Audi yeni A6 ile BMW 5 ve Mercedes E’den ne kadar pay alacak?

Audi’nin lüks sedanı A6, yola çıkıyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan sekizinci nesil Audi A6, tüm motor seçeneklerinde hibrit teknolojisine kavuştu. BMW 5, Mercedes E serisi ile sıkı bir rekabetin olduğu sınıfta gücünü arttırmak isteyen model, sürüş güvenliğini daha da artıran 39 adet asistan sistemi ve sezgisel kullanım özellikli bilgi ve eğlence sistemleriyle geliyor. Dinamik dört tekerden yönlendirme sistemi gibi otomobilin business class konforunu zorlayan teknolojilere kavuşan yeni Audi A6, yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.
Hemen hatırlatalım; mevcut A6 yılın ilk 4 ayında 836 adet satış rakamı ile Audi markasının A3 sedan ve A4’ten sonra satış başarı listesindeki üçüncü modeli oldu. Fiyat etiketi 414 bin TL ile 791 bin TL arasında değişiyor. Birebir rakibi BMW 5 serisi markanın Türkiye satış listesinde ilk 4 ayda bin 444 adetle ilk sırada. Mercedes E serisi ise bin 145 adetlik satış rakamı ile Mercedes listesinin de ikinci sırasında.
Audi A6 Sedan
Dönelim tekrar bu pazar ortamına adım atacak olan yeni A6’ya… Dijitalleşme, rahatlık ve sportiflik yönünden, incelikle tasarlanan Audi A6, lüks sınıf otomobiller arasında yenilikler getiriyor. Tümüyle dijital ve dokunmatik MMI sistemi, araç içi bilgi ve eğlence sistemleri için kolay bir kullanım sunuyor. Sistematik olarak dijitalleştirilen iç mekan, segmentinde iddialı. Süspansiyon, pürüzsüz bir sürüşün konfor ve dengesini, sportif bir karakter ile bir araya getiriyor.
Audi A6 iki ana ekranda bilgileri topluyor
Audi’nin dokunmatik Multi Medya Arayüzü (MMI) sisteminin yeni Audi A6’da yer alan versiyonu, akıllı telefona benzer ekranı ve işletim sistemiyle sezgisel kullanım imkanı sunuyor. Önceki modelde bulunan birçok düğme ve kontrolün yerini iki geniş ekran aldı. A6 bu güncelleme sayesinde uçtan uca dijitalleşmeyi “business class” ile tanıştırıyor. MMI sistemi, sesli kumanda sayesinde kendisine yöneltilen soru ve komutları araç içi bilgisayarda kayıtlı verileri kullanarak ya da MMI navigasyon plus desteğiyle, buluttan edindiği bilgiler sayesinde işliyor.
Audi A6 kokpiti
MMI navigasyon plus ayrıca navigasyon sistemine çok sayıda yeni özellik getiriyor. Bunlar arasında yer alan otomatik öğrenme fonksiyonu, kullanılan yolları öğrenerek sürücüye aramalarda akıllı tavsiyeler sunuyor. HERE tarafından işletilen sunucularla sağlanan güzergah tavsiyelerinde, tüm bölgenin trafik durumu göz önünde bulunduruluyor.
Yeni Audi A6’da 39 adet asistan teknoloji yer alıyor
Yeni A6, 39’a kadar çıkan sürücü destek sistemiyle premium sınıfta standartları zorluyor. Süspansiyona getirilen yenilikçi çözümler sayesinde yeni Audi A6, önceki versiyonuna kıyasla daha sportif. Standart özellik olarak gelen ilerici direksiyonun halihazırda otomobile kattığı sportiflik, direksiyon açısı arttıkça daha da belirgin hale gelirken, yeni süspansiyon konsepti otomobilin zemine verdiği tepkileri incelikle yansıtıyor. Şehir içinde yüksek manevra kabiliyeti sunan yeni Audi A6, kırsal yollarda çevik, otobanda ise dengeli ve konforlu bir otomobil.

 

Bu üst düzey çeviklik ve manevra kabiliyetinde, opsiyonel olarak sunulan dinamik tüm tekerlerden yönlendirme sistemi büyük rol oynuyor. Bu sistem sayesinde, neredeyse beş metre uzunluğundaki sedanla manevra yapmak da oldukça kolay bir hale geliyor. Yüksek hızda ise tekerlekler aynı yönde dönerek, düz yolda veya şerit değiştirirken daha dengeli bir sürüş sağlıyor. Dolayısıyla A6, sürücüye yüksek hızlarda istikrarlı bir sürüşten ötesini sunuyor. Direksiyon hareketlerinin özellikle arka koltuklarda daha hafif hissedilmesini sağlayan sistem, bu sayede yolcu konforunu da iyileştiriyor.

Yeni Audi A6

Yeni Audi A6, ilk etapta 3.0 TDI motor seçeneği ile pazara sunulacak. Konfor ve verimliliği artırmak adına tüm motorlarında yarı hibrit sisteminin kullanıldığı otomobil, 286 HP güç üretiyor. Yeni Audi A6’nın 3.0 TDI motorlu versiyonunda sekiz ileri tiptronic şanzıman ve quattro dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor.

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.