Audi’ye 800 milyon euro ceza

2015 yılında Volkswagen’de patlak veren emisyon skandalı zamanla grup içerisinde yer alan Audi ve Porsche gibi önemli markalara da sıçradı. Geçtiğimiz Haziran ayından beri Audi bu skandalda adı geçen markalardan biri. Audi CEO’su Rupert Stadler önce göaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

İddiaya göre fabrikada oluşturulan cam odalarında dizel motorlara ait gaz emisyon ölçümlerinde insanlar da yer aldı. Bu konunun üzerinden bir kaç sene geçmişken cezalar gelmeye devam ediyor.

Alman savcılar, Audi’nin V6 ve V8 dizel motorlarında anti kirlilik standartlarındaki uygunsuzluklar sebebi ile 800 milyon Euro ceza kesti.

Bu cezanın Audi’nin 2018 yılı karlılığını etkilemesi bekleniyor. Alman savcılar, haziran ayında VW’nin dizelleri için 1 milyar euroluk ceza kesmişti.

Bu ceza VW’ye kullandığı dört silindirli dizel motorlar için kirletmeye yönelik olarak kesilmiş; Audi’ye yazılan 800 milyon euroluk sürecin araştırması devam ediyordu. Ekim ayında kesinleşip yazılan 800 milyon euroluk cezadan sonra akıllara gelen soru ise Audinin diğer dizelleri ile ilgili durum nedir ?

Leave A Reply

Your email address will not be published.