Ali Ağaoğlu’nun Tesla’sı çürüyor mu? İTÜ’den açıklama: Geri istenmesi ayıp

Bugün gazetelerde çıkan Ali Ağaoğlu’nun İTÜ’ye hediye ettiği elektrikli Tesla çürüyor haberlerine İTÜ Rektörlüğü’nden cevap geldi. İTÜ Tesla Ali Ağaoğlu üçgeni bugün yeni bir habere konu olmuştu.

Çürüme haberlerinin yalanlandığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Son günlerde bazı yayın organlarında “Tesla Otoparkta Çürüyor” şeklinde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Tesla Roadster, 28.02.2012 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ‘ne (İTÜ) araştırma amaçlı kullanılmak üzere bağışlanmıştır. 2012 yılından itibaren Tesla Roadster, öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanılmaktadır.

Hediye Tesla üzerinde öğrenciler ders görüyor. Araç çürümemiş.

Başka elektrikli araçlarla da çalışıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi, aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir. İTÜ, araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak, bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır.

Son günlerde bazı yayın organlarında “Tesla Otoparkta Çürüyor” şeklinde çıkan asılsız haberleri üzüntüyle takip etmekteyiz. Basın mensuplarına kapısı her zaman açık İTÜ, aracı görmek isteyen medya çalışanlarını da bu süreçte asla geri çevirmemiştir. Bugüne kadar defalarca basın mensupları aracı incelemiş ve talep ettikleri bilgilere ulaşmıştır. Ayrıca araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle de bağdaşmamaktadır.

Çürüyen hediye Tesla haberi doğru mu?

Aracımızın bugün çekilen fotoğrafını ve videosunu sizlerle paylaşıyoruz ve aracı görmek isteyen basın mensuplarını kampüsümüzde İTÜ tarafından geliştirilip üretilen yüzde 100 elektrikli minibüsümüzle dolaşmaya davet ediyoruz.”

Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun hediye ettiği Tesla çürümeye mi terkedildi?

Tesla’nın ilk nesil elektrikli araçlarından olan ve Lotus modeli üzerine konumlandırılan otomobil, Ali Ağaoğlu tarafından ithal edilmiş daha sonra elektrikli araçların ÖTV’sinin kaldırılmasıyla da gündeme gelmişti. İTÜ Tesla Ali Ağaoğlu üçgeninin son hali bu. Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun bu açıklamadan sonra ne yapacağı merakla bekleniyor.

İTÜ, ilk nesil Tesla üzerinde çalışırken, başka elektrikli araçlar da geliştiriyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.