Ascona öldü!

1985 model Alman mühendisliğini yeniden hayata döndürme projemiz 6. etaba geçti. Bu biraz da istemeden oldu. Opel Ascona yeniden yola çıkabilecek mi? Ascona ve diğer markalara ait sosyal medya gruplarında oldukça ilgi gören Ascona’nın motor üst kapağı revizyondan geçmiş ve hareket etmeye başlamıştı. Sırada kaporta süreci hazırlanırken bir felaket yaşandı.
Piston, segman ve diğer motor içi ekipmanlarını sökmeden ne yazık ki muayene çok sağlıklı olmadı; şansımızı zorladık ve sadece sorunlu bölüme odaklanıp, araç hararet yaptıktan sonra zarar gören üst tarafı yenileme yoluna gitmiştik.
Yağ, su ve yakıt kaçakları, triger, enjektör ve motor içindeki tüm parçaların revizyonu yapılmışken korkulan oldu.
Resterosyonun en keyifli bölümü olan kaporta ve boya işlemi için garajları gezip uygun bir atölye aradığımız ve Ascona’yı ustalara gösterdiğimiz bir günün sonunda; motor bir daha çalışmamak üzere sustu.
Peki motorun ölmesinden az önce neler yaşandı…
Çekişi ve rolantideki çalışma düzeni oldukça sağlıklı olan Ascona’nın dizel makinası önce sarsıntılı çalışmaya başladı. Hemen sağa çekip göz ile muayenesini yapıldı. Kaçak veya patlak bir hortum yada bir sızıntı arandı ama böyle bir duruma rastlanmadı.
Tekrar yola çıkıldıktan kısa bir süre sonra dikiz aynasında egzozdan çıkmakta olan beyaz duman ortaya çıktı. Gittikçe çekiş kaybeden Ascona, 2. viteste gitmek ile gitmemek arasında zorlanır hale geldi. Uygun bir yer arayıp durmak isterken fırsat olmadan 1985 model Alman mühendislerinin dizel motoru tamamen devre dışı kalmıştı. Akü sıfır olmasına rağmen marş yapmıyor fakat arabanın tamamına elektrik geliyordu. Motoru sanayide üst ve alt bölüm olarak iki farklı kısımda değerlendirirler. Bunu en basit şekilde anlatmak gerekirse tencerenin kendisi motor altı, kapağı ise üst taraf olarak tanımlayabiliriz. Üst kapak revizyondan sonra sıfırlandığı ve blok içinde gerçekleşen dizelin yanmasının 1985 yılındaki kadar sağlıklı gerçekleşmesi bütün bu duruma sebep oldu.
Artan ve güçlenen sıkıştırma, motorun aşınmış olan alt kısmındaki krank, piston, segman ve yataklara çok yük bindirdi ve motor öldü. Sanayide geçen uzun saatler, zaman kaybettiren bütün bu dertli zamanlar için tekrar başa döndük. Derin bir nefes alarak bozulan moralimiz ile yine yeniden ellerimizi kirletmeye başlayacağız.
Zor olan herşey kıymetlidir ve bu yaşananlar aslında bizleri ve okurlarımızı Ascona’ya daha da güçlü bir bağ ile bağlıyor. Ascona’nın bu zor durumundan haberdar olan ve daha önce parça arayışımızda bize destek olan tüm Opel tutkunları bize destek olmaya devam ediyor. Büyük bir kararlılıkla Ascona için görev başında olacağız. En kısa zamanda Ascona’nın motorunu sökmeye ve içinde neler yaşandığını görmeye başlayacağız. Sabrımız var…
Leave A Reply

Your email address will not be published.