4 yıl aradan sonra Toyota üretim ve satış rekoru kırdı

Son altı ayda 5 milyondan fazla araç üreten Toyota Motor, mali yılın ilk yarısındaki altı aylık dönemde (Nisan-eylül 2023) rekor üretim ve satış gerçekleştirdiğini açıkladı. Toyota üretim ve satış rakamları yıllık bazda rekora işaret ediyor.

Nisan-Eylül tarihleri arasında 5,06 milyon araç üreten Japon üretici yüzde 12,8 üretim artıyı yakaladı. Böylece pandemi etkisindeki dört yıl sonrasında ilk kez üretim rekoru kırdı. Aynı dönemde Toyota küresel ölçekte 5,17 milyon araç sattı ve yıllık büyüme oranı yüzde 9,1 oldu.

Tarihte ilk kez otomobil üreticisinin üretim ve satışları mali yılın ilk yarısında 5 milyon adet çıtasını aştı. Böylece Toyota, Mart ayında sona erecek mali yılın tamamı için daha önce açıkladığı 10 milyondan fazla araç üretme ve satma hedefini yakalayacağını gösterdi.

Toyota Avrupa için elektrikli araç atağı başlatıyor

Toyota elektrikli araç satışları 7 kat arttı

Japon üreticinin küresel çaptaki büyümesi, Kuzey Amerika ve Japonya’daki üretim artışından kaynaklandı. Çin’de yerli şirketlerin artan rekabeti nedeniyle satışların yavaşlamasıyla yüzde 7,3’lük bir düşüş kaydedilse de yurt içi satışları yüzde 33,8 artışla 790 bin 168 araca ulaştı. Yurt dışı satışları ise yüzde 5,5 artışla 4,38 milyon adede yükseldi.

Toyota’nın elektrikli araçlarının satışları, yeni modellerin piyasaya sürülmesiyle birlikte yedi kat artarak 58 bin 984 adede ulaştı. Otomobil üreticisi toplamda yüzde 38,1 artışla 1,83 milyon elektrikli, hibrit ve diğer türde pille çalışan araç satışı gerçekleştirdi.

Toyota’nın Eylül ayı küresel üretim ve satışları da rekor düzeyinde. Aylık üretim bir önceki yıla göre yüzde 1,5 artışla 900 bin 919 adede yükselirken, satışlar yüzde 11,6 artışla 921 bin 308 adede ulaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.