket ederek; kâr marjı ve fiyat belirlemesi yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açtı. Bu firmaların iki hafta arayla akaryakıt ürünlerine 1-2 kuruşluk gizli artışlar yaptıkları ortaya çıktı.

Yeni Şafak’tan Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, akaryakıt dağıtım firmalarının yapılmadığını iddia ettikleri; söz konusu 43-45 kuruşluk zamla ilgili zararlarının önce yarısını pompa istasyonlarına yansıttıkları belirlendi. Ardından dağıtıcı ve bayi karı olan 43-45 kuruşun yarısının bölüşülmesinden; sonra yeniden bir karar alan BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell&Turcas ortaya çıkan 22-23 kuruşun da yarısını da yine istasyonlara yansıtmış; istasyonlarda 12-13 kuruşluk bir kâr marjı kalmıştı.

Böylece zamanında bayilerin ellerinden aldıkları kârları şimdi, dağıtım şirketleri eşelmobilin; devam etmesini fırsat bilerek küçük artışlar şeklinde zam yaparak bayiye geri veriyor. Bu durumun birçok vatandaş tarafından gözden kaçırıldığı fark edildi. Bu arada dağıtım istasyonları 1 kuruşluk zammın da yüzde 70’ini kendilerine yüzde 30’unu bayisine bıraktığı belirlendi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.