Avrupa alacak, Türkiye’de bulunurluk sorunu sürecek

Yeni yılın ilk ayı itibariyle bir önceki yılın sonuçları kesinleşmeye ve önümüzdeki yılın beklentileri şekillenmeye başladı. Belirsizlik ortamında, çip ve hammadde sıkıntıları, tedarik sorunları gibi üretimin önündeki engellerin bitiş tarihi belli değil.

Bunun üzerine kurlardaki artış nedeniyle iyice yükselmiş oan otomobil fiyatları da işin üzerine tuz biber ekiyor. Böyle bir ortamda Toyota, 2021 yılında; 52.588 adet araç satarak, 2020’ye göre yüzde 30 büyümeyi başardı.

Bu satış rakamı ile Türkiye’deki ikinci en çok sattığı yıla imza attı. 2022 yılı beklentilerini dile getiren Toyota Türkiye Pazarlama, 2021 yılına benzer bir satış rakamına ulaşılabileceğini tahmin ediyor. 2022 yılını Avrupa’da canlanan satışlar, Türkiye’de zamanında ÖTV matrah ayarlaması yapılması gibi koşullar belirleyecek.

Toyota’nın Türkiye’deki satışlarının 33 bin adete yakını perakende satışlardan oluştu. Filo satışlarında ise 20 bin adete yaklaştı. Bu rakamlarla pazar payını yüzde 7.1’e yükselten marka, en çok satan ilk 5 içine adını yazdırdı.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, üretimde belirsizlikler sürdükçe 2022 yılı pazar tahmininde bulunmanın zor olduğuna dikkat çekerek “2022’de araç bulunurluğu sıkıntımız olacak.

Sektörde yaşanan sıkıntılar aşılır ve ÖTV baremleri gerektiği zamanlarda gecikmeden güncellenirse; 2022 yılındaki satışların 2021 yılına yakın olacağını öngörüyorum. Bunun yanında kurlar, faiz seviyesi de çok belirleyici unsurlar.

Bu nedenle 2022 için 500-750 bin adetler arasında geniş bir bantta tahmin yapabiliyorum” şeklinde konuştu.

Avrupa’da talep yükseldi, Türkiye daha zor araç temin edebilecek

Bozkurt, 2022 yılında kaç adet araç alınacağı konusunda belirsizliklerin sürdüğünü de kaydederek şunları söyledi:

2022’de Avrupa pazarının 2,5-3 milyon adet büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Avrupa artık daha fazla araç isteyecektir. Böyle bir Avrupa talebi varken; bizim araç almak istediğimizde bulma şansımız biraz azalacak.”

Bunun yanında ülkemizde farklı dinamikler de var. Türkiye ekonomisi çerçevesinde pazarda talep nasıl olacak? Kurlar stabil kalabilecek mi?

Kurun düşük olması önemli ama düşük kurdan ya da yüksek kurdan önce tercih ettiğimiz şey stabil kur seyri. Bunun yanında otomobil almak icin kredi faizleri hala yüksek seyrediyor.

Ayrıca kredi kullanımıyla ilgili kısıtlamalar da kredili otomobil satışlarını durma noktasına getirmekte.” dedi.

2021 yılında Türkiye’de Corolla satışları 41 bini geçti.

Corolla en çok satan model olmaya devam etti

Toyota’nın Türkiye’deki yükselişinde yine Türkiye’de üretilen Corolla modeli açık ara önde gidiyor. Japon marka 2021 yılında Türkiye’de 41.343 adetlik satışa ulaştı. B satış rakamı olun en çok satanlar sıralamasında da ikinciliğe taşıdı.

Toyota’nın Türkiye’deki hibrit otomobil satışları da 2020 yılına göre yüzde 9 artarak 19.653 adet olarak gerçekleşti.

Araç bulsa 75 bin satardı

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2021 yılına 1 milyon adetlerde gerçekleşecek bir pazar beklentisi ile başlandığını ama sorunlar çıktığını dile getiren bir açıklama yaptı. Satışların 737.550 adetlerde kalmasının çip krizi, araç bulunmazlığı, tedarik sorunları gibi nedenleri olduğuna değinen Bozkurt, şunları söyledi:

“Eğer bulunurluk sıkıntısını yaşamasaydık 75 bin adetlere rahatlıkla ulaşırdık. 52 bin 588 adetlik satış gerçekleştirdik ve tüm zamanların rekorunu 244 adetle kaçırdık” diye konuştu.

2022 otomotiv pazarı, 2021 yılı gibi olacak

Bozkurt, belirsizlikler sürdükçe 2022 yılı pazar tahmininde bulunmanın zor olduğuna dikkat çekti.

“2022’de araç bulunurluğu sıkıntımız olacak. Sektörde yaşanan sıkıntılar aşılır ve ÖTV baremleri gerektiği zamanlarda gecikmeden güncellenirse; 2022 yılındaki satışların 2021 yılına yakın ya da aynı seviyelerde olacağını öngörüyorum.

Bunun yanında kurlar, faiz seviyesi de çok belirleyici unsur olarak karşımıza çıkacak. Kurun, enflasyonun ya da faiz oranlarının yüksekliğinden ziyade; öngörülebilir olması çok önemli. Bu nedenle 2022 için 500-750 bin adetler arasında geniş bir bantta tahmin yapabiliyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz