Amerikalıların ilgi odağı Türkiye’de üretilen Mercedes-Benz Tourrider

Mercedes-Benz, United Motorcoach Association (UMA) ‘ın Long Beach Kaliforniya’da düzenlediği Motorcoach Expo’da yeni Tourrider modelinin tanıtımı gerçekleştirdi. Türkiye’de üretilen ve Kuzey Amerika’ya ihraç edilen yeni Mercedes-Benz Tourrider, fuarda büyük çaplı ilk siparişini de alarak önemli bir başarıya imza attı. Boston merkezli A Yankee Line, Tourrider için büyük çaplı sipariş veren ilk firma oldu.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan Kuzey Amerika pazarındaki müşterilerin özel taleplerine göre “terzi dikim” siparişlerle bantlardan inen Yeni Tourrider; Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın AR-GE faaliyetlerinde önemli bir rol oynuyor.

Tasarım, konfor, teknoloji, güvenlik, kişiselleştirme ve ekonomik özellikleriyle Kuzey Amerika otobüsleri için yeni bir kilometre taşı niteliğini taşıyan Yeni Tourrider’ın karoseri paslanmaz çelik malzemeden üretiliyor. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda yeni bir üretim binasında inşa edilen yeni Tourrider böylelikle, ilk defa paslanmaz çelikten üretilen bir otobüs olarak öne çıkıyor.

Türkiye'de üretilen Mercedes-Benz Tourrider

Türkiye’de üretilen Mercedes-Benz Tourrider, gücünü OM 471 motordan alıyor

Yeni Mercedes-Benz Tourrider’ın kalbinde Daimler Truck global motor ailesinden 6 silindirli Mercedes-Benz OM 471 motor bulunuyor. 12,8 litre hacimden 450 HP güç ve maksimum 2102 Nm tork üretebilen motor; esnek yüksek basınçlı enjeksiyon X-Pulse ile, ara soğutucu, egzoz gazı devridaimi ve SCR (seçici katalitik redüksiyon) olmak üzere gelişmiş motor teknolojilerini de bünyesinde barındırıyor. Motorun ürettiği güç, tork konvertörlü Allison WTB 500R otomatik şanzıman ile lastiklere aktarılıyor.

Kuzey Amerika pazarının ihtiyaçlarını tüm modellerinde karşılamayı hedefleyen Mercedes-Benz, Tourrider Business ve Tourrider Premium olmak üzere iki versiyon sunuyor. Üç dingilli üretilen yeni Tourrider, 13,72 metrelik (özel darbe emici tamponlarla 13,92 metre) uzunluğa sahip.

Güvenliği de ön planda tutan yeni Tourrider’in bünyesinde; Aktif Fren Asistanı (ABA 5), Yan Görüş Asistanı, Dikkat Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Hız Kontrolü ve daha fazlasını içeren bir dizi yeni teknoloji güvenlik sistemleri de yer alıyor.

Türkiye’de üretilen Mercedes-Benz Tourrider hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.