75 milyon dolara hisseleri ‘Kibar’ca geri alıyor

 

Şirketin yıllar sonra kârla tanışması, ortaklık yapısında da değişikliğe neden olacak. 2010 yılında i20 yatırımı sonrası sessiz sedasız yüzde 30'dan yüzde 15'e gerileyen Kibar Holding'in payı yeniden artacak. Hyundai Assan kara geçmediği için Güney Korelilerin sermaye artırımını katılmayan Ali Kibar, yaklaşık 75 milyon dolar ödeyerek yüzde 15'lik hisseyi Hyundai'den geri alacak. Böylece şirketteki ortaklık yapısı yüzde 70 Hyundai, yüzde 30 Kibar Holding şeklinde olacak.

 

Cenevre Motor Show'da konuşan Kibar Holding'in patronu ve Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yeni i10'un Avrupa'da büyük ilgi gördüğünü ve ayda 14 bin adetler seviyesinde üretime ulaştıklarını belirterek, "Yılsonunda da i20 modelimiz yenilenecek. Hyundai Assan 1997'den sonra tarihinde ikinci kez karla tanışacak. 2005 yılında bir kez kara geçmiştik" dedi.

 

'Karlı değil diye aileniz ortaklıktan ayrılmanızı istiyordu. Siz ise hisseleri geri alacağınızı açıklamıştınız. Bununla ilgili bir gelişme var mı?' sorusunu Kibar, şöyle yanıtladı: "Son dönemde İzmit fabrikasına yeni yatırımlar yapıldı. Üretim kapasitesi 100 bin adetten 200 bin adede ulaştı. Yeni i10 modeli Türkiye'de üretilmeye başlandı. Yeni i20 yatırımı yolda. Cenevre'de ilk kez konsept Irtrado'yu sergiledik. B-SUV aracın ülkemizde üretilmesini istiyoruz… Çalışmalarını yapıyoruz. Sonuçta Hyundai sermaye artırımına gitti ancak ben 'Hyundai Assan karlı değil' diye, katılmadım. 2005'ten sonra ilk kez kara geçeceğiz bu yıl. Ben de hisselerimi geri alacağım. 

Yaklaşık 75 milyon dolar ödeyeceğim."

 

Hisse değişiminin geçici olduğunu hatırlatan Ali Kibar, "Teknik olarak yüzde 15'e düşmüştür ama yönetim kararlarında yüzde 30'luk oy hakkımız vardı" diye ekledi.

2012'de VATAN'a konuşan Ali Kibar, "Ailem ayrılmamı istiyor ama Hyundai Assan'daki ortaklığımdan çıksam da çıkmasamda 45 milyon doları ödeyip yüzde 15 hissemi geri alacağım. Çünkü Hyundai'deki ortaklığımdan ayrılırsan bu hisseleri daha yüksek fiyata devredebilirim" açıklamıştı. Yeni i10 yatırımı sonrası Kibar'ın ödeyeceği miktar 75 milyon dolara çıkmış oldu. 

 

 

 

Yeni Doblo'nun örtüsü Hannover'de kalkacak 

900 milyon dolarlık yeni yatırım için düğmeye basan Tofaş'ın ilk meyvesi yeniyenecek Fiat Doblo olacak. Şirket bu yıl 360 milyon dolarla lokomotif modeli Doblo'yu yenileyecek. Tofaş yenilenecek hafif ticari araçla otomotivin anavatanı ABD'yi keşfedecek. Cenevre Motor Show'da sorularımızı yanıtlayan Tofaş CEO'su Kamil Başaran, yeni Doblo'yu yılsonunda ABD pazarına göndermeye başlayacaklarını belirtti. Doblo'nun oldukça kapsamlı bir değişime uğrayacağını ifade eden Başaran, aracın ilk olarak 2014'te 65'inci kez düzenlenecek Hannover IAA Ticari Araç Fuarı'nda sergileneceğini kaydetti. Tofaş, yeni Doblo'dan 2021 yılına kadar ABD'ye minimum 175 bin araç ihraç etmeyi planlıyor. Fiat Doblo'nun Amerika'da RAM ismiyle satılacağını ekleyelim.

 

Yeni Fiat 2015'te

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, 520 milyon dolar yatırımla 2015 yılının ikinci yarısından itibaren üretmeye başlayacakları yeni binek otonun çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. Başaran, "Yeni aracın bir kaç farklı versiyonu olabilir. Ben bunu hep söylüyorum" dedi. Tofaş, yeni binek otomobilden 2015-2023 yılları arasında toplam 580 bin adet üretmeyi planlıyor. Bu üretimin üçte biri de dünya pazarlarına gönderilecek.

 

AB ihracat için umut veriyor

Kamil Başaran, 2014'ün otomotiv sektörü için zor bir yıl olacağını ancak krizden yavaş yavaş çıkmaya başlayan Avrupa'nın ihracat anlamında avantaj olacağını söyledi. Yeni Doblo'yu ABD'nin yanı sıra Latin Amerika ülkelerine de göndermeyi istediklerini ifade eden Başaran, "Alternatif pazarları keşfetmek Tofaş için çok önemli. Yeni Doblo'yla her yere, her pazara girebiliriz" dedi. Tofaş CEO'su toplam iç pazar satışlarının bu yıl 660 bin adetler seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini ekledi.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.