Opel’e 10 milyar Euro’luk gelir

Geçen yıl Opel Vauxhall markalarını bünyesine alan Groupe PSA 2018 yılı ilk yarı yıl finansal sonuçları açıklandı. Buna göre gruba dahil olan Opel Vauxhall markaları 2018 ilk yarı etkisi de ortaya çıktı; 2 markanın toplam gelirleri 9.9 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti. Groupe PSA gelirleri geçen yıla kıyasla yüzde 40.1 artışla (2 marka ilavesiyle) 38.6 milyar Euro’ya yükseldi.

Grup genelinde operasyonel serbest nakit akışı 3.191 milyar Euro oldu, bunun 1.157 milyar Euro’su Opel/Vauxhall’dan geldi. 2018 ilk altı ayında Opel/Vauxhall markaları toplam operasyonel karlılığı 502 milyon Euro oldu. Opel/Vauxhall Otomotiv birimi yüzde 5.0 sürdürülebilir operasyonel karlılığa ulaştı. Grup genelinde sürdürülebilir operasyonel karlılık 3.017 milyar Euro ile yüzde 7.8 düzeyinde. 30 Haziran 2018 itibarı ile toplam 216 bin adetlik Opel/Vauxhall markaları stoğu bulunuyor.

12 aya 10 yılı sığdırdı

Opel Avrupa Başkanı Michael Lohscheller, finansal sonuçlarla ilgili; “Opel markamızda son 12 ayda geçtiğimiz 10 yılda yaptığımızdan daha fazla değişiklik yaptık. Çok verimli olabilmek hedefiyle önemli önemli atılımlar yaptık. Daha düşük pazar paylarına rağmen, çok iyi yarı yıl sonuçları elde ettik. Sonuçta asıl önemli olan da bu. Opel’i yeniden inşa etme sürecinin daha başındayız. Bu tempoyu sürdüreceğiz. Yılın ilk yarısında olduğu gibi tam gaz yolumuza devam ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Opel Avrupa Başkanı: “Groupe PSA içinde birçok marka adına üretim yapabilecek konumdayız. Bu markamıza çok yardımcı oluyor.” diyor.

Otomobil başına gelir arttı

“Son 12 ayda tüm çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdük ve planlarımızı disiplinli şekilde uyguladık. Şirketimizin tüm departmanlarında gelişme kaydettik. Bunun için otomobil başına gelir, fiyatlama gücü ve markamızı konumlaması da dahil.” diyen Opel Avrupa Başkanı, “PACE! planımız Opel markamızda son 20 yılda uygulamaya aldığımız gerçekten sonuç veren ilk plan. Gelir tarafında daha güçlü duruma geldik, ve en önemlisi otomobil başına gelirlerimiz arttı. Fiyatlarımızı biraz yükseltebildik, müşterilerimiz daha üst donanım seviyelerini tercih etti, ve son müşteri tarafında daha güçlüyüz. Diğer taraftan kiralık araç gibi daha az karlı alanlarda ise faaliyetlerimizi azalttık.” ifadelerine yer verdi.

Opel/Vauxhall, gelirlerdeki dengenin sağlanması sonrası yeni dönemde pazar payını yükseltip; model atılımları ile büyümeye odaklanmayı hedefliyor.

Groupe PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares de “Grup 2014 yılından günümüze zorlu pazar şartlarına ragmen küresel çapta sürekli olarak karlılık, etkinlik ve satış adetlerini bir üst seviyeye taşıyor. Opel/Vauxhall’dan gelen veriler markaların potansiyelini ortaya çıkarma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Hedeflerimize ulaşma yolunda hızlı hareket kabiliyetimiz en önemli özelliğimiz olarak öne çıkıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.