B sınıfı ehliyeti olanlar motosiklet kullanabilecek

A1 sınıfı 125 cc'ye kadar olan motosikletler için sürücü kursu eğitimi ve sonrasındaki sınavı geçmek yeterli olacak, ehliyet değiştirilmeye gerek duyulmayacak.

B sınıfı otomobil ehliyeti olan sürücüler, belli bir eğitim sonrası 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler. İlgili yasal çerçeve 10 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete’de İçişleri Bakanlığı’nın Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki düzenleme olarak yayınlandı.

Düzenlemede en az iki yıllık B sınıfı sürücü belgesi olanların, sürücü kursu eğitimi sonrası sınava girmeleri ve bunu başarmaları gerekiyor. Burada yaratılan avantaj, sürücü belgesi değiştirme şartının kaldırılması olarak öne çıktı.

 

“B sınıfı sürücü belgesi ile;

a) Deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak,

b) Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte iki tekerlekli araçları kullanacaklar için aranan sağlık şartlarını taşımak,

c) Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru beş yıl içinde 2918 sayılı Kanuna istinaden daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak,

koşullarıyla Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde bu fıkrada belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere ülkemiz sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilir. Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir.”

 

B sınıfı ehliyeti olanlar motosiklet kullanabilecek
B sınıfı ehleyeti olanlar 125 cc’ye kadar A1 motosiklet ehliyeti kapsamındaki motorları kullanabilecek.

 

Motosiklet satışlarını nasıl etkileyecek?

Honda Türkiye Motosiklet Genel Müdür Yardımcısı Çetin Kardeş düzenlemenin pazara etkileri konusunda şunları söyledi:

“2016 yılında 50cc altı motosikletlerin kullanımında ehliyet şartı düzenlenmişti. O tarihten itibaren bu motosikletlerin satışları artışa geçti. 2023 yılında toplam motosiklet satışlarının 400 bin adetine ulaştı. Yeni düzenleme ile bunların yüzde 75’inin bir kaç yıl içinde 125 cc sınıfına dönüşmesini bekliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.