Almanya kapısında: Tesla Avrupa için Berlin’de üretilecek

Elektrikli otomobil dünyasının güçlü markası Tesla, ABD ve Çin merkezli üretimini Avrupa’ya da taşıma kararı aldığını ilan etti. Bizzat kurucusu Elon Musk biraderin Altın Direksiyon Ödül Töreni’nde açıkladığı yeni yatırım için Almanya Berlin adres gösterildi. Tesla, Nevada, New York ve Şangay fabrikalarının yanına dördüncü tesisi Berlin’in banliyölerinde eklemeyi planlıyor. Tesla Avrupa yeni kurulacak Berlin fabrikası ile beslenecek.

Alman Bild gazetesi tarafından verilen “Altın Direksiyon” Ödülü’nü aldıktan sonra bir konuşma yapan Elon Musk, “Muhtemelen iyi karyılanacak bir duyurum olacak” diye söze başladı. “Bu fabrikada “Model Y ile başlayan bataryalar, motorlar ve araçlar üretilecek” diye sözlerini sürdürdü.

Amerikalı milyarder patron, Alman mühendisliğini “olağanüstü” diye tanımlayarak, bunu Almanya’daki mega Avrupa fabrikasını kurma nedenlerinden biri” olarak gösterdi.

Berlin fabrikasında bir mühendislik ve tasarım merkezi de bulunacağını söyleyen Elon Musk, “çünkü Berlin dünyadaki en iyi sanat eserlerinden bazılarına sahip” övgüsünü dile getirdi.

Tesla, Avrupa elektrikli otomobil pazarının yüzde 30’unu eline geçirdi bile. Volkswagen, Mercedes, BMW gibi markaların yaktırımları ise henüz tam olarak meyvesini vermeye başlamadı.

Almanya’nın elektrikli araçlardaki gelişiminin gecikmesi hakkında sorulan bir soruya ise Elon Musk, “Almanya’nın çok geç kaldığını sanmıyorum. Eski teknolojinin çevresinde hala çok fazla dinamizm ve altyapı varken, geçiş yapmak her zaman daha zor olur” diye devam etti. “Tesla’da başladığımızda herkes deli olduğumuzu düşünüyordu.” diyerek bir de durum tespiti yaptı.

Duisburg Essen Üniversitesi Otomotiv Araştırma Merkezi’nden Profesör Ferdinand Dudenhoeffer bu açıklamayı; “Bu duyuru, Almanya’daki otomotiv endüstrisi için iyi bir haber. Rekabet her zaman işleri daha hızlı ve daha iyi hale getirdi. Bu da Volkswagen, Daimler ve BMW için iyi bir haber. Elon Musk’un kararı, Almanya’da elektrikli ulaşım dönemine geçişi hızlandıracak bir faktördür” şeklinde değerlendirdi.

Almanya’daki Tesla fabrikası nerede kurulacak

Avrupa Tesla fabrikası “yeni havaalanının” yakınında olacak. Elon Musk,”Berlin-Brandenburg” Havalanının 2012’de açılması gerektiğini oysa yagın güvenliği yüzünden halen açılamadığına vurgu yaptı. Milyarder patron, “Kesinlikle havaalanından daha hızlı hareket etmeliyiz” dedi.

Alman uzman ise Tesla fabrikasının yerini “Şaşırtıcı ama abartılı” olmayan bir yer olarak değerlendirdi. Fabrikanın arsa maliyeti gibi konularda ABD ile aynı seviyede olacağını tahmin ediyorlar. Ama bir Tesla fabrikasını Polonya veya Romanya’da hayal bile edemezdiniz diyorlar.

Tesla Berlin fabrikasında üretime başlamak için 2021 tarihi dile getirildi. Ama bu tarihe inanmak zor. Çünkü Tesla için Çin fabrikası daha büyük öncelik taşıyor.

Hatırlanacağı gibi Tesla uzun süre zarar eden bilançosunda ilk kez karlılık rakamlarına ulaştı. Yılda 360 bin ile 400 bin arasında üretim hedefini yineledi.

Ayrıca, 10 ayda yükselen yaklaşık 865 bin metrekare üzerine kurulan Şangay’daki yeni dev fabrikasında yıllık en az 500 bin otomobil üretim kapasitesiyle planlarını geliştiriyor.

Çin tesisi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Model 3 üretim sisteminin kuruluş maliyetinin yaklaşık yüzde 65 altında gerçekleşti. Burada Model Y crossover üretimine, 2020 yazında tam kapasite baylanması planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.