Bağımsız, demokratik hızlı Cupra

Volkswagen kanatları altındaki İspanyol marka, hızlı ve öfkeli otomobilleri için yeni bir isim yaratmayı deniyor. Seat’ın yeni markası Cupra, Cenevre’de ilk modellerini göstererek, yoluna devam edecek.
SEAT’ın en sportif yanını ifade eden ve bundan sonra ayrı bir marka haline gelen CUPRA, bağımsız bir şekilde büyürken SEAT ile eş zamanlı olarak yeni otomobil modelleri geliştirecek.
Cupra modellerinin satışlarını önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde ikiye katlamayı ve dağıtım, ortaklıklar, yarış ve ürünler olmak üzere dört ana unsur üzerinde odaklanmayı hedefliyor.
CUPRA Ateca, konik ve güçlü karakteri ile CUPRA, zarif ve dinamik tasarımı, geniş bir iç hacmi ve büyük bir bagaj alanını bir araya getiriyor.
Yeni CUPRA Ateca’nın 2.0 TSI motoru, 300 HP gücünde motora sahip. Hızlı, yumuşak ve hassas vites geçişleri sağlayan 7 ileri DSG otomatik şanzıman bulunuyor.
CUPRA Ateca’nın dünyanın en güvenli ve gelişmiş entegre yol tutuş sistemlerinden biri olan 4Drive (4 tekerlekten çekiş sistemi). Yol koşulları, otomobilin hızı, tüm tekerleklerin dönüş hızı, direksiyon konumu, sürüş tarzı ve modu gibi veriyi gerçek zamanlı olarak analiz eden sistem, gerektiği anda tekerleklere ayrı ayrı ve kademeli bir şekilde güç veriyor. Yeni otomobil Normal, Spor, Bireysel, Kar, Arazi ve elbette CUPRA sürüş modunda çalışmak üzere geliştirildi. Sürüş Profilinde CUPRA modu seçildiğinde, motor daha ince bir sesle anında tepki veriyor ve adaptif süspansiyon (Dinamik Şasi Kontrolü) otomobile daha sportif bir sürüş karakteri kazandırıyor.
CUPRA Ateca, çarpıcı bir dış görünüme sahip. Ön tarafta, üst ızgaranın iç kısmında petek tasarımı, ortasında ise yeni CUPRA logosu yer alıyor. Ayrıca özel tasarım tamponların hemen üzerinde yer alan alt ızgarada da CUPRA adı mat alüminyum harflerle yazılmış durumda.
İç mekanda Alcantara kaplı kapı panelleri, kapı eşiğinde ise alüminyum bir plaka üzerinde aydınlatmalı CUPRA logosu dikkat çekiyor. Siyah CUPRA_Ibiza kaplama üzerine gri dikişli koltukların yan kısmı karbon fiber görünümüne sahip. Sportif deri direksiyon ve vites topuzu üzerinde de gri dikişler yer alıyor. Pedallar alüminyum, havalandırma girişleri ve orta konsol ise parlak siyah renkte. Direksiyonun, zemin paspaslarının, anahtarın ve motor çalıştığında sürücüyü karşılayan multimedya sistemine ait dokunmatik ekranın üzerinde CUPRA logosu bulunuyor.
Anahtarsız biniş ve çalıştırma sistemi, kablosuz şarj ünitesi, GSM sinyal güçlendirici, çevresel görüş kamerası, 8” dokunmatik ekranlı medya sistemi, adaptif süspansiyonlu dinamik şasi kontrolü, dijital gösterge paneli, park asistanı gibi özelliklerin tümü standart pakete dahil. 

 

 

 

 

 

CUPRA TCR: Markanın ilk yarış otomobili olan CUPRA TCR’nin ön ve arka kısmındaki CUPRA logosu markanın karakteristik bakır renginde yer alırken, tampon, direksiyon, kaput ve spor koltukları bakımından diğer CUPRA modellerinden farklı bir tasarıma sahip.
SEAT Leon CUPRA R ST: CUPRA R ailesinin en yeni üyesi olan SEAT Leon CUPRA R ST. Bu otomobilin çarpıcı görünümüne uygun olarak, iç ve dış mekanda bakır rengi ayrıntılar dikkat çekiyor.
300 HP güç üreten 2.0 TSI motor, 4Drive ve DSG otomatik şanzımanla donatılan SEAT Leon CUPRA R ST’de ayrıca karbon fiberden üretilmiş aerodinamik parçalar, etkileyici bir egzoz sesi, bakır alaşımlı jantlar ve performans frenleri bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.