Almanlardan yeni küçük SUV yorumu: BMW X2 2018

Bir süredir “casus fotoğraflarıyla” otomotiv basınında kendine yer bulan yeni BMW X2 sonunda ortaya çıktı.

BMW X ailesine yeni bir üye katılacak

Ailenin küçük SUV’u X1’in platformunda yapılanan yeni X2, küçük kompakt lüks SUV segmentinde Alman üreticinin elini güçlendirecek.

BMW’nin X1 ile X3 modelleri arasında konumlanacak olan BMW X2, X1 modelinin yanında MINI Countryman modeliyle de aynı mekanikleri paylaşıyor. Yeni otomobil de kardeşleri gibi UKL2 platformunda yükseliyor.

X2 modeli, BMW’nin UKL2 platformunda yükseliyor.

Tasarımında, 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Concept X2 modelinden izler taşıyan araç, X1 ile aynı dingil mesafesine sahip. Aracın 470 litrelik bagaj hacminin bulunduğunu da söyleyelim.

Aracın çizgilerine baktığımızda, arkaya doğru daralan bir cam tasarımı görüyoruz. Ayrıca C sütunundaki BMW logosu da hemen dikkat çekiyor. 17 inçlik jantlarla gelen X2’nin üst donanımlarında jant seçeneği 20 inçe çıkabiliyor.

Yeni BMW X2 ön tasarımıyla da yeniliklerin habercisi.

Şimdilik elektriklenmesi konusunda herhangi bir açıklamanın yapılmadığı X2’nin iki çeker, benzinli sDrive20i seçeneği bulunuyor. Bu seçenek 228 beygir güç ve 450 Nm tork üretiyor. Maksimum hızı 6.7 saniye olan sDrive20i’de yedi ileri Steptronic çift kavramalı otomatik şanzıman görev alıyor.

Arkaya doğru coupe tasarım dikkat çekiyor. Camlar küçülüyor, ve C sütununa BMW logosu damga vuruyor.

Ailenin dört çeker dizel tarafında ise xDrive20d ve xDrive25d modellerini görmek mümkün. Dizel motorlar sekiz ileri otomatik şanzıman ile eşleşiyor. xDrive20d, 188 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor. xDrive25d’nin ise gücü 228 BG, torku 450 Nm.

Arkadan da oldukça zarif hatlar dikkat çekiyor.

BMW, X2’nin motor ailesine ilerleyen zamanda yeni dizel ve benzinli alternatifler ekleyecek. Benzinli motorların giriş seviyesinde 128 beygirlik 1.5 litre hacimli 3 silindirli sDrive18i modeli konumlanacak. Dizel modeller ise 148 beygirlik sDrive18d ve xDrive18d olarak sıralanacak.

BMW X2’nin kokpiti markanın diğer modelleriyle aynı görünüyor.

Aracın kabininde BMW detaylarını görmek mümkün. 6.5 inçlik bilgi-eğlence ekranı üst donanımlarda 8.8 inçe kadar çıkabiliyor. Ayrıca aracın opsiyon listesinde head-up display de mevcut. Apple CarPlay’in de ekstralar listesinde yer aldığı araçta Android Auto ise ne yazık ki yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.