Almanya, Fransa ve İngiltere’den kötü haber: En fazla kaybeden o oldu

Audi, dizel skandalı sonrası geçici olarak kaptanlığa getirilen CEO Bram Schot; 1 Ocak itibariyle Audi Yönetim Kurulu Başkanı oluyor. Bu gelişme geçen hafta duyuruldu. Schot, bir süredir CEO olarak başlama vuruşunu yaptığı işlerden daha ağırlarıyla karşı karşıya. Bir yanda elektrikli otonom teknolojileri konusunda grubun teknoloji geliştirme sorumlusu; ama bir yandan da bir süredir ezeli iki rakibi karşısında da güçlü duruşa ihtiyacı var.

Oysa işler sonbahar satış rakamlarına bakıldığında Audi için pek de parlak değil. Alman premium marka, Ekim ayında Avrupa’nın büyük pazarlarında en fazla pay kaybeden otomobilcilerden biri haline geliverdi.

Açıklanan Ekim ayı resmi sonuçlarına göre Audi kendi ülkesi Almanya’da en fazla pazar kaybeden otomobil markası oldu. Bir önceki yılın Ekim ayına göre yapılan değerlendirmede yüzde 4,85 pazar kaybı hanesine yazıldı.

Almanya’da Audi ile birlikte Volkswagen, Renault, Nissan ve Porsche en fazla pazar payı kaybeden markalar arasında yer aldı. Buna karşılık Ekim ayının en fazla kazanan markaları ise Mercedes, BMW, Ford, Mitsubishi ve Opel olarak sıralanıverdi.

Audi’nin Türkiye karnesi de ekim ayında pek parlak değildi. Toplam pazarın yüzde 70’in üzerinde küçüldüğü ekim ayında Audi satışları 199 adette kalmıştı. 2017 yılı ekim ayında ise bu rakam 3.785 adetti.

Ekim ayında BMW temsilcisi Borusan Otomotiv 2017 ekim ayında 2075 adet satmıştı. BMW’nin 2018 ekim ayı satış rakamı ise 343 adet oldu.

Mercedes’in 2017 yılı otomobil satış adeti 2797 adet olmuştu. Mercedes ise 606 adet sattı.

2017 yılı ekim ayında üç premium markadan en çok satış yapan Audi idi. 2018 ekim ayında ise üçüncülüğe gerilemiş durumda.

Audi, büyüme için elektrikli araç dönemini mi bekliyor?

Avrupa’nın top 3 pazarından bir olan İngiltere (Birleşik Krallık)’de de Ekim ayında pazar daraldı. Audi yüzde 4,44 pazar kaybı ile daralmada Almanya’da olduğu gibi ilk sırada yerini aldı. Onu sırasıyla Ford, Nissan, Hyundai ve Porsche izledi.

İngiltere pazarının kazananı ise Mini görünüyor. Mini Countryman satışları markanın yüzünü güldürdü. Land Rover, Jaguar, Volvo, Toyota bir zamanların “Güneş Batmayan İmparatorluk” ülkesinde Ekim ayının en fazla yüzü gülenleri oldu.

Fransa pazarında ise Fransız markaların bir çoğu sonbaharın kazananlar listesine adlarını yazdırdı. Peugeot, Citroen, Dacia, Toyota ve Ford pazar payı artan ilk 5 marka olurken; Audi Fransa pazarının da en fazla pay kaybedeni oldu. Bu ülkedeki kaybı yüzde 1,77’de kaldı. Audi’yi Renault, Nissan, VW ve Fiat izledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz