Aranan babayiğit olacak mı? BMC’den sürpriz geliyor

BMC'nin yeni kamyonu Hexagon tarafından mı geliştirildi?
VW-Golf-GTI

Türkiye’nin yüzde 100 yeri kamyon ve savunma sanayi üreticisi BMC- Çukurova Holding sonrası yeniden sivil hayata dönüyor.

ES Mali Yatırımlar AŞ bünyesindeki Katar Yatırım Fonu ortaklı şirket, devraldığı BMC’yi Kirpi üretiminden kamyon üretimine taşımaya hazırlanıyor.

Askeri ihtiyaçlar için Kirpi araç üretimi sürüyor.

BMC’ye yakın çevrelerden alınan bilgiye göre şirket önümüzdeki aylarda yeni bir Professional Serisi kamyonu piyasaya çıkarma hazırlıklarında.

Dıştan bakıldığında Scania ve Volvo kamyonların önünü çağrıştıran bir tasarıma sahip olan yeni BMC Professional serisinin ilk prototipleri üretildi. Halen yol testleri yapılan BMC kamyonlardan birisi Cummings, diğeri ise Iveco motoruyla yolları arşınlıyor.

İddiaya göre BMC, yeni kamyon için Hexagon ile birlikte çalıştı.

Pınarbaşı fabrikasında üretim hatları yeniden düzeleniyor. Yanyana inşa edilecek üretim hatlarından hem Zırhlı Kirpi hem de otobüs ve kamyon üretim hatları aynı bina içinde konumlandırılıyor.

Bu arada BMC’nin Doğanlar’daki otobüs fabrikası da Pınarbaşı fabrikası içine naklediliyor.

Pınarbaşı fabrikası içerisinde dökümhane gibi bazı bölümler yıkılarak, yeni binalara yer açılmıştı.

BMC’nin bir başka çalışmasının is zırhlı otobüs üzerine olduğu belirtiliyor. 25 kişilik zırhlı küçük otobüs üzerinde yoğunlaşıldığı ve bunun Suriye-Irak bölgesi başta olmak üzere askeri personel taşımacılığında kullanılması gündeme gelecek.

Bu arada BMC fabrikası içinde bir binek otomobil çalışmasının yapılıp, sonradan vazgeçildiği de iddia ediliyor.

BMC’nin yeni kamyonu bu mu?
BMC, 2017 takviminde üretimindeki modellerin yanı sıra yeni kamyonunun da resini yayınlamış olabilir mi?

 

http://otoajanda.com/tag/bmc/

 

 

Önceki İçerikSürüş tekniği: Initial D ya da Drift nasıl ortaya çıktı
Sonraki İçerikÇeyrek milyonluk Opel; Insignia’ya 2.0 BiTurbo dizel motor geliyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

4 YORUMLAR

  1. Araç tamamlandı . Kamyon ve cekici ile ilgili bu zamana kadar bildiğiniz herşeyi unutun. Bambaşka bir araç olmuş.Görünce içine dışına inanamayacaksınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz