Renegade “jeep”i uçuracak

 

Jeep’in, Küçük SUV segmentinde yer alacak yeni modeli Renegade’in dünya prömiyeri Cenevre’de gerçekleşti. Türkiye’deki Jeep satışlarının büyük bir bölümünün bu modelden oluşması bekleniyor.  Jeep Marka Direktörü Mahmut Karacan, “Renegade’i  bu kasımda 75 -100 bin TL arasında  fiyatla satışa sunmayı hedefliyoruz.  Yılsonu satış hedefimiz 500 adet. İlk etapta 1.4 benzinli 140 hp ve 1.6 dizel 120 bg gelecek.  1.4 benzinli 170 bg otomatik versiyonu ise 2015 martta gelecek” dedi.

 

 

Hyundai’den hisseyi “Kibar”ca alacak

İşadamı Ali Kibar Hyundai Assan’daki  % 15’lik hissesini  geri almaya karar verdi.  Hyundai Assan’ın 8 yılın ardından ilk kez 2014’te kara geçmesi bekleniyor. 

 

Yaklaşık 8 yılın ardından 2014’te kara geçmesi beklenen Hyundai Assan’da “hisse devri”  yapılacak.   2010 yılında i20 yatırımı sonrası %  30'dan  15'e gerileyen Kibar Holding'in payı yeniden artacak. Firma  kara geçmediği için G.Kore’lilerin sermaye artırımını katılmayan Hyundai Assan Yön.Krl.Başkanı Ali Kibar  yaklaşık 75 milyon dolar ödeyerek %  15'lik hisseyi Hyundai'den geri almayı planlıyor. Kibar’ın hissesini geri almasıyla Hyundai Motor’un payı % 70’e gerileyecek.

 

16 martta sona erecek Cenevre Motor Show'da konuşan Ali Kibar  yeni i10'un Avrupa'da büyük ilgi gördüğünü ve ayda 14 bin adetler seviyesinde üretime ulaştıklarını belirterek, "Yılsonunda da i20 modelimiz yenilenecek.  Hyundai Assan 1997'den sonra tarihinde ikinci kez karla tanışacak. En son 2005’te kara geçmiştik” dedi.

 

Yeni araç istiyoruz

 

Son dönemde Alikahya’da önemli yatırımlar yapldığını kapasitenin yılda 200 bine çıktığını kaydeden Kibar şöyle devam etti:
“ Yeni i10’dan sonra i20 yatırımı da yolda. Cenevre'de ilk kez konsept Intrado'yu sergiledik. B-SUV aracın ülkemizde üretilmesini istiyoruz… Çalışmalarını yapıyoruz.   Hyundai sermaye artırımına gitti ancak ben firma  şimdilik karlı  değil  diye, katılmadım. Bu yıl 2005'ten sonra ilk kez kara geçeceğiz.  Ben de yaklaşık  75 milyon dolar karşılığında hisseleri tekrar almayı planlıyorum. Teknik olarak yüzde 15'e düşmüştük ama halen  yönetim kararlarında yüzde 30'luk oy hakkımız mevcut.”

 

 

 

 

850 bin TL’lik Mercedes yolda 

Mercedes-Benz’in fuarda en önemli yıldızı yeni S-Serisi Coupé oldu. Aracın  seri üretim versiyonu, 2013’teki  Frankfurt fuarında gösterilen konseptini  gerçeğe taşıyor.  CL-Serisinin yerini alacak S Coupe temmuzda 850 binh TL’den  satılacak.

 

 

 

Opel’den yeni dizel müjdesi

Opel’in fuar yıldızları  1.6 CDTI otomatik yeni Meriva ve Astra ailesi oldu.

Markanın sürprizleri ise  2.0 lt 300 Bg  Astra OPC Extreme ve özel versiyon Adam Rocks idi.  Yeni dizel  Türkiye’ye ilk Astra HB  ile nisanda gelecek.

 

 

 

Doblo'nun örtüsü Hannover'de kalkıyor

 

Yaklaşık 900 milyon dolarlık yatırım için düğmeye basan Tofaş'ın ilk meyvesi yeni Fiat Doblo olacak. Bu yıl 360 milyon dolarla Doblo'yu yenileyecek Tofaş 2015’te aracı “ram” markasıyla K.Amerika pazarınha da ihraç edecek.  Tofaş CEO'su Kamil Başaran kapsamlı bir değişim yapılacak Doblo’nun ilk gösterimini Hannover’deki 65’inci IAA Ticari Araç Fuarı'nda yapacaklarını belirtti. 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.