8 yeni Peugeot getirecek, satış adetlerinden taviz vermeyecek

Makyajlı 208'i mart ayında Türkiye'ye getiren Peugeot, önümüzdeki günlerde hafif ticari araçlarını, yazın e-3008'i, sonbaharda yeni e-5008'i getirecek.

Otomotivin tarihi satış rekoru kırdığı 2023 yılını Türkiye’nin en çok satan 5. markası olarak arkasında bırakan Peugeot Türkiye, 2024’e de parlak bir bakış atıyor. Geçtiğimiz hafta Genel Müdür Gülin Reyhanoğlu tarafından açıklanan beklentilere göre tarihinde Türkiye’deki en yüksek satış rakamına ulaştı. Yılı 78 bin adetin üzerindeki satışla tamamlayan marka, 2024 yılında küçülecek pazara rağmen bu başarıyı korumayı planlıyor. İlkini makyajlı 208 olarak açıklayan marka, yılı 8 yeni modelle tamamlayacak. Bu da markanın satışta tuttuğu araçların yüzde 75’inin yenileneceği anlamına geliyor.

147 ülkede satılan Peugeot markasının en büyük 4. pazarı haline gelen Türkiye, yeni nesil tasarımları benimsedi. Bu sayede Fransa, İtalya ve İngiltere’deki Peugeot satışlarından sonra 78 binlik Türkiye satışları markayı kürsüye iyice yaklaştırdı. Fabrikasının bulunduğu İspanya’daki Peugeot satışları geride kaldı. Bağlı olduğu Ortadoğu bölgesi pazarlarında ise açık ara önde tuttu bu satışlar Türkiye’yi. Bölge satışlarının yüzde 58’i Türkiye’de yapıldı. Kısacası Stellantis markası Peugeot Türkiye’nin en büyük otomobil ithalatçılarından biri haline geldi.

Türkiye, 408’in en büyük pazarı oldu

Peugeot satışlarında 408 modelinin payı ayrı oldu. Genel Müdür Reyhanoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Türkiye’de geçen yıl 10 bin adete yakın 408 satıldı. Bu da bu modelin dünyada en çok sevilip, satın alındığı pazar olarak Türkiye’yi işaret etti. Hedeflerinin liderlik olmadığını ama “Yeni nesil bir SUV getiriyoruz. Bize göre pazarda rakibi yok. Oldukça da iddialıyız” açıklamasını hatırlattı.

Reyhanoğlu, 408’in başarısının diğer ülkelere örnek teşkil ettiğini belirterek, şunları ifade etti: “10 bin adede yakın satışıyla Peugeot dünyasında en yüksek adede ulaştı. Sadece bununla kalmadı, bütün dünya ülkelerinde bu ürünle ilgili, konumlandırılmasıyla ilgili, fiyatlandırılmasıyla ilgili, iletişim stratejisiyle ilgili bütün dünyaya benchmark oldu. Ekip arkadaşlarım diğer ülkelere bu konudaki başarımızla ilgili sunum üzerine sunum yapıyorlar. Bütün dünyaya 408 başarısı örnek olmuş oldu.”

“Çıktığımız yerden inmeyi düşünmüyoruz”

 

2024 yılında marka için çıktıkları noktadan gerilemeyi düşünmedikleri gibi bir iddia da söz konusu. “2024 yılı için 1 milyonlar seviyesinde ve hatta 1 milyonun bir tık daha üzerinde, belki 1 milyon yüz binler seviyesinde bir pazara ulaşabileceğini düşünüyoruz. Bu pazarda Peugeot olarak çıktığımız yerden inmemek, bizim için yine yüzde 6,4’ler seviyesinde bir pazar payı hedeflemek anlamına geliyor. yaklaşık 70 binler bandında bir toplam ediyor.”

Reyhanoğlu, Bu sonucu elde etmek için “planlarımız da bayi teşkilatımız da hazır. Gerçekleştireceğimizi ümit ediyoruz.” diyor.

Yeni e-3008 ilk kez gösterildi

8 yeni Peugeot yola çıkacak

Bunların ilki

  • yeni Peugeot 208 oldu. Hem benzinli hem de elektrikli versiyonla satışa çıkan güncellenmiş 208 1000’i elektrikli, toplam 3500 adetlik satış hedefi ile ithal edilmeye başlandı.
  • Hemen arkasından ticari araç ürün gamı yenilenecek. 5 yıla yakın bir zamandır satışta olan mevcut Peugeot hafifi ticarilerin yenisi kısa süre sonra Türkiye’de olacak.
  • 3008’in lansmanı yaz aylarında yapılacak şekilde planlandı.
  • 5008’in lansmanı ise sonbaharda yapılacak.

Elektrikli stratejisi başladı

Marka 2023 yılından kalan elektrikli araç satışlarını 2024 yılında toplam satışlarının yüzde 15’ine çıkarmayı planlıyor. 2025 yılında ise her modelinin bir elektrikli motora sahip seçeneği satışta olacak.

“Bütün bayilerimizin elektrikli alt yapıları şu anda hazır. Hem satışta hem satış sonrası hizmetlerde elektrikli araç tercihinde bulunan müşterilerimizle de tamamen buluşmaya hazır durumdayız.” açıklamasını ileten Genel Müdür Reyhanoğlu, 3 elektrikli Peugeot modelinin Türkiye’de satışta olduğunu hatırlattı. (Elektrikli 2008, Elektrikli 308 ve elektrikli 208) Bu yıl elektrikli 3008 ve elektrikli 5008 modelleri de listeye eklenecek.

Peugeot Türkiye elektrikli araç pazarında büyümenin 2024 yılında da süreceğini düşünüyor. Yıl toplamında 100-120 bin adetlerde elektrikli araç pazarı tamamlanacağını öngörüyorlar. Bu toplam içinde Peugeot elektrikli araç satışlarının da yüzde 15’lerde yani 15 -20 bin adetlerde olacağını tahmin ediyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.