50 yılı geride bıraktı, hedefe 50 yıl daha koydu

Türkiye otomotiv sanayisinin öncülerinden Tofaş, 50 yaşını geride bıraktı. Kuruluşu 1968 yılına uzanan ve o tarihten bu yana 5 milyon adetin üzerinde araç üreten TOFAŞ’ın 3 yıllık kaptanı CEO Cengiz Eroldu, gazetecilerle buluştuğu bir toplantı yaptı.

Toplantıda “Tofaş’ın yarım asırlık yolculuğu Türkiye otomotiv sanayisinin gelişimine de ayna tutuyor. 50 yıllık yolculuğumuz boyunca Tofaş dönüşürken, Türkiye sanayisinin ilerlemesinde öncü rol oynadı. 50. yılımız bizim için yeni bir başlangıç.

Amacımız, yakaladığımız sürdürülebilirlik başarısını, bir 50 yıl daha, müşterileri için değer üreten, çalışanlarının küresel çapta değer yaratmaktan mutlu olduğu ve yeni yatırımlar için her zaman ilk sırada düşünülen, küresel bir oyuncu olarak devam ettirmek” dedi.

Montaj tesisinden dünya devine dönüştü

Türkiye otomotiv sanayisinin lider üreticilerinden Tofaş, 50 yıl önce montaj yapılan bir işletmeden bugün dünya pazarlarına ürün geliştirip ihraç eden bir şirket haline dönüştü.

Avrupa’da tek noktada en çok üretim kapasitesine sahip 10 otomotiv üreticisi arasında yer alıyor.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, şirketin 50 yıllık yolculuğu ve gelecek vizyonu hakkında bilgi vererek; “Tofaş, Merhum Vehbi Koç’un herkesi otomobil sahibi yapma hedefiyle kuruldu. Bayrağı ileriye taşıyarak, müşteri beklentilerini şekillendiren ve gurur duyulan öncü otomotiv şirketi olma vizyonumuzla çalışmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

50 yılda TOFAŞ tam bir dönüşüm yaşadı

Cengiz Eroldu, “50 yıllık yolculuğumuz boyunca Tofaş dönüşürken, Türkiye sanayisinin ilerlemesinde öncü rol oynadı, pek çok başarıya imza attı. İlk sac kasalı otomobili çıkartarak, iç pazara yönelik üretim yapan bir fabrika olarak başladığı yolculuğunda, Türk otomotiv sektöründe önemli birçok başarıya imza attı.

Bunların arasında

  • Avrupa’ya ilk kitlesel boyutta ihracat yapmak,
  • Küresel pazarlarda satılan bir modelin tek üretim merkezi olmak,
  • Fikri ve sınai mülkiyetine sahip olduğu taşıt araçları geliştirmek ve üretmek,
  • Fiat Chrysler Automobiles (FCA) için belirli teknolojileri küresel kullanım için geliştiren bir Ar-Ge merkezi olmak gibi başarılar da var.

Ayrıca Dünya Klasında Üretim -WCM programında Altın Seviye’ye ulaşan ilk üretim merkezlerinden biri olan Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles’in fabrikaları arasında örnek bir tesis haline geldi” dedi.

Cengiz Eroldu: TOFAŞ CEO’su

Başarıların sadece üretim ve ihracat rakamlarıyla ifade edilemeyeceğine dikkat çeken Eroldu, Tofaş’ın toplumsal sorumluluk projeleri ile yıllardır, spordan kültür – sanat ve eğitime kadar uzanan, geniş bir yelpazede, Türkiye’nin geleceğine yatırım yaptığını da dile getirdi.

“Tofaş, kendini yenilerken, tüm ekosistemini, paydaşlarını aynı şekilde değişime ve ilerlemeye yönlendiren bir kurum oldu” açıklamasını yapan Eroldu, Tofaş’ın bu yönüyle çalışanları ve iş ortakları için ‘okul’ niteliği taşıdığını söyledi.

Eroldu, “Değişen teknoloji, dijitalleşme ve iklim değişikliği gibi unsurlar, sadece iş yapış şekillerimizi değil; yaşam tarzını, dolayısıyla müşteri beklentilerini de değiştiriyor. Amacımız, yakaladığımız sürdürülebilirlik başarısını, bir 50 yıl daha, müşterileri için değer üreten; çalışanlarının küresel çapta değer yaratmaktan mutlu oldukları ve yeni yatırımlar için her zaman ilk sırada düşünülen küresel bir oyuncu olarak devam ettirmek” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.