200 binlik satışlarla Türkiye scooter üretim üssü olabilir

Otomotivde ÖTV indirimi ile desteklenen iç pazar satışları motosiklet şirketlerinin de canını istetti. Bir zamanlar 400 bin adetlerdeyken, sürekli vergi artışlarıyla 140 in adetlere gerileyen Türkiye motosiklet sektörü, yeni yatırım için 200 binlik pazar istiyor. Yerli üretim motosiklet için iç pazar önemli.

Türkiye’deki belli başlı motosiklet markası şirketlerin üye olduğu MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı Bülent Kılıçer, Türkiye ile benzer iklim ve coğrafi koşullara sahip İtalya’da 1000 kişiye düşen motosiklet adetinin 180, İspanya’da 110 ve komşu Yunanistan’da 89 adet olduğunu hatırlattıktan sonra Türkiye’de bu rakamın sadece 29 adet olduğunu ifade etti.

2018 Honda PCX125

Bir zamanlar Honda’nın Türkiye’de yıllık 15 bin adetlik motosiklet üretim tesisine sahip olduğunu ama en hızlı yılda bile satışlarının 3500 adeti geçmemesi üzerine kapatıldığını hatırlatan Kılıçer, İtalya’da düzenlenen dünyanın en büyük motosiklet fuarı EICMA’da OTOAJANDA.COM  olarak sorularımızı yanıtladı.

 

 

T. Tsumura-Honda Türkiye Başkanı ve Bülent Kılıçer, Genel Müdür Yardımcısı ve MOTED Başkanı.

Milano’daki sohbetimizde MOTED Başkanı Bülent Kılıçer, şunları söyledi: “Yeni bir motosiklet üretim yatırımı için ihracat odaklı, ar-geyi de kapsayan bir yatırım düşünülmeli. Ama bunun için en az 200 bin adetlik iç pazar gerekiyor. En azından burada üretilecek motosiklet modelini satacak markanın 30-40 bin adetlik bir pazar elde etmesi gerekiyor. Honda olarak biz bunu göze alırız. Zaten Türkiye’de satışların yüzde 70’i küçük cc’li scooter tarzı araçlar. Türkiye böyle bir iç pazarla yeni bir scooter üretim üssü olabilir.”

Dünya motosiklet satışları 160 milyona gidiyor

Türkiye’de üretime dönük yeni yatırım için en az 200 bin adetlik iç pazar konuşulurken, bu alanda dünyanın en büyükleri Brezilya, Hindistan, Çin, Vietnam ve Endonezya olarak sıralanıyor. Brizelya’da 6 milyon, Hindistan’da 7 milyon, Çin’de 15 milyon motosiklet üretiliyor. Türkiye pazarının 140 bin adetlerde olduğu bir dünya 2021 yılında 160 milyon adet motosiklet üretecek. Bu yıl itibariyle 20 milyon motosiklet üreterek, dünyanın en büyük üreticisi ünvanını elinde bulunduran Honda, bu rakamını 2021 yılına kadar en az 30 milyona çıkarabilir. Böyle bir büyüme içinde Türkiye’nin yerinin ne olacağını da sorduk.

Honda mühendisleri Türkiye’de üretim için araştırma yaptı.

Honda mühendisleri yatırım için Türkiye’yi araştırdı

MOTED Başkanı olmanın yanı sıra Honda Türkiye Otomobil ve Motosiklet Satış, Pazarlama ve Planlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kılıçer, fazla umutlanmamak gerektiğini belirterek, sorumuzu şöyle yanıtladı:

“Türkiye’de biz 2015 yılında 320 mühendislik bir yatırım araştırması yaptık. Hohda, bizi dinleyerek, Türkiye’nin potansiyelini, koşullarını araştırdı. AYlar süren araştırmalar sırasında vergiler artırıldı. Sonuç hüsran oldu, Türkiye’de üretim yapacak potansiyeli görmediler. Dev pazarlar varken, üretimin ve satışların içinde küçücük paya sahip Türkiye’ye gelmeleri mümkün değil. Yeter ki biz 200 binlik satış rakamlarına ulaşabilelim.”

Honda’nın bu küçük süpermeni bugüne kadar 100 milyon adetin üzerinde satıldı. Japonla’da bütün noodle lokantaları işyerlerine servis için Super cub satın alıyordu.

Türkiye motosiklet pazarının yüzde 70’inin 125 cc altındakilerden oluştuğunu hatırlatan Kılıçer, “Sanarım pazar dibi gördü. Fan tarzı hobi motosikletleri satış bazında çok düşüş yaşadı. Kurye şirketleri, yemek şirketleri gibi filo alımı yapanlar sayesinde 100 binli rakamlarda tutundu. Oysa eğitim, ekipman ve uygun kullanımla en hesaplı, en hızlı en ekonomik ulaşım çözümlerinden biridir motosiklet.”

Türkiye’de halen yerli motosiklet olarak piyasada bazı modellerin satıldığını ama bunların montaj olduğunu söyleyen MOTED başkanı, “BU motosikletlerin hepsi Çin’den parça parça gelerek, Türkiye’de monte ediliyor ve yerli olarak satılıyor. Oysa şaseleri bile yerli değil.

Leave A Reply

Your email address will not be published.