7. nesliyle ortaya çıktı. İşte yeni Jetta’nın ilk detayları…

İlk kez 1979 yılında sadece 50 beygir güç üreten 1100 cc hacimli benzinli bir motorla yollara inen Volkswagen Jetta, aradan geçen yıllarda çok gelişti ve değişti. Şimdi ise 2019 yılında yedinci nesli ile karşımıza çıkmaya hazır.
Bir zamanlar Bora adını da taşımış olan Volkswagen’in orta sınıf sedanı, son iki jenerasyonda Meksika fabrikasında üretiliyor.  Jetta, 6. neslinden bu yana Kuzey Amerika pazarını hedefliyor. Jetta üretildiği günden bu yana 17.5 milyon adet gibi oldukça büyük satış rakamlarına ulaştı.
Jetta için giriş seviyesi S paketi ile başlıyor. Amerika için ön görülen fiyatı 18 bin dolar civarında öngörülüyor. Alman markanın diğer modellerinden tanıdığımız R-Line donanım paketi artık Jetta ile de satın alınabilecek . En yüksek donanımın ise 26 bin dolar olarak satışa çıkması bekleniyor.
2019 Jetta da, Volkswagen’in (MQB) platform mimarisi üzerinde yükseliyor. Esnek MQB platformu ile çalışmak, tasarımcıların arabanın tamamını yeniden şekillendirmesine izin veriyor. MQB sayesinde daha uzun dingil mesafesi, daha geniş bir arka kısım ve daha kısa bir ön bölüm oluşturulabilmiş. Hızlı giden otomobil efektine benzeyen arka tavan çizgisi coupe benzeri bir profile yaratmış. Dinamik çizgiler ve gergin yüzeyler yeni siluetle birleşerek Volkswagen Jetta’ya zarif ama atletik bir görünüm kazandırıyor.
Aracın kalbindeki güç ünitesi ile ilgili olarak şimdilik açıklanan tek seçenek EA211 kodlu 150 hp’lik 1.4 lt benzinli TSI motor. Bu benzinli ve turbo beslemeli motorda yapılan değişiklikler başarılı olmuş gibi görünüyor. Turbonun egzoz manifolduna yaklaştırılarak gaz tepkisi hızlandırılmış. Kısalan emiş hattındaki bu değişiklik turbonun daha 1400 devirde “peak” yapmasını sağlamış.
6 ileri manuel şanzıman ile birlikte 8 ileri otomatik vites seçeneği sunan Jetta, sürtünmeyi azaltan dişli sistemi ve ağırlığın azaltılması ile çok daha hızlı ve titreşimi azaltılmış bir dişli kutusu hazırlamış.
7. jenerasyon yeni Jetta yaya güvenliği için aracın ön tarafında şok emici parça kullanımına geçiş yapmasıyla da dikkat çekecek. Araç içindekilerin güvenliğini arttırmak için de B sütunu ısı ile şekillendirilerek güçlendirilmiş bir forma kavuşturulmuş.
Yenilenen alman sedanı teknolojik güvenlik ekipmanları konusunda da güçlendi. Otomatik Çarpışma Sonrası Fren Sistemi gibi ileri düzey güvenlik ekipmanları artık yeni Jetta sahiplerinin kullanımında olacak. Otomatik Çarpışma Sonrası Fren Sistemi, hava yastığı algılayıcıları tarafından birincil bir çarpışma algılandığında otomatik olarak fren uygulayarak, kalan enerjiyi azaltmaya ve çarpışmanın devam etkilerini azaltmayı hedefliyor.
Ayrıca yeni otomobil kapsamlı bir sürücü yardım teknolojisi paketi sunacak. Yeni donanımlar listesinde Önden Çarpışma Uyarısı ve Otonom Acil Frenleme, Arka Trafik Uyarısı ile Kör Nokta Uyarı Sistemi, Adaptif Cruise Kontrol (ACC); Aktif Şerit Takip Uyarı Sistemi, Gece sürüşlerinde otomatik kısa-uzun yardımcısı Sistemi gibi yeniz dönemin bir çok otomobilinde yer alan sistemler artık satın alınabilecek.
Bu sistemler donanım paketlerine göre standart veya opsiyonel olacak.
Önden Çarpışma Uyarı Sistemi, aracın 30 km üzerindeki hızlarda, gösterge panelindeki bir uyarı simgesiyle hem sesli hem de görsel olarak çalışıyor. Sürücü halen frene basmazsa aracı yavaşlatmak için Otomatik Acil Frenleme etkin hale geliyor. Eğer sürücü aracı çarpışmayı önleyecek kadar sert frene basmazsa, sistem yardımcı olarak, aracı çarpışmadan önce durduruyor veya çarpma hızını en düşük seviyeye indiriyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.