Almanlardan ‘en iyi performans’ notu

Pirelli’nin Scorpion Winter kış lastikleri, Alman off-road dergisi Auto Bild Allrad tarafından gerçekleştirilen; karşılaştırmalı testleri kazanırken ıslak zeminde tutuş, kuru frenleme ve yuvarlanma direnci kategorilerinde en iyi performansı sergileyen lastik oldu. Ayrıca, kuru frenleme, kar tutuşu ve ıslak zeminde kontrol performansıyla da büyük övgü aldı. Bir başka Alman dergisi Auto Zeitung ise karlı ve kuru yollardaki kabiliyetini vurguladı. Audi Q5 ve Volvo XC60 modellerinde 235/60 R18 ölçülü lastiklerle test edilen Pirelli Scorpion Winter, değerlendirme yapan Alman dergileri arasında net kazanan oldu.

İlk kez 2012 yılında lanse edilen Pirelli Scorpion Winter, önde gelen Alman test kuruluşu TÜV-SÜD tarafından ilk test edildiğinde en iyi puanları almış, karlı zeminde frenleme, çekiş ve kontrol dahil her türlü performans açısından “sınıfın en iyisi” olarak adlandırılmıştı. Lanse edilmesinden sonra geçen altı kışın ardından Scorpion Winter hala kategori lideri olmayı sürdürüyor. Özellikle premium segmentteki modern SUV ve crossover modellerine maksimum performans güvenlik sağlamak için tasarlanan lastiklerde, tutunmanın zor olduğu yüzeylerde yokuş aşağı frenleme ve viraj alma durumlarına ayrıca özen gösteriliyor.

Kendi kendini tamir ediyor

Genellikle bolca güç ve tork üreten bu tür araçlarda, lastiklerin en yüksek tutuş ve çekiş kabiliyetine sahip bulunması gerekiyor. Scorpion Winter, ayrıca araç içinde lastik dönme sesini azaltan PNCS teknolojisi, lastik delinse dahi sürücünün en yakın lastik satıcısına kadar gidebilmesine olanak veren; Run Flat özelliği ile lastiği kendisi tamir eden Seal Inside teknolojisi gibi Pirelli’nin ana uzmanlıkları olan özelliklerin tümünü içeriyor.

Pirelli Scorpion Winter lastiklerinin nitelikleri, orijinal donanım olarak bunu seçen Alfa Romeo, Audi, Bentley, BMW, Jaguar, Lamborghini, Land Rover, Maserati, Mercedes-Benz, Porsche, Volkswagen ve Volvo gibi dünyanın en iyi otomobil üreticileri tarafından da vurgulanıyor. Scorpion Winter lastikleri için alınan toplam 131 homologasyon (üretici onayı) arasında 46 farklı otomobil modeli için 110 markalı homologasyon (yanakta hangi üretici için yapıldığını gösteren bir sembol) yer alıyor. Sunulan lastik yelpazesi, 16’dan 22 inçe uzanırken pazarın %85’ini ve Pirelli’nin ana odağı olan 18 inç üzeri ölçülerin %90’ını kapsıyor.

 

Lüks SUV’larda kullanılıyor

Bu ürünün en yeni teknolojilerle ilgisinin altını çizen Pirelli’nin kış lastikleri, en yeni elektrikli otomobiller için de homologasyon almış bulunuyor. Aynı lastik ailesi, Alfa Romeo’nun Stelvio Quadrifoglio ve Lamborghini’nin Urus modelleri gibi pazardaki en sportif SUV’larda da donanım olarak kullanılıyor. Bu sayılar, Scorpion Winter’ın bu segmentte kış lastiği lideri olduğunu gözler önüne seriyor.

Scorpion ailesinin parçası olan Scorpion Winter lastikler, özellikle pazarın en popüler alanı olan SUV ve crossover modelleri için yaratıldı. Winter versiyonu, başından itibaren çekiş kontrolü ve ABS gibi ileri sürücü destek sistemleriyle entegre edilecek şekilde tasarlandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.