Apple’ın elektrikli otomobili ABD’de Kia tarafından üretilecek

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

1 trilyon dolarlık piyasa değerleriyle dünyanın en üstünde dolaşan Apple’ın gözü otomotivde. Dünyada elektrikli araç satışlarının artışı Apple’ın elektrikli otomobili için yeni anlaşmaların kapısını aralıyor. Son günlerde uluslararası haber ajanslarına baktığınızda karşınıza Apple ile Hyundai arasındaki sıcak yakınlaşma  çıkıyor. Fakat işin son anda ray değiştirdiği de görünüyor.

Hyundai çatısı altındaki bir diğer güçlü marka Kia ile Apple arasında temas artıyor. Bu iki yapının bir elektrikli araç projesi üzerinde birlikte çalışmak için; olası bir anlaşma içine girecekleri yönünde perde biraz daha aralanıyor.

Öncelikle işbirliği, Apple’ın Hyundai Grubu’na 1 milyar dolardan fazla yatırım yapmasını sağlayabilecek daha büyük bir anlaşmanın parçası olacak.

Apple’ın Kia ile anlaşma imzalayacağı bildirildi

Biri CNBC’den, diğeri Bloomberg’den olmak üzere geçen haftanın ortasında yayınlanan birkaç makale; Apple’ın Hyundai ile yan kuruluşu Kia için West Point, Georgia’daki fabrikasında; bir elektrikli araç üretmek üzere bir anlaşma imzalamak üzere olduğunu iddia ediyor. Bu tesiste halen KIA Telluride SUV üretiliyor. Bu araç ABD’de yılın otomobili yarışmalarında başarılar elde etmişti.

Kia Telluride üretilen fabrikada Apple’ın elektrikli otomobili üretilecek

Apple, Hyundai’ye 3.6 milyar dolar yatırım yapabilir

Bloomberg’in haberinde ise anlaşmanın Apple‘ın Hyundai‘deki 3.6 milyar dolarlık yatırımını da içereceği yazılıyor.
 Bu haberler, bu tür söylentilerin ilk ortaya çıkışı değil. Bloomberg, bu haberde herhangi bir kaynak belirtmeyen Güney Koreli yayın DongA Ilbo‘dan alıntı yapıyor.

Hyundai yönetimi Apple fasoncusu olmak istemiyor

Apple’ın elektrikli otomobili için üretici olmak cazip görünse de bazı riskler taşıdığı ortada. Hyundai grubu yöneticileri, Apple ile olası bir bağlantı konusunda bölünmüş durumda. Ve bazıları bununla Hyundai’nin ABD teknoloji devinin fason üreticisi olmasından korkuyor.

Apple ile yürüyen görüşmelerdeki dalgalanmaları bilen içerden bir Hyundai yöneticisine göre; şu anda elma ile nasıl bir ortaklık içine girileceği ve bu ittifakın ortaya çıkaracağı; riskler ve fırsatlar inceleniyor.

Bu yönetici “Başkaları için araba üreten bir şirket değiliz. Apple ile çalışmak her zaman harika sonuçlar verecek şeklinde bir kural da yok” diyor.

ABD’de yeni Genesis markasıyla imaj yükselten Hyundai, Apple için fason üretici olduğunda; bu imajın darbe yemesinden çekiniyor.

Apple ile yalnızca Kia ilişkilendirilebilir

Şubat 2021 itibariyle görüşmeler henüz başlangıç aşamasındayken, Hyundai’nin sadece Kia’nın Apple ile ortak olmasını istediğine “geçici olarak karar verdiği” haberleri ortaya çıkıverdi.

Grubun, Apple ile girişeceği fason üreticilik yönündeki işbirliğinin yeni oluşturduğu lüks Genesis markasının imajına zarar vereceği düşünülüyor.

Ayrıca, Kia elektrikli otomobiller konusunda da daha hızlı hareket ediyor ve ABD’deki Georgia’daki fabrikasında bunun için yeterli bir üretim kapasitesine sahip.

Hyundai’nin bir başka yöneticisi ise konu hakkında üzüntülerini bildirerek, şunları söylüyor: “İşbirliği, başlangıçta Hyundai veya Kia’nın marka imajını geliştirmeye yardımcı olabilir. Ancak orta ve uzun vadede, sadece otomobiller için gövde tedarik edeceğiz ve Apple beyin olacak”.

Kaynaklar: CNBC, Bloomberg, Reuters, Korea IT News

 

Önceki İçerikElektrikli oto vergileri: Taycan olmazsa Zoe olur
Sonraki İçerikYenilenen Renault Megane liderlik hedefiyle satışa çıktı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz