6 modelle dünyanın 1 Numarası olacak

1.4 milyar dolarlık yatırımla Türk otomotiv tarihinin en büyük yatırımlarından birine start veren Tofaş, yeni üreteceği yerli modellerle hem cari açığın düşmesine hem de ekonomiye önemli katkı sağlayacak. Doblo'yu 360 milyon dolara Türkiye ile ABD pazarı için yenileyen, 520 milyon dolara yeni sedan üreteceğini duyuran, son olarak da 520 milyon dolarlık yatırımla hatchback ve station wagon modellerini bantlardan indireceğini açıklayan şirket, 2015'te atağa kalkıyor. Şirket 1.4 milyar dolarlık yatırım yapıp, sadece ihracattan 20 milyar dolar kazanacak.

 

2023 yılına giden bir açılım içinde olduklarını açıklayan Tofaş CEO'su Kamil Başaran, güçlü Ar-Ge'leri sayesinde Fiat-Chrysler dünyasında öne çıktıklarını ve yeni yatırımları çekmeyi başardıklarını belirtti. Başaran, "Fikri mülkiyet hakları Tofaş'a ait olan yepyeni ürünler geliştiriyoruz. Yeni modeller için Tofaş Ar-Ge'si sıfırdan platform inşa etti. Sedan, hatchback ve station wagon otomobillerimizde bu yeni platform kullanılacak" dedi. 2015'te yeni sedanı üretimine başlayacaklarını, 2016'da HB ile station wagon'un bantlardan ineceğini söyleyen Başaran, şunları kaydetti: "2015-2023 yılları arasında yeni Doblo, yeni sedan, yeni hatchback ve station wagon modellerinden toplam 2 milyon adet üretmeyi planlıyoruz. 2 milyonluk üretimin en az yüzde 75'ini dünya pazarlarına göndereceğiz. 1.5 milyon adetlik ihracattan 20 milyar dolar kazanacağız. Yeni modellerin devreye girmesiyle 2016'dan itibaren üçüncü vardiyaya geçeceğiz. İstihdamda da artış yaşanacak. 

Şu an Tofaş'ta 6 bin 300 kişi çalışıyor. 2016'da 2 bin kişiyi daha işe almış olacağız. 2016-2017'de fabrikanın 400 bin adetlik üretim kapasitesinin tamamını kullanırız. Hatta 420 bin adedi zorlarız." 

 

En çok Fiat modelini Bursa tesisi üretiyor

 

Tofaş'ın Bursa fabrikası 2016 yılında Fiat dünyası içinde en çok model üreten fabrika konumuna yükselecek.

Şirket halihazırda Doblo, Linea ve Minicargo (Fiat Fiorino-Peugeot Bipper-Citroen Nemo), modellerini üretiyor. Yeni Doblo, ABD'ye RAM ProMaster City markasıyla ihraç ediliyor. Bunun yanı sıra Doblo, Vauxhall markası için de üretiliyor. Yeni sedan, hactchback ve station wagon modellerin eklenmesiyle birlikte Bursa'daki bantlardan 6 model inmiş olacak. Tofaş, Türkiye'de en fazla modeli üretimi gerçekleştiren tesis unvanını da alacak. Kamil Başaran, "Avrupa'da bu kadar modeli üreten Fiat fabrikası yok. Bursa'nın bir başka önemi de hem ticari araç hem de binek otomobili üretmesi. Bunun da başka örneği bulunmuyor. Meydan okuyoruz dersek yanlış olmaz" dedi. 

 

Maçın ikinci yarısı önemli

 

Tofaş CEO'su Kamil Başaran 1.4 milyar dolarlık tarihi yatırımı açıklayarak maçın ilk yarısını oynadıklarını ancak ikinci yarının daha önemli olduğuna dikkat çekti. Başaran, "Tofaş'ın artık global pazarda yer alması lazım" dedi.

 

Linea üretimine devam

Kamil Başaran, 2015'te üretimine geçecekleri yeni sedan otomobilin Linea'nın yerini almayacağını, farklı bir model olacağını açıkladı. Başaran, "Linea, Türkiye'nin en çok satan otomobili. Bu yüzden üretimi devam edecek. Yeni sedan modelimiz farklı bir konumda olacak" dedi. 

 

2017'de ihracat lideri olacak

 

Kamil Başaran, yeni modeller, Avrupa'daki büyüme trendinin sürmesi ve ABD pazarıyla birlikte 2017 yılında otomotiv ihracatında liderliğe yükseleceklerini söyledi. 

 

İlk parti Doblo'lar ABD'de

 

Tofaş, otomotivin anavatanı ABD'ye ilk ihracatını geçen hafta gerçekleştirdi. ABD pazarı için özel olarak üretilen RAM ProMaster City'ler Baltimore Limanı'na gönderildi ve showroom'lardaki yerini aldı. Kamil Başaran, aldıkları geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu belirterek, "Doblo Amerika projesinde kolay süreç yaşanmadı. ABD normlarına uygun nale getirmek kolay olmadı. Ancak bunu başardık. Doblo’dan ülke ekonomisi olarak çok para kazanacağız" dedi. 

 

Yerlilik oranı % 80'e yaklaşacak

 

Bursa fabrikasında üretilen araçların yerlilik oranının yüzde 70 ile 76 arasında olduğunu ifade eden Kamil Başaran, yeni modellerle bu oranın bir miktar üzerine çıkabileceklerini kaydetti. Başaran, yılın ilk 10 ayında 400 milyon dolar dış ticaret fazlası verdiklerini sözlerine ekledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.