72 yıl sigortasız ve ehliyetsiz araç kullanma cezası yemeden gezdi

Ehliyet; bir kimseye, belli bir konuda yeterli olduğunu belirtmek için ilgililerce verilen belge olarak tanımlanır. Üzülerek söylesek de ülkemizde ehliyetin araba sürmediği algısı oluşturulmuş ve kısmen de örneklerine rastlamak mümkün. Hatta ehliyetsiz suç işlemesine rağmen “Schumacher’leri, Raikkonnen’leri cebimizden çıkartırız” diyenler de bolca mevcut. İngiltere’nin Notthingham kentindeki 84 yaşındaki bir sürücü de bu felsefeye kapılmış olsa gerek; 72 yıl boyunca sigortasız ve ehliyetsiz araç kullanma cezası yemeden gezmiş.

BBC’nin aktardığı habere göre; ismi açıklanmayan 84 yaşındaki bir sürücü, otomatik plaka tanıma sisteminin (ANPR) uyarısıyla Çarşamba akşamı trafik ekipleri tarafından durduruldu. Polise ifade veren sürücü 12 yaşından beri ehliyetsiz araç kullandığını ve hayatında hiç polis tarafından durdurulmadığını söyledi. Polisin yaptığı açıklamaya göre sürücünün aracına hiç sigorta yaptırmadığı da belirtiliyor.

“Hiç kaza yapmamış”

Notthingham Polisi’nin Facebook paylaşımında “Olanlara inanamadık. 1938 doğumlu sürücü 12 yaşından beri ehliyetsiz ve sigortasız araba kullandığını itiraf etti. Ve nasıl başardıysa polis tarafından hiç durdurulmadı” denildi. Sürücünün şimdiye kadar hiç kazaya karışmadığı da haberde belirtilse de ne olursa olsun başta bahsettiğimiz gibi ehliyetsiz araba kullanmak için makul bir sebep değil.

ANPR kameralarının yaygınlaştığına dikkat çeken polis yetkilileri, 70 yıldan fazla bir süredir ehliyeti olmadan araba süren kişinin bugüne kadar kaza yapmamasının büyük bir şans olduğunu vurgulayarak;

“Şükürler olsun bugüne kadar hiç kaza geçirmedi ve kimseyi yaralamadı. Nottingham’da artan kazalar nedeniyle kameralar her yerde, bu nedenle kısa seyahatlerde bile belgelerinizi yanınızda bulundurunuz. Çünkü bir gün size de denk gelecek” ifadelerini kullandı.

İngiltere yasaları uyarınca ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 1000 sterline kadar çıkabiliyor. Sürücülerin araçlarıyla bir kişinin yaralanmasına ya da ölümüne neden olması halinde 14 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

ehliyetsiz araç kullanma cezası

Türkiye’de Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Gerekçesi ne olursa olsun ehliyetsiz araç kullanmak hem aracı kullanan kişi hem de trafikteki diğer kişiler için risk oluşturur.

Ruhsat sahibi ehliyetsiz araç kullanıyorsa 3.674 TL ceza ödemesi gerekiyor. Eğer 15 gün içerisinde ödenirse yüzde 25 gibi bir indirim miktar uygulanıyor.

Ehliyetsiz araç kullanan kişi aracın sahibi değilse 3.674 TL’lik ceza iki katına çıkıyor. Araç sahibi ve ehliyetsiz kullanılan kişiye yazılan cezayla birlikte normal rakam 7 bin 348 TL’ye yükseliyor.

Trafik Sigortası yaptırmama cezası nedir?

Trafikte oluşabilecek riskleri güvence altına alan Trafik Sigortası’nın yaptırılması kanunen zorunludur.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan araç sahibi hem 169 TL tutarında para cezası öder hem de kişinin aracı trafikten men edilir. Diğer cezalarda olduğu gibi 15 gün içerisinde ödenirse yüzde 25 indirim uygulanır ve ceza 147 TL’ye düşer.

Araç trafikten men edildiği için dolaylı yoldan; aracın muayeneye girmesi için gereken ücret ve aracın çekildiği otopark ücreti de ceza miktarının artmasına neden olur.

2022 araç muayene ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz