Hurda teşviği neden cazip değil? Çünkü destek araç değerinin altında kaldı

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) her yıl düzenlediği Otomotiv Kongresi’nin 8’ncisi İstanbul’da gerçekleştirildi. ‘Yeni Dönem Otomotiv Perakendeciliği‘ temasıyla düzenlenen kongreye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ile birlikte otomotiv sektörünün önde gelen yerli ve yabancı yöneticileri katıldı.

Otomotivcilere konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaklaşık 100 yıldan beri dünyanın en önemli sektörü olan otomotivin, yüzlerce sektörü de beraberinde sürüklediğini, kendi istihdamının yanında belki 10 kat da dolaylı istihdam oluşturabildiğini, farklı sektörlerde Ar-Ge ve teknoloji gelişmelerin önünü açtığını da söyledi.

OYDER Otomotiv Zirvesi’nde otomotiv sektörü biraraya geldi.

Türkiye otomotiv yapamıyor değil

Otomotiv sektörünün Türkiye’de de son 10 yıldan beri son derece önemli hale geldiğini belirten Zeybekci, “Otomotiv sektöründe dünyada da belirli bir yere geldik. Yüzde 100 motorlu araç üretebiliyoruz. Bazen ‘yerli otomotiv’, ‘milli otomotiv’ derken, sanırım bazı yerlerde yanlış anlaşılıyor. Türkiye sanki bir araba yapamıyormuş gibi algılanıyor. Türkiye otomotiv yapıyor. Ama marka, tasarım, patent, know-how ve bilginin başkalarına ait olduğu bir ortamda bunu yapıyor.” diye konuştu.

 

Hurda desteği ihracatı teşvik için

Türkiye’de çok yüksek bir yaşlı araba stoğu olduğuna da dikkat çeken Bakan Zeybekci, “Bunları hurdaya göndermek için bir de ihracat alternatifini açmak lazım. Yani 16 yaş ve üzeri ikinci el arabaların ihracatını gerçekleştirmeniz halinde 10 bin liraya kadar ÖTV kuponu veriyoruz. Bu kuponun yeni araba alırken ÖTV’den indirim olarak kullanılabileceği bir sistem getirdik. Hurdaya teslim edilmesi halinde biraz daha düşük olacak. Ama ihraç edilmesini desteklemek, teşvik etmek amacıyla çıkardığımız bir düzenleme. Hurda araç ihracatıyla ilgili başka destekler de vermeye çalışırız. Tabi bunun Türkiye’de otomotiv ithalatını tahrik edici bir fonksiyon taşımamasına da azami dikkat göstereceğiz” diye konuştu.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

10 yılda bayi sayısı yüzde 20 azaldı

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu da, Türkiye otomotiv sektörünün milyon adetleri geçen pazara sahip olduğunu belirterek“Bu rakamlar tatmin edici hedefler gibi görünmekle birlikte biz otomotiv perakendecileri tarafından bakıldığında ise hala gelişime açık rakamlardır. Tamamı yerli sermayeden oluşan ve Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yetkili satıcı ağı bugünkü yatırımları ve kapasiteleri itibarı ile en az 1.5 milyon adetlik pazara hizmet edebilecek seviyededir.” dedi.

Şahsuvaroğlu 1.5 milyon adetlik iç pazara ulaşılamadığı için son on yılda toplam yetkili satıcı sayısında yüzde 20’lik kayıp olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Avrupa Birliği ülkelerinde %15 ila %27 aralığında değişen vergi oranları ülkemizde %77’den başlayıp %204’e kadar ulaşmaktadır. Sürekli değişen vergi oranları sebebiyle iç pazarımız son 4 yıldır 1 milyon seviyesini aşamamaktadır. Yabancı yatırımcıyı ve yeni yatırımları ülkemize çekmek için devletimiz ve tüm mesleki kurum ve kuruluşlar ile birlikte çözüm yolları aramalı ve uygulamaya almalıyız.”

OYDER Sigorta Geliyor

Şahsuvaroğlu,“OYDER Sigorta” projesini devreye aldıklarını da kaydederek “Bu sigortanın varlığı otomotiv perakendecileri ile sigorta şirketleri arasındaki anlaşmazlıklara çözüm üretmeyi hedefliyor, tüketici açısından güvenilir ve işin ehlinden sunulan hizmet alacakları kaliteli bir yapı oluşturmayı arzuluyoruz” diye konuştu.

Hurda teşviği rayiç bedel altında kaldı

Şahsuvaroğlu, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların piyasadan kaldırılması hedefi ile açıklanan, yeni teşvik paketi ile Türkiye’de 12.7 olan ortalama araç yaş ömrünün Avrupa’da 7 olan seviyeye biraz daha yaklaşacağını öngördüklerini de söyleyerek “Bugün belirlenen 10 bin TL’lik rayiç bedel bahsi geçen araçların piyasa değerinin altında kaldığından maalesef yeterince özendirici etki yaratmamaktadır. Açıklanan teşviğin sadece 2018-2019 yılları ile sınırlı olmaması, Avrupa’daki örnekleri gibi her sene yeniden düzenlenerek devam ettirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Panellerde gelecek tartışıldı

Otomotiv Kongresi’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin verdiği konferans ve paneller büyük ilgi odağı oldu. Sektördeki “yeni trendleri” aktaran Cox Automotive – Avrupa Kıdemli Satış ve Pazarlama DirektörüSebastianFuchs “Otomotiv Perakendeciliğine Etki Eden Yeni Teknolojiler” konulu bir konferans verdi. Konferansın ardından, Borusan ManheimGenel Müdürü Zafer Terzioğlu da otomobil ticaretinde takas uygulamaları konusundaki bir konuşma gerçekleştirdi.

DrivingSales Kurucu ve CEO’su Jarred Hamilton’un dünyadaki yeni trendleri aktardığı konuşmasının sonrasında ise Habertürk Gazetesi Otomotiv Editörü Hakan Özenen’in moderatörlüğünde; Renault Mais CEO ve Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. CEO’suCengiz Eroldu ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün katılacağı “Dünyada Otomotiv Perakendeciliği” konusu da özel bir panelde tüm yönleriyle ele alındı.

OYDER Kongresi’nde ayrıca Koç Finansman A.Ş. Genel Müdürü Pınar Kitapçı, Fütürist Ufuk Tarhan ve Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu da birer konuşma yaptı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.